نگاهی بر جنبش های-تک دیزاین و تاثیر آن بر طراحی مبلمان و دکوراسیون

آیا سبک و رویکرد های-تک دیزاین را می شناسید؟ این واژه چقدر برایتان آشناست؟ این سبک چه قابلیت‌ها و ویژگی‌هایی دارد؟ این بار به سراغ معرفی یکی دیگر از سبک های طراحی داخلی و طراحی مبلمان رفته‌ایم که شاید نامش را کمتر شنیده باشید. سبکی که روح پیشرفت تکنولوژی در آن جریان دارد و در عین سادگی و راحت بودن، قواعدی دارد که شاید هر کسی با آن کنار نیاید! در ادامه همراه باشید تا از تاریخچه سبک High-Tech گرفته تا استفاده از آن در بخش‌های مختلف یک آپارتمان شخصی بیشتر بدانیم.

High Tech چیست؟
High Tech چیست؟

High-Tech چیست؟

مدرنیته، شفافیت و شیک بودن مشخصه‌های اصلی این سبک است. سبک های-تک یا های-تکنولوژی با روش‌های هوشمندانه‌ای درتقسیم‌بندی فضا، مبلمان و وسایل خانگی، استفاده از متریال مصنوعی و دکور مینیمال، مشخص می‌شود. طراحی داخلی خانه یا آپارتمان‌های مدرن در سبک های-تک راه‌حلی است برای افراد پرانرژی، باانگیزه و آرزومند. افرادی که به جریان‌های شهری توجه دارند و زندگی‌ برایشان کسالت‌بار نیست.

طراحی آپارتمان در سبک های-تک نوعی طراحی بی انتهاست که در زیبایی تجمل‌گرایانه سطوح صاف و درخشان، مبلمان مدرن، ظرافت خاص و پویایی بخش‌های داخلی، دیده می‌شود.

ده ویژگی اصلی سبک های-تک در طراحی داخلی را می‌توان چنین برشمرد:
  1. استفاده از مواد و متریال از جنس فلز، شیشه و پلاستیک
  2. طراحی فضای باز، تمیز و با حداقل تزئینات
  3. رعایت ارگونومی و توجه به کارکردگرایی
  4. استفاده از تکنولوژی‌های دیجیتال
  5. استفاده کم از سطوح منحنی و خطوط مدور
  6. طراحی مبلمان با فرم‌هایی شامل خطوط صاف و اشکال هندسی و اکثرا به شکل مربع یا مستطیل
  7. تک رنگ بودن دیوارها، کف، سقف و مبلمان
  8. به کار بردن رنگ‌های خنثی؛ همچون مشکی، سفید و خاکستری
  9. بهره‌مندی از رنگ‌های شاخص قابل اجرا همچون قرمز، نارنجی، سبز و آبی، برای صندلی‌های اتاق نشیمن یا قسمتی از نمای آشپزخانه
  10. تفاوت معنایی با سایر سبک‌های مشابه
طراحی داخلی سبک های-تک را نمی‌توان با نمونه‌های سبک کانتری یا تراپیکال مقایسه کرد چرا که طراحی در سبک های-تک تجسم آزادی، ارتباطات، پیشرفت و حرکت است.
میز نوماس (Nomas Table) طراحی شده توسط نورمن فاستر از طراحان سبک های-تک
میز نوماس (Nomas Table) طراحی شده توسط نورمن فاستر از طراحان سبک های-تک

مبلمان سبک High-Tech:

در سبک های-تک مبلمان ساده، صندلی‌ها با فرم‌هایی اداری، کاناپه‌ها با فرم‌هایی تیز و شکسته و میزهای ناهارخوری پلاستیکی یا شیشه‌ای است. در آشپزخانه و نشیمن وسایل و قفسه‌ها توکار هستند. در این سبک طراح مستلزم استفاده از رویه چرم طبیعی یا مصنوعی و کلاف و ساختار فلزی برای صندلی‌هاست. همچنین همه عناصر مبلمان کاربردی هستند و اکثرا چینشی متقارن دارند و در تعداد نیز زوج هستند.

آیتم های پارچه‌ای به طور گسترده درسبک های-تک استفاده نمی‌شوند مگر اینکه ترکیب ویژه‌ای را بوجود بیاورند و نتوان جایگزین دیگری برایشان پیدا کرد. پرده‌های طرحدار در این سبک قابل قبول نیستند و تنها می‌توان از بافت‌های روشن، بدون حاشیه و بدون گیره استفاده کرد. همانطور که گفته شد روکش‌های چرم غالبا جایگزین روکش‌های پارچه‌ای می‌شوند. البته کوسن‌ها با رعایت این نکته که از طرح‌ها و بافت‌های ساده باشند، می‌توانند پارچه‌ای باشند.

روکش پارچه‌ای نشیمن صندلی‌ها نیز تنها در صورتی قابل قبول هستند که تک رنگ و بدون طرح باشند. آشپزخانه در سبک های_تک آشپزخانه‌ای بدون رومیزی رنگی، حوله‌ و نگه دارنده‌ ظروف است.

ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی برلین با معماری و طراحی داخلی های-تک، ساخته شده در 1979

ساختمان مرکز همایش‌های بین‌المللی برلین با معماری و طراحی داخلی های-تک، ساخته شده در ۱۹۷۹

تاریخچه‌ ظهور سبک‌ High-Tech

سبک‌ های-تک در اواسط قرن بیستم میلادی (دهه ۷۰) پدیدار شد. همان‌طور که می‌دانید واژه‌ “High Tech” به‌اختصار از “High Technology” گرفته شده که به معنای «فناوری پیشرفته» است. واژه های-تک اولین بار توسط دو روزنامه‌نگار معماری در کتابی با عنوان: «های-تک: عصر صنعتی و کتابی منبع برای خانه» به کار رفت.

در اواخر دوران مدرنیته تلفیقی از پراگماتیسم (فلسفه‌گرایی/ واقعیت‌گرایی)، هنرهای عامه‌پسند (POP Arts) و ایده‌های علمی-تخیلی به خلق سبکی نو و همراه با دانش علمی آن زمان در معماری منتهی شد. از همین رو این سبک به نام High Tech شناخته شدند. این واژه از معماری به حوزه‌ طراحی داخلی نیز وارد شد. در این سبک تاکید بر عناصر عصر صنعتی و به رخ کشیدن پیشرفت تکنیکی ساخت بود.

نمای تمام شیشه‌ای با قاب‌های فلزی، روکار بودن لوله‌ها، کانال‌های تهویه هوا و ساختارهای بتنی و فلزی بخشی از نما، مشخصه‌های این سبک در معماری و طراحی داخلی هستند. همچنین در طراحی محصول، طراحی صنعتی و طراحی مبلمان پیچ و مهره‌ها، سیم‌کشی‌ها و بخش‌های فنی محصول به صورت عریان و قابل دیدن طراحی می‌شوند.

بنیان‌گذاران سبک های-تک در معماری، طراحانی بریتانیایی همچون نورمن فاستر، نیکولاس گرمیچاو، رچارد راجرز و همچنین رنزو پیانوی ایتالیایی و گروهی از معماران به نام «معماران آرکی‌گرام» (Archigram) بودند.

ساختمان‌هایی که با سبک و سیاق های-تک ساخته می‌شوند، گران‌قیمت، مدرن و راحت هستند. نوع مواد اولیه‌ این سبک موجب گران‌قیمت بودن آن می‌شوند، چراکه بسیاری از آن‌ها در طبیعت وجود ندارند و شامل مصنوعاتی هستند که به‌دست بشر ساخته می‌شوند. همچنین طراحی آن‌ها تلفیقی از تکنولوژی و هنر مدرن است. درعین‌حال سادگی و کاربردی بودنشان موجب می‌شود تا از سبک های-تک به‌عنوان سبکی راحت و کارآمد یاد شود.

کاربرد سبک High-Tech در فضاهای مختلف منزل

سبک های-تک در نگاه اول ویژگی‌های خودش را نشان می‌دهد و درواقع بیانی صریح و روشن دارد. بر این اساس به‌عنوان سبکی برای خانه‌های شخصی و آپارتمانی می‌تواند گزینه‌ جذاب و مناسبی باشد. در ادامه کاربرد این سبک را در چند بخش اصلی یک خانه‌ آپارتمانی شخصی بررسی می‌کنیم.
High Tech در اتاق نشیمن
High Tech در اتاق نشیمن

High-Tech در اتاق نشیمن

سبک های-تک در اتاق نشیمن ترکیبی از آسایش و شفافیت را به وجود می‌آورد. زندگی با این سبک مناسب ایده‌آل‌گرایان است. کسانی که از زیبایی و راحتی بیش‌ازحد بدون تردید استقبال می‌کنند.

