چالش طراحی محصولی به جای میز تلویزیون!

در سال ۱۹۶۶ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) را به‌عنوان روز جهانی تلویزیون نام‌گذاری کرد، تشویق توسعه اجتماعی و اقتصادی و گسترش صلح از طریق این رسانه از اهداف تعیین یک روز برای تلویزیون بود. باگذشت بیش از نیم‌قرن از آن تاریخ و به‌میدان آمدن انواع رسانه‌های دیگر، تلویزیون در بسیاری از کشورها هنوز جایگاه خود را به عنوان مهمترین و پرمخاطب‌ترین رسانه خبری و سرگرمی حفظ کرده است. نقش غیرقابل‌حذف تلویزیون از خانه‌ها، باعث شده که طراحان مبلمان و دکوراسیون نیز دائما به دنبال ایجاد طرح‌های جدیدتر و کاربردی‌تری باشند. اگر دقت کرده باشید، میزهای تلویزیونی که تا همین چند سال پیش مورداستفاده قرار می‌گرفتند _و حتی هنوز هم در خیلی از خانه‌ها ممکن است ببینید، _فضاهای مخصوصی برای پخش‌کننده‌های DVD ,VCR یا گیرنده‌های دیجیتال و … داشتند که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌ ساخت تلویزیون‌های هوشمند و کم‌عرض، دیگر نیاز به این فضاها به حداقل رسیده است و این نکته طراحان را به سمت‌وسوی طراحی محصولی به‌جای میز تلویزیون ترغیب کرده‌است. چالشی که باعث ایجاد طرح‌های زیبا، خلاقانه و کاربردی زیادی به‌عنوان محصولات جایگزین میز تلویزیون شد. در ادامه به بررسی برخی ازین محصولات می‌پردازیم که چند نمونه آن‌ها برگزیدگان رقابتی هستند که سامسونگ با همکاری وبسایت طراحی دیزین برگزار کرده است.

 Parotia TV Unit
Parotia TV Unit

۱.Parotia TV Unit

نام‌گذاری این محصول بر اساس اسم یک پرنده “Parotia” انجام شده چرا که طراحان از حالت بدن این پرنده موقع باز کردن بال‌هایش برای نشان دادن غبغبش الهام گرفته‌اند. Parotia جایگاهی متفاوت برای تلویزیون ایجاد می‌کند به نحوی که باعث می‌شود تلویزیون به نقطه‌ کانونی در دکوراسیون منزل تبدیل شود. این محصول با دو نوع پایه‌ متفاوت به بازار ارائه‌شده است. یک نوع آن دارای پایه‌های آلومینیومی برای استفاده در محیط‌های اداری و نوع دیگرش دارای پایه‌های چوبی برای استفاده در منزل است.

TV barrow

TV barrow

۲.TV barrow

این اثر متفاوت کاری از کمپانیCW&T است که همیشه به دنبال طراحی و ساخت وسایلی جمع‌وجور و باقابلیت جابجایی آسان است. این محصول که به شکل یک چرخ‌‌دستی (barrow) طراحی‌شده، در کنار ایجاد مکانی برای قرار دادن تلویزیون، امکان جابجایی راحت تلویزیون را در منزل برای شما فراهم می‌آورد. TV barrow از یک چرخ دوچرخه‌ی ۷۰۰c و پایه‌های آلومینیومی برای حفظ تعادل تلویزیون تشکیل‌شده است. پایه‌ها امکان تغییر جهت و شیب صفحه‌ی تلویزیون را فراهم می‌کنند. برای افرادی که می‌خواهند علاوه بر اتاق نشیمن، در اتاق خواب هم از تلویزیون خود استفاده کنند، این محصول باقابلیت جابجایی بسیار راحت، انتخاب خوبی خواهد بود.

