طراحی داخلی آرامش بخش
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

نکات یک طراحی داخلی آرامش بخش و راحت

۰
(۰)

زندگی صنعتی فشار و استرس زیادی را به افراد وارد می ‌کند. برای رهایی از استرس و به آرامش رسیدن یک خانه گرم و صمیمی می ‌تواند به بهترین شکل عمل کند. با تغییرات کوچک و ساده‌ دکوراسیون خانه ‌تان راه را برای کاهش استرس و آرامش بیشتر روحتان هموار کنید. زیرا دکوراسیون خانه شما بازتاب روح شماست و نقش مهمی را در حالاتتان خواهد داشت. در این مقاله راه های ساده و کم‌ هزینه ‌ای را برای یک طراحی داخلی آرامش بخش به شما معرفی می ‌کنیم که سبب کاهش استرس و خواب بهتر در محیطی آرام و درمانگر می‌ شود.

طراحی داخلی آرامش بخش

طراحی داخلی آرامش بخش

طراحی یک نقطه مرکزی در ناحیه ورودی خانه

اولین چیزی که هنگام ورود به خانه ‌‌تان می ‌بینید باید چیزی باشد که آن را دوست دارید خواه یک اثر هنری باشد خواه گلدانی پر از گل یا یک یادگاری ویژه از یک دوست قدیمی. یکی از نویسندگان معروف کتاب «اصول فنگشویی برای انرژی دادن به خانه» معتقد است که احساس اولیه‌ مثبتی که در بدو ورود به خانه به شما دست می ‌دهد سبب می ‌شود که کل روز احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

اگر در ورودی خانه ‌تان روزنامه‌ های قدیمی و وسایلی را که قرار است به‌ زودی دور بیندازید قرار دهید به ‌جای احساس آرامش احساس مسئولیت ‌پذیری را در همان لحظه ورود به شما یادآور می ‌شود. شلوغی ورودی خانه نشانه‌ ای بر بی ‌نظمی منزل شماست و چه کسی مایل است به چنین خانه ‌ای وارد شود؟ سعی کنید تمامی لوازمی را که برای ورود و خروج به منزلتان نیاز دارید به ‌طور منظم در ورودی خانه قرار دهید. برای این کار از گزینه ‌هایی برای جایگیری لوازمتان بهره ببرید. یک کمد کوچک یا قفسه ‌های دیواری مرتب و یا حتی یک سبد حصیری می ‌تواند به شما در سازماندهی کردن این فضا کمک کند.

طراحی داخلی آرامش بخش

ساخت فضای بیشتر در اتاق نشیمن

آیا می دانید با قرار دادن کوهی از وسایل هرچند زیبا و موزون در فضایی کوچک محیط را به‌شدت پر تنش می ‌کنید؟ در ابتدا لازم است از خودتان سؤال بپرسید که تمام این وسایل را اعم از میزهای چای ‌خوری، قاب عکس ها و کوسن ‌های رنگارنگ و زیبا نیاز دارید یا خیر؟ سپس مقداری از وسایلی که به آنها احتیاجی ندارید را حذف و با این کار استرس را از فضا دور کنید. سعی کنید میز چای‌خوری یا کتابخانه را با رنگ دیوار یکی کنید یا رنگی را برای آنها انتخاب کنید که تناژی نزدیک به دیوار داشته باشد. این کار سبب می ‌شود که میز یا کتابخانه در کنار رنگ دیوار کمتر به چشم بیاید و محیط خلوت ‌تری ایجاد شود. ضمناً با روشن کردن رنگ دیوار فضای کوچک اتاق را بزرگتر ازآنچه که هست نشان می ‌دهید.

طراحی داخلی آرامش بخش

طراحی داخلی آرامش بخش

نور کافی در شب

محیطی مملو از نور طبیعی روز می‌ تواند آرامش بخش باشد اما میزان و چگونگی روشنایی در شب کمی بحث برانگیز است. نور بیش از حد چشمان شما را خسته می کند و استرس به وجود می آورد و نور کم احساس افسردگی می دهد و خسته کننده است. به همین منظور پیشنهاد می‌شود در شب از نورهایی استفاده کنید که تا حد امکان شبیه به نور روز باشند. برای این کار از حباب ‌هایی با نور نامرئی بهره بگیرید تا بسیار شبیه به نور طبیعی باشند یا چراغ‌ های سقفی که درجه‌ آنها می ‌تواند توسط خودتان تنظیم شود. قیمت این وسایل نورانی ممکن است بالا باشد اما مطمئن باشید برای ایجاد جوی طبیعی و آرامش ‌بخش هزینه خواهید کرد.

طراحی داخلی آرامش بخش

ایجاد فضایی دوستانه برای رفت و آمد بین مبلمان و وسایل منزل

اگر در فضای اتاق نشیمن رفت و آمد بین مبلمان بسیار دشوار است لطفا دکوراسیون خانه را تغییر دهید. بهتر است هنگام تردد در محیط خانه آرامش ایجاد کنید نه تنش. اینکه برای رسیدن به صندلی‌ در گوشه‌ منزل پاهایتان به میز و مبل گیر می‌ کند یا اگر مسیر مبلمان تا در منزل‌ به شدت پر از وسایل است محیطی استرس زا ایجاد کرده اید. دست به کار شوید و با کمی جا به جایی وسایل محیط اتاق نشیمن را امن و آرام کنید.

طراحی داخلی آرامش بخش

طراحی داخلی آرامش بخش

از رنگ‌ ها و الگوهای ساده استفاده کنید

از رنگ‌ های به اصطلاح جیغ پرهیز کنید و الگوهای شلوغ را کنار بگذارید. اگر از الگوهای مختلفی در دکور خانه ‌تان استفاده می ‌کنید سعی کنید تا حد امکان از نظر رنگ هماهنگ باشند. بر عکس اگر به استفاده از رنگ ‌های مختلف علاقه دارید از الگوهای کمتری برای دکوراسیون منزلتان بهره ببرید زیرا رنگ ‌های روشن یا الگوهایی با کنتراست بالا سبب می ‌شوند که چشم شما مدام در حال گردش باشد و خیلی زود خسته شود نتیجه آنکه این نوع طراحی ‌ها آرامش را از فضا سلب می ‌کنند. استفاده از رنگ ‌ها و طرح ‌های ساده و پرهیز از استفاده از قفسه ‌های دیواری و بوفه‌ های شلوغ و بی نظم محیطی مملو از آرامش و آسایش را برای شما به وجود خواهد آورد.

طراحی داخلی آرامش بخش

از عنصرهای طبیعی در دکوراسیون منزلتان بهره ببرید

احاطه شدن با عناصر طبیعی واکنش‌ های شما را نسبت به دیگران دوستانه ‌تر می ‌کند. برای ایجاد فضایی آرام و سرشار از صلح از گل و گلدان‌ های زیبا استفاده کنید یا می ‌توانید یک آیینه بزرگ را رو به ‌روی یکی از پنجره‌ های اتاق قرار دهید تا تصویری از طبیعت بیرون در منزلتان بازتاب داده شود. در غیر این صورت با نصب تابلویی از طبیعت مقداری از آن حس و حال دلنشین را در خانه جاری کنید.

طراحی داخلی آرامش بخش

طراحی داخلی آرامش بخش

از شکل‌ ها و رنگ‌ های تسکین ‌بخش در اتاق خواب استفاده کنید

رنگ‌ های سرد و آرامش ‌بخشی مانند آبی و سبز یا رنگ ‌هایی که توناژ آنها به توناژ رنگ‌ های طبیعت نزدیک است آرامش بیشتری را به همراه دارند. زیرا طبیعت را در هر لحظه برای شما تداعی می ‌کنند.

رنگ‌ ها معانی و پیام‌ های گوناگونی دارند پس از آنها کمال استفاده را بکنید. اگر شما نمی ‌توانید منزلتان را رنگ کنید مثلاً به این علت که مستأجر هستید می ‌توانید اکسسوری‌ های کم ولی با رنگ ‌های آرامش بخش را با یکدیگر ترکیب کنید مانند لحاف و بالش و یا استفاده از نور ملایمی برای روشن نگه داشتن اتاق.

طراحی داخلی آرامش بخش

دور نگه داشتن وسایل الکتریکی از فضای اتاق‌خواب

برای آنکه بهتر استراحت کنید تمامی وسایل الکترونیک مانند تلویزیون و کامپیوتر را از فضای اتاقتان دور کنید. زیرا سیگنال ‌ها و نورهای ساطع شونده از آنها سبب می ‌شود مغز شما هوشیار بماند و در خواب شما اختلال ایجاد کند و استرس صبحگاهی را برای شما به ارمغان بیاورد. اما اگر مجبورید تا این وسایل را در فضایی که محل استراحتتان هم هست نگه دارید پیشنهاد می کنیم که تلویزیون را داخل قفسه‌ ای در دار قرار دهید و یا از صفحه ‌هایی مانند پاراوان برای جدایی این وسایل از تختخوابتان بهره ببرید.

طراحی داخلی آرامش بخش

طراحی داخلی آرامش بخش

فانتزی‌ مورد علاقه خود را وارد اتاق خوابتان کنید

یک جزیره استوایی یا یک محیط کوهستانی می تواند بسیار آرامش بخش باشد. پس برای ایجاد محیطی به دور از استرس از چیدمانی با تم ساحلی و استوایی بهره بگیرید. از رنگ هایی که این محیط را برای شما تداعی می کنند استفاده کنید مانند رنگ آبی. یا میز و صندلی‌ های حصیری یا فرشی که به رنگ دریا و ساحل هستند در اتاق قرار دهید.

 

طراحی و دکوراسیون بسیار سلیقه ‌ای و فردی است. پس بهترین کار این است که چیدمان را بر اساس علایق خود انجام دهید. همچنین می ‌توانید به سایت ‌ها و مجله‌ های دکوراسیون داخلی نگاهی بیندازید تا عناصری را که موجب آرامش هر چه بیشتر محیط زندگیتان می ‌شود شناسایی کنید.

 

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط