فضایی آموزشی همراه با بازی
فضای آموزشی و کتابخانه

چطور فضایی آموزشی همراه با بازی برای بچه ها ایجاد کنیم؟

۰
(۰)
طراحی دکوراسیون فضای باز آموزشی
طراحی دکوراسیون فضای باز آموزشی

۱. فضای بازی فعال

فضاهایی که باعث برانگیختن بازی فعال می‌شود با هم متفاوت هستند. معمولا چند محیط جغرافیایی مختلف را در برمی‌گیرند. همچنین ناهمواری‌ها و پستی و بلندی‌هایی طبیعی یا مصنوعی دارند. این فضاها ذهن را برای دستیابی به قابلیت‌هایش به چالش می‌کشند و کودکان در آن فراتر از محدودیت‌های انتزاعی حرکت می‌کنند. فضاهای فعال، آگاهی کودک از بدنش را افزایش داده و مهارت‌های حرکتی را توسعه می‌دهند. چنین فضاهای پرانرژی و مهیجی باعث ارتقا سلامتی و تناسب اندام کودکان می‌شود. طراحی چنین فضاهایی با مبلمان‌های شهری نظیر وسایل بازی ویژه و همچنین با ایجاد ناهمواری‌های طبیعی امکان‌پذیر است و طراحی آن‌ها در حیطه طراحی دکوراسیون فضای باز می‌گنجد.

طراحی دکوراسیون داخلی فضای آموزشی بازی محور

طراحی دکوراسیون داخلی فضای آموزشی بازی محور

۲. فضای فردی

در طراحی دکوراسیون فضای آموزشی کودکان مثل مهدکودک‌ها، در نظر گرفتن بخشی به عنوان فضای شخصی ضروری است. فضای شخصی برای داشتن لحظات آرام ذهنی، دیداری و شنیداری لازم است. دنج‌های شخصی باید حس محافظت شدن، امنیت و گرم و نرم بودن را به کودک القا کنند. این فضا جایی است برای استراحت و گاهی برای پناه بردن و خلوت کردن، از این رو مساحتش باید متناسب با فعالیت و حضور یک یا در نهایت دو کودک باشد. بهتر است فضای فردی در جایی دور از محل بازی فعال، صداهای ترافیک و دیگر صداهای بلند قرار گیرد. بعضی از کودکان به سر و صدا حساس هستند و نیاز به فضایی آرام در زمین بازی دارند.

مبلمان متحرک در دکوراسیون فضای باز آموزشی بازی محور

مبلمان متحرک در دکوراسیون فضای باز آموزشی بازی محور

۳. فضای جمعی

فضاهای جمعی می‌توانند برای گروه‌های کوچک یا بزرگ مناسب باشند. این فضاها معمولا جایی برای تعاملات اجتماعی بوده و بر ارتباطات، مکالمات و تبادل نظرات تمرکز دارند. فضاهای جمعی در بر گیرنده صندلی، سایبان و ترکیبی از ویژگی‌های فیزیکی و محیطی نرم و سخت هستند. در طراحی دکوراسیون فضای باز جمعی، مبلمان متحرک برای استفاده کودکان، والدین و مربیان ضروری و از عناصر اصلی مبلمان است، چرا که راحتی آنان را مهیا ساخته و تعاملات را تسهیل می‌کند. این فضا همچنین ممکن است استیج ویژه‌ای برای مراسمات برنامه‌ریزی شده و یا برنامه‌های خودجوش کودکان داشته باشد.

فضای آموزشی بازی محور

فضای آموزشی بازی محور

۴. فضای تجربی

این فضاها مناسب کشف، پژوهش و نظریه‌پردازی هستند و اغلب با حضور در طبیعت شکل می‌گیرند. آنها معمولا منعطف، زنده و بکر بوده و بیشتر به یک آزمایشگاه شبیه‌اند. همچنین خلاقیت را تقویت کرده و بر ساخت و جمع‌آوری ایده‌ها تمرکز دارند. این فضاها اغلب به عنوان محیطی اجتماعی عمل می‌کنند که فرصت‌ رشد ارتباطی و مهارت‌های زبانی را ارائه می‌دهند. مواد اولیه و وسایل مخصوص کودکان در آن‌ها به فروانی وجود دارد. گِل، سنگ، آب، چوب، سطل و سایر وسایل بازی از ضروریات این محیط است. ابزارها و مواد آموزشی از قبیل ذره‌بین، تخته‌شاسی، مداد و دوربین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فضای آموزشی بازی محور

فضای آموزشی بازی محور

۵. فضای زیستی

درختان، بوته‌ها و سبزیجات المان‌های مهم این فضا هستند. این فضا زنده است. اکوسیستمی که پرندگان، پروانه‌ها، حشرات و کرم‌ها را در برمی‌گیرد. در این فضا به کودکان امکان دسترسی به آب، خاک و گیاهان داده می شود. در این فضاها به راحتی و به صورت واقعی می‌توان چرخه‌های زباله، انرژی و آب را نمایش داد تا الهام بخش تفکر باشند، کودکان را با پرسش‌هایی اساسی مواجه کنند و مشاهده خلاقانه را به آن‌ها بیاموزند. کودکان ممکن است در این محیط بی‌نظم شوند ولی درعین حال به زیبایی واکنش‌هایی احساسی بروز خواهند داد. همچنین این فضا حس مسئولیت را پرورش می‌دهد.

دکوراسیون فضای باز آموزشی بازی محور

دکوراسیون فضای باز آموزشی بازی محور

فضای آموزشی بازی محور

فضای آموزشی بازی محور

کنج شخصی در فضای آموزشی بازی محور

کنج شخصی در فضای آموزشی بازی محور

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط