چگونه قفسه‌های کتابخانه را تزئین کنیم؟

بی‌شک افراد بسیاری هستند که به داشتن یک کتابخانه بزرگ یا دست‌کم چند قفسه برای نگهداری کتاب‌های خود علاقه دارند. در واقع امروزه قفسه کتاب و کتابخانه رفته رفته به یک عنصر دکوراتیو تبدیل می‌شود که از گوشه‌ها و قسمت‌های دور افتاده به بخش‌های اصلی دکوراسیون داخلی منتقل شده‌اند. در نتیجه دیگر تنها داشتن یک کتابخانه اهمیت ندارد و بسیاری از ما به دنبال راه‌هایی برای تزئین قفسه‌های کتاب هستیم. این موضوع سبب شده تا در این قسمت چند راه‌حل ساده و کم‌خرج را برای زیباتر کردن قفسه‌های کتاب به شما ارائه دهیم.

نورپردازی موضعی برای روشنایی کتابخانه
نورپردازی موضعی برای روشنایی کتابخانه

نورپردازی قفسه‌های کتابخانه

مشخصاً منظور از نورپردازی گذاشتن یک چراغ مطالعه در اتاق نیست. این روش قدیمی و اگر واضح‌تر بگوییم منسوخ شده است. هنگامی‌که از نورپردازی در کتابخانه صحبت می‌کنیم منظور نوری است که موجب روشنایی قفسه‌های کتاب می‌شوند. در واقع این نور موجب می‌شود تا شما بدون اضافه کردن هیچ المان دیگری از کتاب‌های خود به‌عنوان عناصر دکوراتیو استفاده کنید. نورپردازی این امکان را به شما می‌دهد تا کتاب‌های خود را دسته‌بندی کنید و آنهایی که ارزش بیشتری برایتان دارند را به‌صورت یک نقطه کانونی درآوردید.

چینش عمودی و افقی کتاب ها در کتابخانه

چینش عمودی و افقی کتاب ها در کتابخانه

تزئینات جانبی در قفسه‌های کتابخانه

گاهی تنها چینش کتاب‌ها در کنار یکدیگر موجب زیبایی کتابخانه نمی‌شود. در این مواقع بهتر است تعدادی از قفسه‌ها را خالی کنید و در آنها قاب عکس، جعبه‌های دکوراتیو یا سایر اشیاء تزئینی کوچک قرار دهید.به یاد داشته باشید که برای این کار بهتر است از ترکیبی از لوازمی با خطوط صاف (کتاب، گلدان مربعی، جعبه و …) و فرم کروی نظیر انواع گلدان و گوی استفاده کنید.

کلکسیونی در دل کتابخانه

کلکسیونی در دل کتابخانه

کلکسیونی در دل کتابخانه

یکی دیگر از ایده‌هایی که برای تزئین کتابخانه مطرح می‌شود ترکیب یک کلکسیون با کتاب‌هاست. ممکن است شما یک کلکسیون از ظروف سفالی کوچک داشته باشید. تنها کافی است تعدادی از قفسه‌های کتابخانه را خالی کنید و این ظروف را در آنها بچینید. با توجه به اینکه شما از تعداد زیادی ظرف سفالی مشابه (یا هر المان دکوراتیو دیگری نظیر ماشین‌های کوچک) استفاده می‌کنید نه‌تنها نظم و یکپارچگی کتابخانه از بین نمی‌رود بلکه یک جلوه بصری منحصر به فرد نیز به آن می‌بخشید.

آویزان کردن قاب عکس بر روی کتابخانه

آویزان کردن قاب عکس بر روی کتابخانه

نصب آثار هنری بر روی کتابخانه

شما می‌توانید آثار هنری مختلف نظیر قاب عکس‌های بزرگ را در قسمت‌های کناری یا میانی کتابخانه خود آویزان کنید. شاید تصور کنید که این کار دسترسی شما به برخی کتاب‌ها را مشکل می‌کند اما در نظر بگیرید که برخی از لوازمی که ما در کتابخانه خود قرار می‌دهیم نظیر کتاب‌های جیبی، لوح‌های فشرده یا اسناد و مدارک نه تناسبی با سایر کتاب‌ها دارند و نه به دلیل اهمیت می‌توان آنها را به انباری یا کمدها منتقل کرد. در این مواقع، قاب عکس‌های بزرگ می‌توانند پوششی مناسب برای این نقص‌ها باشند تا کتابخانه هم زیبا به نظر رسد و هم بیشترین کارایی را برای شما داشته باشد.

چینش متفاوت کتابخانه

چینش متفاوت کتابخانه

چینش متفاوت کتاب ها

گاهی تنها چینش متفاوت کتاب ها موجب زیبایی و تمایز کتابخانه می شود. لزومی ندارد همه کتاب ها به صورت عمودی در کتابخانه قرار گیرند . می توانید برخی از آن ها را به صورت افقی ، برخی را به صورت عمودی و یا حتی اریب قرار دهید.