چه کنیم تا محیط کار خلاقانه ای داشته باشیم

امروز فضای کسب‌وکار بسیار بیش از گذشته رقابتی شده و موفقیت یک کسب‌وکار درگرو عوامل مختلفی است که یکی از مهم‌ترین آنها، نیروی انسانی است. اکثر کارکنان یک سازمان بیش از یک سوم از زمان شبانه‌روز خود را که درواقع با احتساب زمان خواب یک‌دوم از زمان مفید شبانه‌روز محسوب می‌شود در محل کار خود می‌گذرانند، محیطی که معمولاً در بهترین حالت تنها یک گلدان و پنجره است که نشانی از فضای خارج از دفتر دارد.
با توجه به اهمیت افزایش بهره‌وری برای یک سازمان  لازم است تا به حد کفایت به نیازهای نیروی انسانی دقت شود. یک محیط کار مولد و خلاق می‌تواند شورونشاط را در افراد سازمان تقویت کند و درنهایت آنها را تشویق به فعالیت بیشتر و کیفی‌تر کند. 

دفتر شرکت Sherwin Williams در سنگاپور به طراحی M Moser Associates
دفتر شرکت Sherwin Williams در سنگاپور به طراحی M Moser Associates

یک نیروی کار شاد، نیروی کار مولد است.

ممکن است شما در طول دوره ی کاری خود، دفاتری را دیده باشید که بسیار خسته کننده و دلگیر بوده اند، محیط هایی که نه تنها انرژی مثبتی به شما نمی دهند، بلکه هرچه انرژی دارید، از شما می ستاند. اما نمی توان این موضوع را به تمامی دفاتر کار بسط داد، چرا که در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا، دفاتری وجود دارند که طراحی بسیار زیبا، جذاب و خلاقانه ای دارند. به عنوان مثال، برای شرکت هایی مانند گوگل که نیازمند کارکنان خلاق، مستقل و هوشمند هستند، تلاش برای ایجاد محیطی جذاب و خلاقانه، یک مزیت رقابتی محسوب می شود.

بخشی از فضای اداری google

بخشی از فضای اداری google

راه های مختلفی برای ایجاد دفتر کار متفاوت و خلاق برای کارکنان وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از این دفاتر دارای تجهیزات ورزشی هستند که به کارکنان کمک می کند تا بدنشان را از حالت خمودگی خارج کنند. چرا که اغلب کارکنان بیشتر طول روز را پشت میز می نشینند و این موضوع آنها را خسته می کند.
برخی از دفاتر هم دارای اتاق هایی برای استراحت کارکنان هستند تا با انرژی بیشتری به میز کار خود بازگردند. تعدادی از مدیران منابع انسانی، دفاتری را طراحی کرده اند که کارکنان بتوانند در آن بازی کنند، شاد شوند و خلاقانه تر فکر کنند.
بعضی از ایده هایی که در این ادارات استفاده می شود، با ایده هایی که در طراحی های خانه ها صورت می گیرد، ارتباط تنگاتنگی دارد، لذا این امر سبب می شود که افراد در محیط کار خود، راحتی خانه را احساس کنند.

در ادامه توجه شما را به نمونه های موفق محیط کار خلاق برخی از کمپانی های معروف جلب می کنیم:

نمونه هایی از بهترین دفاتر جهان

دفتر معماری Selgas Cano در مادرید
دفتر معماری Selgas Cano در مادرید
دفتر Red Bull درلندن

دفتر Red Bull درلندن

دفتر Facebook در کالیفرنیا

دفتر Facebook در کالیفرنیا

طراحی داخلی شرکت Google

طراحی داخلی شرکت Google

کمپانی Airbnb

کمپانی Airbnb

دفتر KBP West در کالیفرنیا

دفتر KBP West در کالیفرنیا

بخش تحقیق و توسعه Nokia در کالیفرنیا

بخش تحقیق و توسعه Nokia در کالیفرنیا

طراحی محیط Facebook

طراحی محیط Facebook

 دفتر Soundcloud در برلن

دفتر Soundcloud در برلن

محیط کار کمپانی Lego

محیط کار کمپانی Lego

حتما شما هم مثل ما از دیدن این تصاویر حظ بصری بردید. مطمئنا برای بسیاری از شرکت ها امکان پذیر نیست چنین محیط کاری جذاب و دوست داشتنی را فراهم کنند، اما راه های آسان تری هم برای دست یابی به محیط کار خلاقانه هست. رعایت اصولی چند می تواند حداقل محیط را از حالت خشک و رسمی خارج سازد و فضای سالم تر و دوستانه تری ایجاد کند. ببینیم برای این منظور چه چیزهایی باید اضافه کنید و چه بخش هایی را باید تغییر دهید؟

موارد زیر به شما کمک می کنند تا محیط کار را خلاقانه کنید.

– بخش های مختلف محیط کار را تنوع دهید.
سازمانی را تصور کنید که کارکنانش برای انجام دادن وظایف مختلف کاری، در بخش هایی متفاوت از دفتر قرار می گیرند؛ به عنوان مثال محیطی برای جلسات گروهی، میز بازی برای کارهای عمومی، حتی محیطی ساکت و آرام برای استراحت! یکی از متخصصان می گوید که اگر محیط دفاتر به گونه ای باشد که افراد به راحتی بتوانند در آن تردد کنند، ذهن فعال تری خواهند داشت و تمرکز آنها افزایش میابد.

