آشپزخانه ای با کابینت های تیره دارید؟ بخوانید

آنچه که یک خانه را زیبا و دلپذیر می‌کند، چیزی نیست جز یکپارچگی و هماهنگی بین تمامی عناصر موجود در خانه، از وسایل گرفته تا رنگ‌آمیزی. این موضوع در ارتباط با تمام نقاط خانه صدق می‌کند. حتما می دانید در انتخاب وسایل می‌توانید آزادی عمل زیادی داشته باشید، اما اینکه بخواهید رنگ دیوار، کاشی‌ها و کابینت ها را تغییر دهید، کمی مشکل به نظر می‌رسد. 
در این مطلب سری می‌زنیم به قلب تپنده‌ی خانه و نکاتی درباره‌ی آشپزخانه‌ای با کابینت‌های تیره را موردبررسی قرار می‌دهیم.

آشپزخانه با کابینت های تیره
آشپزخانه با کابینت های تیره

در هر خانه‌ای آشپزخانه‌ای وجود دارد که این آشپزخانه ممکن است کابیت هایی به رنگ‌های مختلفی داشته باشد. برخی از این کابینت‌ها رنگ‌های تیره‌ای دارند و برخی دیگر روشن هستند. ممکن است خانه‌هایی که درون آنها زندگی می‌کنید، شخصی نباشند، پس نمی‌توانید تغییرات گسترده‌ای روی آنها پیاده و اجرا کنید.
در این مطلب، برای آن دسته از افرادی که منزلشان، آشپزخانه‌ای با کابینت های تیره دارد، چیدمان مناسبی را عنوان می‌کنیم تا بتوانند به بهترین شکل ممکن، آشپزخانه‌ی خود را طراحی و دکور کنند. با ما همراه شوید.

چیدمان آشپزخانه | کابیت های تیره آشپزخانه
چیدمان آشپزخانه | کابیت های تیره آشپزخانه

طراحی مجدد آشپزخانه، می‌تواند روح تازه‌ای را در خانه جاری کند، همچنین انگیزه‌ی کسی که در آشپزخانه آشپزی می‌کند، می‌تواند با یک دکوراسیونمناسب، بیشتر شود. ضمناً طراحی مجدد آشپزخانه می‌تواند در تمام فضای خانه تأثیرگذار باشد. با تغییر و تحولاتی بر روی سنگ آشپزخانه، دیوار و وسایلی که در آن قرار دارند، می‌توانید تأثیرات شگرفی را ایجاد کنید.

مزیت های آشپزخانه تیره

مزیت های آشپزخانه تیره

آیا آشپزخانه تیره مزیتی دارد؟

یک آشپزخانه‌ی به رنگ تیره، یا بهتر است بگوییم با کابینت‌های تیره‌رنگ، بسیار زیبا و شیک است. افزون بر این، رنگ تیره ی آن ها، به فضا رسمیت می‌بخشد؛ رنگ‌هایی مانند مشکی، قهوه‌ای و سرمه‌ای. این رنگ‌ها وقاری دارند که آن را به فضای آشپزخانه القا می‌کنند و محیط را بسیار جذاب!
ضمنا آشپزخانه جایی است که بیشترین اثرات بخار و لکه را در آن می‌توان دید که این امر اجتناب‌ناپذیر است. باید گفت که در یک آشپزخانه‌ی تیره، این اثرات به کمترین میزان ممکن نمایان می‌شوند.
درست که رنگ تیره، این مزایا را به همراه دارد، اما نباید در تیرگی این فضا زیاده‌روی کرد. چرا؟

چیدمان آشپزخانه | تضاد ایجاد کنید

چیدمان آشپزخانه | تضاد ایجاد کنید

همان‌طور که گفتیم، آشپزخانه‌ای به رنگ تیره، مزیت‌هایی دارد، اما بهتر است در بهره بردن از این رنگ، تعادل را حفظ کنید. اگر یک آشپزخانه بر پایه‌ی تیرگی محض طراحی و دکور شده باشد، چندان خوشایند نیست، اینکه به هر طرف سر بچرخانید و سیاهی ببینید، در حال و هوای شما تأثیر خواهد گذاشت. اگر نمی‌توانید در کابینت‌ها تغییر ایجاد کنید، دست‌به‌کار شوید و تضاد را در سایر وسایل آشپزخانه اعمال کنید.

