همه‌چیز درباره‌ی دیزنی لند سرزمین کارتون‌ها

ششم آبان به‌عنوان روز جهانی انیمیشن نامگذاری شده‌است. یکی از افرادی که بیشترین سهم را در پیشرفت صنعت انیمیشن‌سازی داشته، والت دیزنی خالق دیزنی‌لند است که به‌عنوان پدر انیمیشن جهان شناخته می‌شود. همه‌ ما خاطرات زیادی از ساعت‌ها تماشای شخصیت‌های کارتونی مثل تام‌وجری، سیندرلا، سفیدبرفی و میکی‌موس داریم و حتی الان هم دوست داریم برای چندمین بار این انیمیشن‌ها و کارتون‌ها را ببینیم. شاید تا سال‌ها کسی فکر نمی‌کرد که دیدن همه‌ این شخصیت‌های کارتونی محبوب و هیجان‌انگیز روزی در دنیای واقعی امکان‌پذیر باشد. اما این اتفاق برای اولین‌بار در تاریخ ۱۷ ژوئیه سال ۱۹۵۵ میلادی در سرزمین رویایی به‌نام دیزنی لند در کالیفرنیای آمریکا افتاد.  در سفری مجازی به این سرزمین رویایی همراه ما باشید.

دیزنی لند در سال 1955
دیزنی لند در سال ۱۹۵۵

دیزنی لند، از ایده‌ اولیه تا ساخت

فکر اولیه‌ ساخت سرزمین رویایی دیزنی لند، ۲۰ سال قبل از ساخت آن و درست زمانی که والت دیزنی دخترش را به شهربازی می‌برد، در ذهن او ایجاد شد. او در ابتدا تصمیم داشت مکانی با جاذبه‌ توریستی در کنار استودیوی فیلم‌سازی‌اش برپا کند که برای طرفدارانی که به آنجا می‌آمدند سرگرم کننده باشد. اما خیلی زود به این نتیجه رسید که این مکان کوچک است و باید دنبال مکان دیگری برای عملی کردن ایده‌هایش باشد. این شد که در سال ۱۹۵۳ زمینی ۱۶۰ هکتاری را در نزدیکی شهر آناهیم در ایالت کالیفرنیا، خریداری کرد. در سال ۱۹۵۴ ساخت دیزنی لند کلید خورد و یک سال بعد در ۱۷ ژوئیه ۱۹۵۵ با حضور رسانه‌هایی که این رویداد ویژه را پوشش می‌دادند، افتتاح شد.

قلعه‌های دیزنی لند یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن به‌شمار می‌روند.

قلعه‌های دیزنی لند یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن به‌شمار می‌روند.

ساختار پارک دیزنی لند

دیزنی لند شامل هشت سرزمین اصلی است: خیابان اصلی آمریکا، سرزمین ماجراجویی، سرزمین مرزی، سرزمین عجایب، سرزمین فردا، میدان نیواورلئان، سرزمین موجودات و شهر میکی‌موس. این سرزمین‌ها از سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۹۳ به‌تدریج در دیزنی لند ساخته شدند. به دلیل استقبال بی‌نظیر از دیزنی لند به مرور شعبه‌های دیگری از آن نیز در پاریس، توکیو، شانگهای و هنگ‌کنگ ساخته شد که سالانه پذیرای میلیون‌ها بازدیدکننده هستند.

در دیزنی لند شما شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌ی خود را ملاقات خواهیدکرد.

در دیزنی لند شما شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه‌ی خود را ملاقات خواهیدکرد.

شخصیت‌های کارتونی در پارک دیزنی لند

در دیزنی لند بازیگرانی واقعی نقش شخصیت‌های کارتونی محبوب مثل سفیدبرفی، سیندرلا، زیبای خفته، دیو و دلبر، آلیس در سرزمین عجایب و … را برعهده دارند. تنها شخصیت‌ها نیستند که ما به‌طور واقعی آن‌ها را در دیزنی‌لند ملاقات خواهیم کرد، بلکه قصر سیندرلا، خانه‌ سفیدبرفی و هفت‌کوتوله، شهر میکی‌موس و دیگر مکان‌هایی که در کارتون‌ها و انیمیشن‌های مربوط به این شخصیت‌های کارتونی دیده‌ایم، به نحو هیجان‌انگیزی در دیزنی لند بازسازی‌شده‌اند و باعث شده‌اند که دیزنی لند لقب سرزمین رویایی را بگیرد.

خیابان اصلی آمریکا، بخش ورودی دیزنی لند

خیابان اصلی آمریکا، بخش ورودی دیزنی لند

اولین بخش دیزنی لند، خیابان اصلی آمریکا

بازدید از دیزنی لند با این خیابان شروع و به این خیابان ختم می‌شود. در این خیابان ایستگاه‌های مختلف قطار برای انتقال ملاقات‌کنندگان به دیگر سرزمین‌های دیزنی لند وجود دارد. در این خیابان دروازه‌های اصلی ورودی که دو طرف آن مغازه‌هایی که به شکل شکلات رنگ‌آمیزی شده‌اند، وجود دارند. این محل برای دیدار باشخصیت‌های دیزنی و خرید سوغاتی است. در سمت راست این خیابان، موزه‌ کوچک دیزنی لند قرارگرفته که گالری تصاویر این سرزمین رویایی را در خود جای داده است.

دیزنی لند، سرزمین ماجراجویی

دیزنی لند، سرزمین ماجراجویی

سرزمین ماجراجویی

این سرزمین در سمت چپ بخش انتهایی خیابان اصلی قرارگرفته است، جایی که بازدیدکنندگان حس بودن در خانه را تجربه می‌کنند. در این بخش، شما جنگل کروز، نمایشگاه Tiki Room و مسیر ماجراجویی ایندیانا جونز را تجربه خواهید کرد. بسیاری از بازدیدکنندگان به‌محض باز شدن پارک، به این بخش می‌روند تا از سیل عظیم جمعیتی که برای داشتن تجربه‌ای هیجان‌انگیز به سرزمین ماجراجویی می‌آیند، عقب نمانند.

