چگونه در زمستان خانه‌ای گرم و دلچسب داشته باشیم؟

این روزها گفتمان محیط زیستی یکی از گفتمان‌های غالب جهان است و استفاده کمتر از منابع انرژی یکی از راه‌های احترام به طبیعت. البته این مصرف بهینه علاوه بر اهمیت دادن به آیندگان و محیط زیست فواید دیگری نیز دارد؛ از جمله کم‌تر شدن مبلغ قبض گاز و برق! زمستان که می‌شود دغدغه خانه‌ای گرم و دلپذیر داشتن در کنار صرفه جویی در مصرف انرژی به یک مسئله جدی تبدیل می‌شود. علاوه بر اینکه معمولا همه اعضا خانواده و افراد ساکن یک خانه عادات دمایی یکسانی ندارند و در این شرایط با کم کردن سیستم گرمایشی ممکن است یکی خود را به شوفاژ بچسباند و یا با زیاد کردن آن دیگری پنجره را باز کند! راه حل چیست؟ شاید برایتان جالب باشد که احساس گرما لزوما به درجه حرارت هوا و محیط کلی خانه بستگی ندارد. برای اینکه خانه‌ای گرم و دلخواه همه افراد داشته باشید و از طرفی در روزهای سردسال در مصرف گاز و برق، کمک حال دیگر هموطنان باشید این مطلب را از دست ندهید.

استفاده از پتو در دکوراسیون
استفاده از پتو در دکوراسیون

۱.استفاده از پتو در دکوراسیون

پتو به خوبی می‌تواند حال و هوایی زمستانی به دکوراسیون منزل شما ببخشد. پتوهایی که بیشتر به نام مسافرتی شناخته می‌شوند، ضخامتی کم و تنوع رنگی بی‌نظیر دارند و می‌توانند به عنوان روکش مبلمان و صندلی‌ها مورد استفاده قرار گیرند. این پتوها اگر به رنگ‌های گرم نظیر نارنجی، زرد و قرمز باشند احساس گرمای بیشتری را به فرد القا می‌کنند.

گرما را نقطه کانونی دکوراسیون داخلی کنید

گرما را نقطه کانونی دکوراسیون داخلی کنید

۲.گرما را نقطه کانونی دکوراسیون داخلی کنید

در صورت امکان، چیدمان مبلمان در فصول سرد و گرم سال باید کمی متفاوت باشد. در گذشته کرسی‌ها در فصل زمستان به کانونی برای جمع شدن اعضای خانواده تبدیل می‌شدند. این نقش بعدها بر عهده بخاری بوده و اکنون در برخی منازل این وظیفه بر دوش شومینه‌ها قرار گرفته است. شومینه‌های امروزی با ظاهر زیبای خود، می‌توانند در فصول سرد به عنوان نقطه کانونی برای چینش مبلمان استفاده شوند و حس و حالی گرم‌تر به دکوراسیون داخلی منزل شما ببخشند.

رو میزی را فراموش نکنید

رو میزی را فراموش نکنید

۳.رومیزی را فراموش نکنید

یک دکوراسیون گرم و دلچسب قرار نیست برای شما پرهزینه باشد. بلکه تنها کافی است به برخی عناصر دکوراسیون داخلی پوشش‌هایی اضافه کنید. اگر مبلمان با پتوهای نازک حس و حالی گرم و زمستانی پیدا می‌کنند، میز ناهارخوری نیز می‌تواند با یک رومیزی ساده از حالت سرد و بی‌روح قبلی خود خارج شود.

زمستان بدون فرش؟

زمستان بدون فرش؟

۴.زمستان بدون فرش؟

هیچ چیز در زمستان به اندازه قدم گذاشتن بر روی یک زمین سفت و سرد، آزار دهنده نیست. در دکوراسیون داخلی منازل امروزی فرش‌ها جای خود را به سنگ و سرامیک‌ها داده‌اند؛ اما اگر می‌خواهید در زمستان به شکلی واقعی و حتی به لحاظ بصری به خانه خود گرما ببخشید به فکر یک فرش مناسب باشید. خوشبختانه امروزه تنوع فرش‌ها به گونه‌ای است که حتی برای دکوراسیون‌های مدرن و مینیمال نیز گزینه‌های مناسب و مقرون به صرفه‌ای پیش روی شما خواهد بود.

پرده‌های ضخیم‌تر را آویزان کنید

پرده‌های ضخیم‌تر را آویزان کنید

۵.پرده‌های ضخیم‌تر را آویزان کنید

بد نیست که پرده‌ها را در زمستان و تابستان تعویض کنید. این کار هم مانع از کهنگی و فرسودگی پرده‌ها می‌شود و هم از یکنواختی و تکراری شدن فضا جلوگیری می‌کند. اما این تنها مزیت تعویض پرده‌ها نیست، نور طبیعی در زیبایی دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارد اما در زمستان که بخش زیادی از شبانه روز در تاریکی و سرما سپری می‌شود، حفظ گرمای منزل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. از این رو، در فصول سرد سال برای پنجره‌ها پرده‌هایی ضخیم و بلند در نظر بگیرید. پرده‌های ضخیم و بلند حتی به لحاظ بصری نیز حس گرما در زمستان را به دکوراسیون منزل می‌بخشند.

از الگوها استفاده کنید

از الگوها استفاده کنید

۶.از الگوها استفاده کنید

الگوها به طور کلی دکوراسیون داخلی را شلوغ‌تر جلوه می‌دهند و وقتی به رنگ‌هایی نظیر قرمز، نارنجی، زرد، قهوه‌ای روشن و کرم باشند فضاها گرم‌تر نشان خواهند داد. در نتیجه این طرح‌ها برای پرده، پتوها و رومیزی‌هایی که استفاده می‌کنیم مناسب‌تر هستند.

در پایان گفتنی است این موارد تنها چند نمونه از راهکارهایی است که می‌توان گرما را به گونه‌ای دیگر به خانه آورد. شما نیز با خلاقیت خود می‌توانید راه حل‌های دیگری برای گرم و صمیمی کردن محیط خانه در روزها و شب‌های سرد زمستانی پیدا کنید و ایده‌هایتان را با ما نیز در میان بگذارید.