طیف رنگی محدود و زیبایی‌شناسی مینیمالیستی از عناصر اصلی چیدمان اتاق نشیمن به سبک های-تک است. به‌کار بردن اجزایی که چه ازنظر ابعاد و چه از نظر تعداد با یکدیگر در تقارن هستند، از دیگر ویژگی‌های چیدمان به این سبک است. همانطور که ذکر آن رفت، بیشترین خطوطی که دکوراسیون های-تک به چشم می‌خورد، خطوط صاف و مستقیم هستند. خطوط منحنی نیز با رعایت اصول کمینه‌گرایی کاربرد دارند و در بسیاری از فضاها تکمیل‌کننده‌ خطوط صاف می‌شوند.

از دیگر عواملی که همگام با سبک های-تک می‌توان برای چیدمان اتاق نشمین بهره برد، استفاده از عناصر غول‌آسا و اشکال هندسی دقیق است. مجسمه‌های بزرگ در کنار مبلمان، ساعت دیواری‌هایی بزرگ‌تر از حد معمول و نظایر این، اگر قواعد این سبک برایشان لحاظ شده باشند، می‌توانند در تکمیل این سبک نقش بسزایی داشته باشند.

High Tech در آشپزخانه
High Tech در آشپزخانه

High-Tech در آشپزخانه

یک آشپزخانه با سبک های-تک قطعاً خیره‌کننده و جذاب خواهد بود. بیشترین رنگی که در آشپزخانه‌ این سبک به چشم می‌خورد، رنگ‌های تیره و مشکی است و به‌ندرت در قسمت‌هایی از رنگ سفید استفاده می‌شود. در کل بیشترین هارمونی رنگی که به چشم می‌آید در بین رنگ‌های مونوکروم است. این ترکیب رنگی در اجزای آشپزخانه نیز لحاظ می‌شود. از یخچال و گاز گرفته تا قاشق و چنگال‌های بزرگ و کوچک.

یکی از ویژگی‌های این سبک دقت و تمیزی است، این ویژگی در فضای آشپزخانه به دلیل سطوح صیقلی و براق بیشتر به چشم می‌آید؛ پس به خاطر داشته باشید که های-تک برای افراد تنبل اصلاً مناسب نیست! نکته جالب دیگر اینکه هر عنصری که القا کننده حس پیشرفت علم و فناوری باشد در این سبک جای می‌گیر مثلا استفاده از بِشِر آزمایشگاهی به جای لیوان.

High Tech در اتاق‌خواب
High Tech در اتاق‌خواب

High-Tech در اتاق‌خواب

اتاق‌خواب‌هایی با چیدمان به سبک های-تک برای لحظات تنهایی و زمانی که نیاز به آرامش دارید، بسیار مناسب هستند. اجزای کم و کاربردی ذهن شمارا بیش‌ازحد درگیر نمی‌کنند و اجازه می‌دهند تا وقتتان را با تمرکز بیشتر، برای کارهای مفیدتر صرف کنید.

اغلب مبلمان در اتاق خواب های-تک به رنگ‌های سفید، خاکستری روشن و خاکستری تیره و پرده‌ها اکثرا کرکره‌ای هستند. در این سبک استفاده از نور طبیعی بسیار اهمیت دارد. همچنین کف زمین با سرامیک‌های بزرگ به رنگ سفید و یا با کف‌پوش‌های چوبی طوسی‌رنگ پوشانده می‌شود.

های-تک سبکی است که نشان دهنده‌ روح جنبش پیشرفت است، پیشرفتی در عرصه‌ دیزاین، هنر و تکنولوژی. بنابراین استفاده از گجت‌ها و تکنولوژی‌های مختلف در هر قسمت می‌تواند تکمیل‌کننده سبک باشد. برای چیدمان خانه به چنین سبکی، لازم است در درجه‌ اول ذهنیتی مینیمال و روحیه‌ای علاقه‌مند به تکنولوژی داشته باشیم و سپس برای جزئیات وارد عمل شویم.