در محیط کار از نور طبیعی استفاده کنید
در محیط کار از نور طبیعی استفاده کنید

– استفاده از نور طبیعی

بسیاری از افراد، تابش نور طبیعی را به نورهای مصنوعی و لامپ های فلورسنت ترجیح می دهند. در واقع نورهای مصنوعی فشار چشم را زیاد می کنند و در نتیجه چشم ها را زود خسته می کنند. همچنین این نورها، می توانند اثرات فیزیکی منفی مانند خواب آلودگی، عدم تمرکز و سردرد را در پی داشته باشند. پیشنهاد می شود برای بالا بردن خلاقیت و راندمان کارکنان، از تابش نورهای طبیعی در دفتر، بیشترین بهره برده شود.

تاثیر رنگ ها بر محیط کار

تاثیر رنگ ها بر محیط کار

– رنگ ها
رنگ ها، عناصر کلیدی در بالا بردن راندمان و خلاقیت در محیط کار هستند. قرن هاست که هنرمندان با استفاده از رنگ ها و ترکیب آنها با یکدیگر، بر آنند تا تاثیری شگرف بر نحوه رفتار انسان ها داشته باشند. درست همین اصول را میتوان در طراحی دفتر، برای تحریک همکاری، خلاقیت و همکاری به کار برد.
با این اوصاف، کدام رنگ را برای دیوارهای دفتر کار انتخاب کنید، بهتر است؟ بنا بر گفته ی محققان، استفاده از رنگ آبی در محیط کار، کارایی افراد را بیشتر می کند و همچنین ارتباطات و کارایی را نیز افزایش می دهد.
از طرفی رنگ سبز برای کارکنانی که مدت زمان زیادی را در دفاتر سپری می کنند، بسیار مناسب است. همچنین به شرکت هایی که به نوآوری اهمیت زیادی می دهند، استفاده از این رنگ بسیار پیشنهاد می شود.
رنگ قرمز هم رنگ بسیار شاد و پر هیجان است و استفاده از آن در محیط کار، انرژی کارکنان را زیاد می کند، پس تا زمانی که سازمان شما به شلوغی و تردد نیاز ندارد، از این رنگ استفاده نکنید.
در حالی که رنگ نارنجی اشتهای افراد را بالا می برد، رنگ زرد در محیط کار خلق و خوی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن هیجانات آنها را افزایش دهد.

اتاق های خلاقانه اجتماعی
اتاق های خلاقانه اجتماعی

– اتاق های خلاقانه اجتماعی
این مکان ها دقیقا جاهایی هستند که افراد می توانند به راحتی با یکدیگر صحبت کنند و نقطه نظرات خود را به اشتراک بگذارند و در نهایت بتوانند ایده های مختلفی را بپرورانند. برای این اتاق ها، مبلمان های زیبا و راحتی پیشنهاد می شود که افراد راحتی خانه ی خود را در آن حس کنند.

اتاق کار کارکنان

اتاق کار کارکنان

– اجازه دهید کارکنان طراح باشند.
مسلما شما نمیتوانید بودجه های کلانی برای خرید یک صندلی اداری به کارکنان اختصاص دهید، اما دست کم می توانید به آنها این اجازه را بدهید که خودشان صندلی خود را انتخاب کنند و میز و پارتیشن خود را با وسایلی که به آن علاقه دارند، بیارایند. حتی بهتر است آنها را تشویق کنید که برخی از وسایل شخصی مورد علاقه ی خود را مانند قلم، گلدان گل، قاب عکس و … را با خود به دفتر کار بیاورند تا محیط برایشان آرامش بخش و لذت بخش شود.

از کارکنان بازخورد بگیرید
از کارکنان بازخورد بگیرید

– حتما بازخورد را از زبان کارکنانتان بشنوید
دقت داشته باشید که این تغییرات همه برای افزایش انرژی، راندمان و کارایی کارکنان شما است. اینکه آیا روند مثبتی را پیش گرفته اید یا خیر را به راحتی می توانید از زبان کارکنانتان بشنوید. پیشنهاد می شود حتما نظرات آنها را بشنوید و از آنها استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این نیروی انسانی است که می تواند سرمایه ی شما را افزایش یا کاهش دهد، بر شهرتتان بیفزاید و یا آن را خدشه دار کند و در کل موفقیت را از آن شما کند یا خیر! امروز دیگر کارمند نیروی روباتیکی نیست که سال های دور به نیازهای وی بی توجه بودند، بلکه امروز نتایج حاصل از تحقیقات نشان داده است که نیروی کار مولد نقش بسزایی در موفقیت یک سازمان دارد. برای آنکه بتوان در این محیط پر تلاطم سالم به مقصد رسید، حتما میبایست خلاقیت را افزایش داد و از نوآوری استقبال کرد، این امر به کمکمحیط مناسب کار، سهل الوصول خواهد شد.