چگونه یک دکوراسیون نرم و راحت خلق کنیم؟

در دکوراسیون داخلی چیزی به اندازه یک چیدمان راحت با وسایلی نرم و منعطف، لذت‌بخش نیست. دکوراسیونی که در هر کجای آن احساس آرامش کنیم و گوشه به گوشه آن را دوست داشته باشیم. هرچند در طراحی‌های امروزی این میزان از راحتی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و به مواردی دیگر نظیر زیبایی و فرم و حالت رسمی نیز توجه می‌شود. با این همه بسیاری از ما اگر قرار باشد بخشی از منزل خود را به شکلی راحت و مطابق میل خود طراحی کنیم نیز با ابهام و سردرگمی روبرو می‌شویم؛ اما علت چیست؟ آیا از طرح و رنگ و وسایل مورد علاقه خود خبر نداریم؟ در این نوشتار قرار است به بررسی این موضوع بپردازیم و چاره‌ای برای آن بیاندیشیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

چگونه یک دکوراسیون نرم و راحت خلق کنیم؟
چگونه یک دکوراسیون نرم و راحت خلق کنیم؟

شاید یکی از دلایل ابهام و تشکیک در انتخاب یک چیدمان راحت کلیشه‌هایی باشد که سال‌هاست با آنها خو گرفته‌ایم. کلیشه‌هایی که در جایگاه خود بسیار جذاب و معقول به نظر می‌رسد اما گاهی برای آنچه در خیال ما می‌گذرد کافی نیستند. برای نمونه ما همیشه زیبایی را در یک مبلمان مجلل و مجلسی، آرامش را در مبلمان راحتی و خواب راحت را هم در یک سرویس خواب بزرگ و گران‌قیمت جستجو می‌کنیم. جدا از هزینه‌های سنگینی که این وسایل بر دوش ما تحمیل می‌کنند، ابعاد بزرگ و گاهی نیز وزن سنگین آنها موجب می‌شود تا در چیدمان منزل با مشکل مواجه شویم و آن‌طور که انتظار داشتیم از بودن این وسایل در دکوراسیون داخلی احساس راحتی و آرامش نکنیم؛ اما چاره چیست؟

استفاده از توگو به عنوان مبل راحتی

استفاده از توگو به عنوان مبل راحتی

چاره در تغییر نگاه ما به مقوله راحتی و وسایلی است که آن را برای ما ایجاد می‌کنند. بیایید کمی به گذشته بازگردیم، روزگاری که در بیشتر خانه‌ها خبری از مبلمان نبود و پشتی‌های بزرگ و خوش‌رنگ زینت‌بخش فضای نشیمن منازل بود. اگرچه امروزه استفاده از پشتی در منازل تقریباً منسوخ شده اما در روزگار خود یکی از وسایل راحتی در دکوراسیون داخلی خانه‌ها محسوب می‌شدند. حال سؤال اینجاست که آیا می‌توان سادگی، سبکی و قابلیت جابجایی راحت پشتی‌ها را با آرامش مبل‌های راحتی ترکیب کرد؟ در کمال تعجب پاسخ طراحان مبلمان مثبت است. توگو (togo) زیرمجموعه‌ای از مبلمان راحتی است که زمان زیادی از تولد آن نمی‌گذرد اما طرح و حالت جذاب آن علاقه‌مندان به محصولات راحتی را به داشتن مجموعه‌ای از آن تشویق می‌کند.

استفاده از توگو به عنوان مبل راحتی

استفاده از توگو به عنوان مبل راحتی

توگو از الیاف نرم و راحت و بدون شاسی فلزی یا چوبی ساخته می‌شود. در نتیجه از وزن کمی برخوردار است و به‌راحتی جابجا می‌شود. به‌گونه‌ای که پس مواجه شدن با آن از سبک‌وزنی‌اش متعجب می‌شوید. با این حال، طراحان به دلیل کارکرد طولانی مدت توگوها آنها را از مواد و الیاف مقاوم و منسجم می‌سازند که در کنار نرمی و انعطاف‌پذیری، در اثر نشستن طولانی مدت فرم و حالت خود را از دست ندهند. از سوی دیگر ابعاد وسیع این مبلمان و راحتی و نرمی حاصل از آن موجب می‌شود تا از نشستن بر روی یک توگو خسته نشوید و علاقه‌ای به بلند شدن از روی آن نداشته باشید.

علاوه بر این، در انتخاب و چینش مبلمان راحتی معمولاً با محدودیت رنگ مواجه نیستیم و به‌راحتی می‌توانیم از رنگ‌های متنوع در یک فضای واحد استفاده کنیم. با این وصف، یکی از چینش‌های جذاب توگوها که جلوه آنها را دوچندان می‌کند استفاده از نمونه‌هایی با رنگ‌های متنوع در کنار یکدیگر است.

