معرفی بانک های سازگار با محیط زیست در روز حسابدار

۱۵ آذر، مصادف با روز حسابدار در ایران است. در ۱۳ آذر ماه سال ۱۳۸۶، در گردهمایی نهادهای حسابداری ایران که شامل انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران – به عنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک – انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی، و سازمان حسابرسی، می‌شود، ۱۵ آذر به‌عنوان روز حسابدار معرفی شد.
یکی از فرصت های شغلی حسابداران که موجب جذب بسیاری از آن ها می شود اشتغال در بانک های مختلف است. از آنجایی که حسابداری یک فرایند مالی است، بخش بزرگی از فعالیت ها و اسناد مرتبط با آن با تراکنش های مالی که از طریق بانک ها صورت می گیرد پیوند دارد. از آنجایی که امروزه معماری، دکوراسیون و امکانات تکمیلی فضاهای کاری هم از حیث مسائل مرتبط با شهرسازی و دغدغه های زیست محیطی حائز اهمیت است و هم از جهت رفاه کارکنان و افزایش بهره وری آن ها تصمیم گرفتیم به مناسبت این روز نگاهی به زیباترین و پیشرفته ترین بانک های دنیا بیندازیم . با ما همراه شوید.
 

با روند رو به رشد توجه به ساخت ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست، اهمیت بانک‌های سبز نیز افزایش می‌یابد. از سویی می‌توان گفت این سازه‌ها می‌توانند بر افکار و اذهان عمومی در سراسر جهان تأثیر بسزایی داشته باشند.

گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند
گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند

با تعدادی از بانک های سبز جهان آشنا شوید

– گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند
این سازه توسط Lend Lease Design طراحی‌شده است و امتیاز شش ستاره را در رتبه‌بندی NZGBC به خود اختصاص داده است. طراحان خواستار ایجاد ساختار ظریفی بودند که کارکنان بتوانند از نور آفتاب در طول روز بهره‌مند شوند و فضاهای کاری بازی برای گفت‌وگو و ارتباط در اختیار داشته باشند. این ساختمان در کنار رودخانه ساخته‌شده است و شامل توربین‌های بادی، پنل های خورشیدی و سقف سبز است. تولید برق و تصفیه آب توسط سیستم و ساختار مخصوص این سازه، صورت می‌گیرد. پارکینگ دوچرخه‌ی وسیع آن، افراد را به تحرک بیشتر تشویق می‌کند ضمن آنکه کف طبقات همکف، از چوب‌های قابل بازیافت ساخته‌شده است.

بانک ملی استرالیا

بانک ملی استرالیا

– بانک ملی استرالیا

ساختمان بانک ملی استرالیا در سال ۲۰۰۴ و توسط گروه معماران Bligh Voller Nield ساخت و طراحی‌شده است که صاحب‌نظران آن را یکی از بهترین ساختمان‌های سبز در جهان می‌دانند. این ساختمان ۹ طبقه که از بتن ساخته‌شده است، جایزه‌های طراحی متعددی از جمله RAIA سال ۲۰۰۵ را به دست آورده است. این ساختمان برای ایجاد محیطی مناسب برای کار و سازگار با محیط‌زیست و همچنین برای بهره‌وری بیشتر کارکنان ساخته‌شده است.

بانک مرکزی امریکا پلازا

بانک مرکزی امریکا پلازا

– بانک مرکزی امریکا پلازا

بانک آمریکایی پلازا در ۷۲ طبقه در شهر دالاس تگزاس در سال ۱۹۸۵ توسط معماران JPJ ساخته‌شده است. این ساختمان به‌عنوان بلندترین ساختمان شهر و سومین سازه‌ی تگزاس شناخته می‌شود که در بازسازی سال ۲۰۱۳ نورهای اصلی آن با LED تعویض شد. در این بازسازی، طراحی‌های هنری مدنظر قرار گرفت و پارکینگ آن به پارک سبزی تبدیل شد که دارای باغ‌های متعدد، فضاهای سبز، مناطق سایه‌دار و فواره است.

- Ironbank اوکلند نیوزیلند

– Ironbank اوکلند نیوزیلند

– Ironbank اوکلند نیوزیلند

نمای مدولار و صنعتی این ساختمان، از بتن‌آرمه و توسط گروه طراحی RTA ساخته‌شده است. این ساختمان سازگار با محیط‌زیست، دارای سیستم جمع‌آوری و بارگیری آب باران، سیستم گرم‌کننده آب خورشیدی و سیستم تهویه هوای طبیعی است. با توجه به امتیاز پنج ستاره ازNZGBC، نود و پنج درصد از مصالح ساختمانی آن پس از اتمام پروژه در سال ۲۰۰۹ بازیافت شد.