‘the frame’ TV

‘the frame’ TV

‘The Frame’ TV

تلویزیونی به شکل قاب عکس حاصل همکاری طراح سوئیسی، ایوز بیهر و کمپانی سامسونگ است. ایوز بیهر به تلویزیون نه به چشم یک وسیله‌الکتریکی، بلکه به‌عنوان بخشی از دکوراسیون خانه وزندگی هرروزه‌ ما نگاه می‌کند. تلویزیونی که آنها تولید کرده‌اند به شکل یک قاب عکس روی دیوار نصب می‌شود، این تلویزیون وقتی خاموش باشد، روی حالت Art mood قرار می‌گیرد که آن را تبدیل به یک تابلوی هنری می‌کند. شما می‌توانید تصویری را که تلویزیون در حالت خاموش نشان می‌دهد، متناسب با قاب عکس‌ها و تابلوهایی که کنار آن قرار دارند یا تم کلی دکوراسیون خود تغییر دهید. همچنین سنسورهایی در این تلویزیون تعبیه‌شده‌اند که میزان نور تصویر را متناسب با میزان نور محیط منزل شما تغییر می‌دهند. برای کاهش میزان مصرف انرژی تلویزیون، سنسورهایی حساس به حرکت در اتاق در ساخت آن به‌کار رفته‌اند تا درصورتی‌که هیچ حرکتی تشخیص داده نشود و فردی در اتاق نباشد، تلویزیون به‌طور خودکار خاموش شود. لبه‌های تلویزیون (قاب عکس) در رنگ‌های مشکی، سفید و با روکش چوبی به بازار عرضه‌شده‌اند.

Scandinavian-inspired TV stand

Scandinavian-inspired TV stand

۳.Ror

این محصول که برنده‌ جایزه‌ Dezeen & Samsung شد، کاری از طراح ترک، فولدن دهنلی، است. این محصول در کنار ایجاد محلی برای نگهداری تلویزیون، میله‌هایی فلزی باروکش پلی‌استر دارد که برای آویزان کردن وسایلی همچون حوله یا روزنامه و … طراحی شده است. داوران دلیل برگزیدن این محصول را استفاده‌ بهینه از محیط و ترکیب سبک زندگی مردم با تکنولوژی عنوان کردند. فولدن دهنلی این استند را با این هدف طراحی کرد که حتی وقتی افراد تلویزیون تماشا نمی‌کنند، به نحوی با آن در ارتباط باشند.

Martina Krastevs PlantLife unit

Martina Krastevs PlantLife unit

۴.PlantLife unit

این محصول که ترکیبی از تکنولوژی و طبیعت را یکجا به شما ارائه می‌دهد، کاری از مارتینا کراستیو است. این محصول با ایجاد محیطی برای نگه‌داری گیاهان مختلف، جایگزین بسیار خوبی برای میز تلویزیون در محیط‌های آپارتمانی و برای افراد علاقه‌مند به گل‌وگیاه است.

 Flamingo stand

Flamingo stand

۵.Flamingo stand

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، این محصول از فرم بدن فلامینگوها الهام گرفته شده است. طراح این محصول، فرناندز روبیو، ویژگی بارز این محصول را قابلیت بالای انطباق ارتفاع آن برای محیط‌ها و تلویزیون‌های مختلف دانسته. بین دو پایه‌ این استند فضای مناسبی را برای قرار دادن اشیای تزئینی است.

The Bild X’s Golden frame

The Bild X’s Golden frame

The Bild X’s Golden Frame

کمپانی آلمانی ،Loewe، اقدام به ساخت یک تلویزیون بسیار باریک OLED بنام the bild X کرده که با استفاده از خاصیت مغناطیسی در یک قاب قرارگرفته که مثل خود تلویزیون بسیار ظریف است. این تلویزیون در دو حالت زمینی و دیواری قابل‌استفاده است، قسمت پایین این قاب قابلیت جدا شدن دارد تا بتوانیم تلویزیون را روی دیوار نصب کنیم. قاب تلویزیون از جنس استنلس استیل است و در دو رنگ مشکی مات و طلایی ساخته‌شده است.

