پارک tongava

فضای پارک و سرگرمی TONGAVA ،واقع در شهر سانتا مونیکا که یکی از شهرهای کوچک ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکا است توسط شرکت james corner field operations طراحی و اجرا شده است.

عملیات تبدیل و تغییر زمینی که بیشتر فضایی شبیه به پارکینگ است به یک توپوگرافی پویا و چشم اندازی باشکوه کاری پیچیده و دشوار به نظر می رسد. طراحی این فضاتوسط یک فرایند جامع و گسترده شکل گرفت و با الهام از چشم انداز جنوب کالیفرنیا و توپوگرافی و تپه های اطراف آن تکمیل شد.طراحی ورودی به گونه ای است که این پارک هم اکنون بخش مهمی از مرکز شهر از لحاظ کاربردی وفرهنگی است. این مکان هم اکنون یکی از مراکز مهم گردشگری نیز به شمار می رود.در واقع نوع طراحی آن به کونه ای است که ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی به درستی برقرار شده و یکپارچگی در بافت شهری ایجاد کرده است.این پارک یکی از مکانهای موفق و محبوب از دید ساکنان در اطراف سایت و همچنین بازدید کنندگان است .

پروژه پارک TONGAVAیکی از شش نامزد نهایی دریافت جایزه جهانی ULI (طراحی فضای باز)است ،۶فینالیست دیگر عبارتند از: خلیج مارینا در سنگاپور. پارک هزاره در شیکاگو؛ باغ بی شماردر اوکلاهما؛ پارک دریاچه هزار فانوس درچین؛ و پارک مرکزی واشنگتن در واشنگتن دی سی ومیدان جنسر در لس انجلس.برنده ی نهایی این جایزه در ماه اکتبر ۲۰۱۵ اعلام خواهد شد.

این پروژه یک مدل جدید از پایداری و ملاحظات زیست محیطی و فرهنگی، که پروژه های مشابه دیگر فاقد آن هستند ارائه می دهد. این پارک در سال ۲۰۱۳ افتتاح شدو تاکنون جوایزمتعدد داخلی و بین المللی را دریافت کرده است ، یکی ازمهم ترین این جوایز، جایزه ای است که تیم طراحی برای بهترین طراحی شهری درماه آوریل سال ۲۰۱۴از انجمن برنامه ریزی آمریکا دریافت کرده است.این پروژه به تازگی به عنوان برنده جایزه ۲۰۱۵ A+Awards توسط هیئت داوران به رسمیت شناخته شده است.