بهترین شکل دکوراسیون آشپزخانه با کابینت های تیره
بهترین شکل دکوراسیون آشپزخانه با کابینت های تیره

با این آشپزخانه چه کنید؟

همان‌طور که گفتیم تغییرات عمده مانند تعویض کابینت‌ها نه تنها کار آسانی نیست، بلکه بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است. از سوی دیگر، قرار نیست جلوه‌ی آشپزخانه را از بین ببریم، بلکه تنها می‌خواهیم که مقداری از تیرگی محض این آشپزخانه بکاهیم.

نور پردازی در آشپزخانه های با رنگ تیره

نور پردازی در آشپزخانه های با رنگ تیره

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون آشپزخانه تیره

کابینت های تیره، سبب تاریک شدن آشپزخانه می شود، پس اولین چیزی که باید به آن توجه شود، نورپردازی فضا است. اگر آشپزخانه شما نورگیر نیست، حتما به نورهایی که از سقف به آشپزخانه ی شما می تابد، توجه کنید. همچنین اگر چراغ هایی زیر کابینت ها تعبیه شوند، می توانند رنگ تیره ی کابینت ها را بشکنند و رنگ غالب آن ها را از بین ببرند.

استفاده از برچسب بر روی دیوار آشپزخانه های تیره

استفاده از برچسب بر روی دیوار آشپزخانه های تیره

استفاده از برچسب های روشن بر روی دیوارهای آشپزخانه

اگر آشپزخانه‌ی شما دیوارهای روشنی دارد، مشکلی ازاین‌جهت ندارید، اما اگر دیوارهای آشپزخانه تیره باشند، لازم است کمی خلاقیت به خرج دهید و برای تغییر رنگ آنها، از برچسب‌های به رنگ روشن، مانند کرم و سفید، استفاده کنید. با نصب برچسب‌های روشن بر روی دیوار تیره، گرما و حس دعوت شوندگی را به آشپزخانه القا می‌کنید.

استفاده از فرش با رنگ روشن در آشپزخانه تیره

استفاده از فرش با رنگ روشن در آشپزخانه تیره

استفاده از فرش و گلیم به رنگ روشن در دکوراسیون آشپزخانه

فرش یا گلیم آشپزخانه را به رنگ روشن تغییر دهید. با این کارمی توانید تضاد فوق‌العاده‌ای در فضا ایجاد کنید و از تیرگی محض آشپزخانه با تابش انعکاسی از روشنی فرش، بکاهید.

استفاده از گلدان در آشپزخانه با رنگ تیره

استفاده از گلدان در آشپزخانه با رنگ تیره

استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون آشپزخانه

همچنین بهتر است چند گیاه مصنوعی یا طبیعی در این آشپزخانه ها قرار دهید. این گلدان‌ها را روی پیشخوان و یا نزدیک به پنجره‌ی آشپزخانه بگذارید تا فضا را پر جنب‌وجوش و روشن‌تر نشان دهند.

سنگ سفید بر روی کابینت های تیره رنگ

سنگ سفید بر روی کابینت های تیره رنگ

استفاده از سنگ روشن روی کابینت آشپزخانه

می توانید سنگ آشپزخانه را تعویض کنید و آن را به رنگ روشن تغییر دهید، و یا اینکه می توانید از یک روکش یا رومیزی زیبا بر روی سنگ بهره ببرید. ضمنا از قرار دادن وسایل زیاد بر روی آنها اجتناب کنید تا تضاد به وجود آمده را از بین نبرید.

نتیجه گیری:

اگر اصول چیدمان در آشپزخانه‌ای که دارای کابینت‌هایی بارنگ تیره است، رعایت نشود، نه تنها زیبا فضایی زیبا و شیک نخواهید داشت، بلکه آشپزخانه شما بسیار کوچک‌تر ازآنچه که هست، نشان داده می‌شود. پس اینکه، از رنگ‌های متضاد در چیدمان آن استفاده کنید، بسیار مهم است.