خوشبختانه توگوها از روکش‌های متنوع پارچه، مخمل و چرم ساخته می‌شوند که می‌توانید بر اساس سلیقه خود محصول مناسب را انتخاب کنید. در مجموع می‌توان گفت که توگو یکی از راه‌های ایجاد راحتی در دکوراسیون منزل به‌خصوص در سبک‌های مدرن محسوب می‌شود چراکه سادگی و دوری از پیچیدگی یکی از اصول طراحی مدرن به شمار می‌رود.

استفاده از پوف در دکوراسیون منزل

استفاده از پوف در دکوراسیون منزل

با این حال راحتی یک دکوراسیون تنها به استفاده از توگو خلاصه نمی‌شود. گزینه بعدی که ما به شما توصیه می‌کنیم استفاده از پوف است. در واقع توگو با تمام راحتی و زیبایی خاص خود چندان با مبلمان رسمی (به‌خصوص در یک فضای کوچک) سازگار نیست. در نتیجه در منازل امروزی که مساحت کم از ویژگی‌های همیشگی آنها محسوب می‌شود و یا در منازلی که از سبکی رسمی‌تر برخوردارند، گاهی استفاده همزمان از یک ست کامل مبلمان و توگوها میسر نیست. با این وصف باید به دنبال محصولاتی باشیم که در عین راحتی با سایر اجزای دکوراتیو منزل نیز همخوانی داشته باشند و در چنین مواقعی پوف یکی از گزینه‌های اصلی و مناسب محسوب می‌شود.

تنوع بی نظیر پوف ها

تنوع بی نظیر پوف ها

پوف ها در ابعاد، شکل و روکش از تنوع بسیاری برخوردار هستند. پوف برخلاف توگو از پشتی و تکیه‌گاه برخوردار نیست و در حقیقت به‌عنوان یک نشیمن‌گاه دائم نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. نتیجه آنکه پوف ها معمولاً به‌عنوان مکمل مبل‌های راحتی به کار می‌روند و در مقایسه با توگو از راحتی کمتری برخوردارند اما منعطف تر و برای منازل کوچک و حمل و جابه جایی مناسب ترند.

استفاده از پوف به عنوان میزعسلی، جلومبلی و تکیه گاهی برای پا

استفاده از پوف به عنوان میزعسلی، جلومبلی و تکیه گاهی برای پا

با این وجود، پوف مزایایی دارد که در کمتر وسیله‌ای یافت می‌شوند. پوف ها به‌راحتی تغییر کاربری می‌دهند. در حقیقت از پوف ها می‌توان به‌عنوان میز جلو مبلی (میز عسلی) استفاده کرد و در عین حال از آن به‌عنوان یک تکیه‌گاه برای پا در هنگام استراحت بهره برد. افزون بر این در مهمانی‌ها و جمع‌های دوستانه که با فضای نشستن محدود مواجه ایم پوف به یک صندلی نرم و راحت برای شما تبدیل می‌شود. در کنار تمام این مزایا، هنگامی‌که به فضای آزاد بیشتری در منزل نیاز دارید پوف ها را می‌توان به‌آسانی جابجا کرد و در گوشه‌ای از منزل قرار داد.

مبل راحتی با طرح موج (Wave)

مبل راحتی با طرح موج (Wave)

در کنار پوف و توگو، بازار مبلمان مملو از محصولاتی است که هم از قیمت مناسبی برخوردارند و هم با فرم متفاوت، وزن کم، ابعاد بهینه و راحتی فوق‌العاده، محیطی آرامش‌بخش و جذاب در منزل شما خلق می‌کنند. به‌عنوان مثال مبل‌های با طرح موج (Wave) محصولاتی جذاب و راحت محسوب می‌شوند که از تنوع بی‌نظیری برخوردارند و می‌توانند به‌منظور استراحت پس از یک روز کاری مورد استفاده قرار گیرند.

مبل پایه دیسکی مدل Orchid هلگر

مبل پایه دیسکی مدل Orchid هلگر

همچنین اگر برای فضای نشیمن خود به یک مبلمان واقعی نیاز دارید که در عین راحتی، حالتی رسمی‌تر داشته باشد و فضای چندانی را نیز اشغال نکند مبل‌های پایه دیسکی و پایه فلزی محصولات مناسبی به نظر می‌رسند. این مبل‌ها معمولاً وزن کمی دارند، به‌راحتی جابجا می‌شوند، به دلیل استفاده از فوم سرد تزریقی در بدنه آنها از انسجام و طول عمر بالایی برخوردارند و از همه مهم‌تر با فرم و حالت متفاوت خود با دکوراسیون‌های مدرن و مینیمال سازگارند. افزون بر این، ابعاد بهینه این محصولات موجب می‌شود تا در فضاهایی با مساحت محدود بتوان از آنها به‌راحتی استفاده کرد. خوشبختانه شرکت هلگر دو تولید بومی این محصولات سابقه طولانی دارد و با تنوعی بی‌نظیر به سلیقه و نیاز مشتریان خود پاسخ می‌دهد.