- Hypo Alpe-Adria Bank در ایتالیا

– Hypo Alpe-Adria Bank در ایتالیا

– Hypo Alpe-Adria Bank در ایتالیا
این بانک در مساحتی به وسعت ۲۶ هکتار ساخته‌شده است و طراحی آن در جهت سلامتی، شادابی و افزایش بهره‌وری کارکنان بانک صورت گرفته است. طراحی آن به گونه ایست که زاویه‌ی خمیدگی ۱۴ درجه‌ای و سقفی نازک دارد که از تابش نور خورشید و گرمای بی‌اندازه ساختمان جلوگیری شود. اجزای متقاطع، حرکت را در فضا افزایش می‌دهد تا تعامل و ارتباطات کارکنان را بهبود بخشد. هر بخش دارای دید بیرونی است و نور طبیعی و تهویه مطبوع این ساختمان نیز به یک محیط شادتر و سالم‌تر کمک می‌کنند.

بانک تجاری موریس آفریقا
بانک تجاری موریس آفریقا

– بانک تجاری موریس آفریقا
بانک بازرگانی موریس رتبه اول را در نیمکره جنوبی آفریقا در رتبه‌بندی BREEAM از آن خودکرده است. ساختار ۱۰ طبقه باشکوه، پایه‌ای از طراحی سبز انرژی و همچنین یک نمونه قابل‌توجه از معماری معاصر است. دفاتر این ساختمان با وسایل ارگونومیک طراحی‌شده است و ساختار آن به گونه ایست که آب باران در تانک‌های بتونی که در زیرزمین آن قرارگرفته است، برای لوله‌کشی و تصفیه، جمع می‌شوند. سیستم گرمایش خورشیدی و طراحی باز داخلی، همچنین ساخت‌وساز شمال-جنوب و شیوه‌ی ساخت و قرارگیری پنجره‌ها، موجب کاهش نفوذ گرمابه ساختمان می‌شود و نبود پنجره شرق به غرب، به خنک‌سازی فضا، کمک شایانی می‌کند.

بانک شهر بوئنوس آیرس آرژانتین
بانک شهر بوئنوس آیرس آرژانتین

– بانک شهر بوئنوس آیرس آرژانتین

ساخت این ساختمان در سال ۲۰۱۵ به‌پایان رسید و بر زیبایی چشم‌انداز شهر بوئرس آیرس افزود. سقف مواج شگفت‌انگیز، پارک همسایه این سایت را تکمیل می‌کند و ساختار چهار طبقه آن نور طبیعی فراوانی دریافت می‌کند. نمای ساختمان به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که نور خورشید به‌راحتی به داخل ساختمان هدایت می‌شود و امکان به حداکثر رساندن استفاده از نور روز و تهویه را فراهم می‌شود. این ساختمان از بتن ساخته‌شده است و هر اتاق که به وسیله‌ی پارتیشن از هم جدا می‌شود، دارای چشم‌انداز رو به پارک است. این ساختمان زمینه را برای ساخت ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست را فراهم آورده است.

- دفتر منطقه ای BMCE

– دفتر منطقه ای BMCE

– دفتر منطقه ای BMCE
به غیر از دفاتر مدولار این بانک در رباط و کازابلانکا، دفتر منطقه‌ای BMCE با زیبایی‌شناسی اسلامی باستان با تمرکز بر پایداری مدرن، در آفریقا ساخته‌شده است. گنبد داخلی با استفاده از تکنیک محلی گچ‌بری طراحی‌شده است و نمای بیرونی آن با کاشی‌های سرامیکی پوشیده شده است. شرکت معماری Foster and Partners در طراحی ساختمان و ساخت این بنا از مصالح محلی مانند گرانیت سیاه و سنگ‌آهک خاکستری، قاب بتنی به با پنل های مختلف و صفحه‌نمایش فولادی ضدزنگ برای به حداکثر رساندن کارایی آن، استفاده کرده است. این ساختمان با اشاره به الگوی و طراحی اسلامی باستانی، به‌عنوان یک مدل مناسب برای سازگار با محیط‌زیست، شناخته می‌شود.

 بانک KfW در فراکفورت آلمان
بانک KfW در فراکفورت آلمان

– بانک KfW در فراکفورت آلمان
این بانک در ۴۰ هزار مترمربع مساحت، توسط گروه معماری Sauerbruch Hutton باهدف ساخت کم‌مصرف‌ترین ساختمان در مصرف انرژی در اروپا، طراحی‌شده است. این ساختمان که از آن بانام Westarkade نیز یاد می‌شود، دارای ۷۰۰ کارمند و یک سالن کنفرانس است. ساختمان بانک KfW در کنار باغ درختان نخل که یکی از معروفترین باغ‌های گیاه‌شناسی اروپاست، قرارگرفته است. طراحی این سازه به گونه ایست که بیشترین استفاده را از تهویه طبیعی و نور روز، می‌کند. نمای ساختمان از پوسته‌ای رنگی تشکیل‌شده است که با پنل های کامپیوتری برای به حداکثر رساندن جریان هوا و استفاده‌ی بیشتر از نور روز، کنترل می‌شود.

ساختمان‌هایی که در بالا به معرفی آنها پرداختیم، ازجمله زیباترین ساختمان‌ها بانک در جهان هستند که با محیط‌زیست سازگاری دارند. آیا شما ساختمان‌های دیگری با این ویژگی‌ها می‌شناسید؟

منبع: online-accounting-degrees.net