The Bild 9’S Frame

The Bild 9’S Frame

The Bild 9’S Frame

تلویزیون Bild 9 محصول دیگری از کمپانی Loewe است که با یک قاب استیل ساخته شد. این قاب استیل قابلیت تغییر شکل دارد، بنابراین می‌توانیم از این تلویزیون هم در حالت زمینی و هم دیواری استفاده کنیم. طراح این طرح، بودو اسپرلین، در راستای تبدیل تلویزیون به نقطه‌ی کانونی دکوراسیون منزل، با ترکیب دو سبک دکو و باهاوس به این طرح به‌عنوان جایگزین میز تلویزیون رسیده است.

Serif TV for Samsung frame

Serif TV for Samsung frame

۶. Serif TV for Samsung Frame

طراحان برای تلویزیون Serif سامسونگ، یک قاب به شکل حرف I (آی انگلیسی) در رنگ‌های مختلف طراحی کردند که با هر دکوراسیونی‌ قابل انطباق است. طراحان این اثر معتقدند که این تلویزیون و قابی که در آن قرار گرفته، بیشتر متعلق به دنیای طراحی و مبلمان است تا دنیای تکنولوژی. قسمت بالای این قاب بخشی ایجاد کرده که می‌توان از آن به‌عنوان قفسه استفاده کرد و قسمت پایین به حفظ حالت قاب و تلویزیون کمک می‌کند.

تلویزیون‌ها به‌زودی چیزی بیشتر از یک وسیله‌ الکتریکی در منازل خواهند بود، مثل این Frame TV که در حالت خاموش به یک تابلوی زیبا تبدیل شده‌است.

تلویزیون‌ها به‌زودی چیزی بیشتر از یک وسیله‌ الکتریکی در منازل خواهند بود، مثل این Frame TV که در حالت خاموش به یک تابلوی زیبا تبدیل شده‌است.

محصولاتی متعلق به دنیای هنر

هدف از چالش طراحی محصولی به‌جای میز تلویزیون، کنار گذاشتن محصولات ناکارآمد قبلی و تبدیل تلویزیون از یک وسیله‌ الکتریکی به یک اثر هنری است که مرکز توجه دکوراسیون منزل شما باشد. با این کار حتی وقتی تلویزیون تماشا نمی‌کنید، می‌توانید از وجود آن در منزل لذت ببرید و دیگر نگران فضایی که اشغال کرده، نباشید. اما به جز میز تلویزیون‌ها خود تلویزیون‌ها نیز امروزه با این رویکرد طراحی می‌شوند. با چند نمونه تلویزیون دکوراتیو و پایه‌های اختصاصی‌شان در ادامه آشنا شوید.

Growth

Growth

۷.Growth

سانتیاگو بوتیتسا یک پایه چوبی ساده برای نگه‌داری تلویزیون طراحی کرده است. این پایه فرمی شبیه به ریشه درختان دارد و با همین مکانیزم وزن تلویزیون را تحمل می‌کند. این پایه در دو طول مختلف طراحی شده که قابلیت اتصال به بخش فولادی را دارند. به این ترتیب می توان پایه را روی کف یا میز قرار داد و ارتفاع را به اندازه متناسب تنظیم کرد.
NULL
NULL

۸.Personality

این محصول که اثر استودیوی بلوند است، طراحی ساده و درعین‌حال زیبایی دارد. پایه‌ چوبی‌اش آن را نسبت به موارد مشابه متمایز می‌کند و قسمت دایره شکل پایین آن، محلی برای قرار دادن اشیای شخصی فراهم می‌آورد. علاوه بر این ویژگی‌ دیگر این محصول این است که با یک طرح و ایده چندین و چند پایه تولید شده است که می‌توان به راحتی آن را شخصی‌سازی کرد و نوع متناسب با سلیقه و دکوراسیون را انتخاب کرد.