چه‌طور اتاق کوچکمان را بزرگ‌تر نشان دهیم (قسمت دوم)

۷-عمودی فکر کنید شاید به نظر شما این تیتر کمی عجیب باشد. اما اشیای بلند و عمودی باعث می‌شوند که فضای اتاق به‌نظر بازتر برسد. منظور از این اشیا می‌تواند یک قفسه‌ی بلند و باریک باشد. استفاده از الوارهای عمودی به عنوان پوشش دیوارها نیز می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. حتی نورپردازی بسیار ساده عمودی […]

۷-عمودی فکر کنید

شاید به نظر شما این تیتر کمی عجیب باشد. اما اشیای بلند و عمودی باعث می‌شوند که فضای اتاق به‌نظر بازتر برسد. منظور از این اشیا می‌تواند یک قفسه‌ی بلند و باریک باشد. استفاده از الوارهای عمودی به عنوان پوشش دیوارها نیز می‌تواند تأثیر مشابهی داشته باشد. حتی نورپردازی بسیار ساده عمودی مثلا به شکل یک لامپ بدون لوستر که با سیمی بلند از سقف آویزان است هم فضای خانه را دلبازتر می‌کند. همچنین به شما احساس حرکت و شناور بودن می‌دهد. یا به‌عنوان مثالی دیگر، استفاده از پرده‌هایی که چینشان پایین از سقف شروع می‌شود به چشم اجازه می‌دهد که سقف خانه را بلند‌تر از آنچه که هست ببیند.

۸- افقی فکر کنید

 

همان‌طور که اشیای عموی به شما کمک می‌کرد تا اتاق را بازتر احساس کنید، اشیای افقی فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. به همان الوار‌هایی که به‌عنوان پوشش دیوار استفاده شده بود فکر کنید. اگر الوارها افقی باشند حد فاصل سقف و دیوار را کم‌تر نشان می‌دهند و همچنین به‌دلیل حرکت چشم باعث‌ می‌شوند که اتاق بزرگ‌تر باشد.

همه چیز به این موضوع بر می گردد که چشم باید حرکت را ببیند و حس کند. همان‌طور که مبلمان پایه بلند باعث می‌شدند که هوا در بینشان حرکت کند و یا آینه نور را بازتاب می‌کرد. هرچیزی که به چشم شما اجازه‌ی دریافت حرکت را بدهد باعث ‌می‌شود که فضا را بزرگ‌تر احساس کنید. با این وجود توجه داشته باشید که این حرکت باید در راستایی باشد که نظم و ترتیب را به‌هم نزند. اتاق‌های شلوغ و به‌هم ریخته نیز باعث‌ می‌شود که چشم شما دائم به سویی بچرخد ولی احساس خوبی به‌همراه ندارند.

۹- راه را باز کنید

 

برای‌ آن‌که بتوانیم تمام وسایلمان را در یک سالن و یا یک اتاق جای دهیم، معمولا آن‌ها را به‌هم میچسبانیم. گاهی این‌کار باعث می‌شود که عبور و مرور به‌شدت سخت شود. همچنین می‌تواند فضا را بسته‌تر و خفه‌تر نیز نشان دهد. بعضی وقت‌ها بهتر است که همه‌ی اشیا را در یک سمت اتاق بچینیم تا جا برای رفت و آمد باز شود. این کار به شما کمک می‌کند تا فضای دل‌بازتری در اختیار داشته باشید.

۱۰- پارچه‌های خنک

 

قبلا درباره‌ی رنگ زمینه و اشیای اتاق گفته بودیم. همان‌طور که رنگ سفید فضا را بزرگ‌تر و دلبازتر از رنگ‌های تیره نشان می‌دهند، جنس پارچه‌ها و مواد استفاده شده نیز بسیار مهم است. سعی‌ کنید که تا جای ممکن از مواد و پارچه‌های سنگین و کلفت دوری کنید. این پارچه‌ها باعث می‌شوند که فضا تاریک شود و فضای‌ اتاق سنگین به‌نظر برسد. برای‌ آن‌که فضای سالن یا اتاقتان بازتر و هوادارتر به‌نظر برسد بهتر است از پارچه‌هایی مثل لینن استفاده کنید.

۱۱- سادگی

 

مهم‌تر از هرآنچه که تا به اینجا خواندیم، سادگی‌ست. چیزی که در طراحی داخلی فضاهای کوچک مهم است، چیدمان است. هرچه بیشتر وسیله و مبلمان در آن‌ها قرار دهیم و طرح‌ها و نقش و نگار را افزایش دهیم، بیشتر احساس هرج و مرج خواهیم کرد. بهتر است که به اصطلاح خرت و پرت‌هایمان را دور بریزیم؛ یا حداقل تنها در مواقع لزوم و به‌عنوان تزیین اتاق از آن‌ها استفاده کنیم. همه‌ی دیوارها را پر از عکس و تابلو نکنید. سعی کنید نقش‌ها و رنگ‌ها را یک‌دست‌تر انتخاب کنید. به‌طور مثال اگر به کاغذ دیوار‌ی‌های طرح‌دار علاقه دارید، سعی کنید تنها یک دیوار را با آن‌ بپوشانید و بقیه را تک‌رنگ باقی بگذارید.