دیزنی لند، میدان نیواورلئان

دیزنی لند، میدان نیواورلئان

میدان نیواورلئان

از سرزمین ماجراجویی که خارج شوید، به میدان نیواورلئان می‌رسید که در شمال غربی پارک واقع‌شده است. در اینجا شما به تجربه‌ غذاهایی بی‌نظیر و در کنار آن گوش دادن به موسیقی‌های گوش‌نواز همچون موسیقی فرانسوی یا جاز دعوت خواهید شد. میدان نیواورلئان مکان مناسبی برای صرف ناهار و لذت بردن از موزیک‌هایی که به‌طور زنده در آنجا اجرا می‌شوند، است.

دیزنی لند، سرزمین موجودات

دیزنی لند، سرزمین موجودات

سرزمین موجودات

سرزمین موجودات در بخش شمال غربی پارک و در دورترین بخش از خیابان اصلی و مرکز پارک واقع‌شده است و این خود به حس‌وحال عجیب و جادویی آن اضافه می‌کند. در اینجا شما از محل زندگی یکی از جذاب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌های کارتونی یعنی خرس پوه دیدن خواهید کرد. با همان کوه‌ها و جنگل‌ها و محیط‌هایی که برای همه‌ آن‌ها که کارتون پوه را بارها و بارها دیده‌اند، آشنا و هیجان‌انگیز است.

دیزنی لند، سرزمین مرزی

دیزنی لند، سرزمین مرزی

سرزمین مرزی

سرزمین مرزی در بخش غربی پارک واقع‌شده است. راه رفتن در این سرزمین، حسی همچون قدم زدن در یک شهر در غرب وحشی را به شما خواهد داد که شغل اصلی مردم آن کار در معدن است. جایی که راه‌های آن از وسط کوه می‌گذرند و بندری دارد که کشتی‌هایی که به سمت جزیره‌ی تام سایر روانه می‌شوند، ازآنجا حرکت می‌کنند.

 

دیزنی لند، سرزمین عجایب

دیزنی لند، سرزمین عجایب

سرزمین عجایب

برای کسانی که کارتون آلیس در سرزمین عجایب را دیده‌اند، سرزمین عجایب یکی از هیجان‌انگیزترین قسمت‌هاست. این بخش که در کنار سرزمین مرزی قرارگرفته، دنیایی کاملاً متفاوت است. قلعه‌ زیبای خفته و شهر پیترپن ازجمله‌ جاذبه‌های گردشگری این بخش است.

دیزنی لند، شهر میکی‌موس

دیزنی لند، شهر میکی‌موس

شهر میکی‌موس

و اما نوبتی هم باشد، نوبت میکی موس است که نه‌ تنها در شهری که به اسم آن نام‌گذاری شده، بلکه در گوشه‌کنار دیزنی لند تصویر و آثاری از او به چشم می‌خورد. این شهر در بخش پشتی دیزنی لند واقع‌شده است و بازدیدکنندگان می‌توانند به‌راحتی با قطار به این بخش بروند. در واقع شهر میکی‌موس برای کوچک‌ترین بازدیدکنندگان دیزنی‌لند طراحی‌ شده است. قطارها و وسایل بازی آن در اندازه‌های نسبتاً کوچک طراحی‌شده است، ولی پدر و مادرهایی که کودکی همراهشان نیست، نیز ممکن است، بخواهند ازین شهر جالب دیدن کنند.

 

دیزنی لند، سرزمین فردا

دیزنی لند، سرزمین فردا

سرزمین فردا

برای افرادی که به دنبال تجربه‌ موقعیت‌هایی هستند که آن‌ها را به چالش بکشد، سرزمین فردا بهترین گزینه است. ترسناک‌ترین بخش‌های دیزنی‌لند در سرزمین فردا قرار گرفته است. یکی از این جاذبه‌ها، که بر اساس انیمیشن در جستجوی نمو طراحی‌شده است، بخش پیدا کردن زیردریایی نمو است که بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

 

دیزنی لند، سرزمینی رویایی برای همه

دیزنی لند، سرزمینی رویایی برای همه

دیزنی لند سرزمینی برای کودکان دیروز و امروز

کودکان امروز یا کودکان دیروز، وقتی صحبت از رفتن به دیزنی لند باشد فرقی نمی‌کنند. این سرزمین رویایی برای افراد در سنین مختلف جذابیت‌های خاص خود را دارد. به بازدیدکنندگانی که وارد دیزنی لند می‌شوند، پیام خوش‌آمد گویی والت دیزنی گفته می‌شود: «به همه‌ افرادی که وارد این مکان می‌شوند، خوش‌آمد می‌گویم. دیزنی لند سرزمین شماست. اینجا کهولت سن، خاطرات عزیز گذشته را بازمی‌یابد و جوانی مبارزات و وعده‌های آینده را می‌چشد.»

دیزنی لند

دیزنی لند

سازنده‌ خلاق دیزنی لند شرکت والت دیزنی است، که نام آن را در ابتدا یا انتهای فیلم‌ها و انیمیشن‌های زیادی تاکنون دیده‌ایم. دیزنی لند تنها مخصوص کودکان و نوجوانان نیست و حضور در آن برای هر کسی که کودک درونش کمی فعال باشد، در هر سن و سالی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. این سرزمین کارتونی از زمان افتتاحش تاکنون بیش از ۷۰۸ میلیون بازدید داشته و شعبه‌های متعددی در سراسر دنیا دارد.