نکاتی در باره تاریخچه و نگهداری از فرش های دستبافت

فرش ، این وسیله‌ی زینت‌بخش خانه‌ها که یکی از عوامل مؤثر در چیدمان و دکوراسیون منزل است، انواع مختلفی دارد و به طرح‌های گوناگونی نیز عرضه می‌شوند. مانند سایر وسایل موجود در خانه، فرش‌ها نیز نیاز به نگهداری دارند. قبل از اینکه به نکات نگهداری از فرش و قالیچه بپردازیم، لازم است تا ابتدا نیم نگاهی به تاریخچه صنعت فرش داشته باشیم، صنعتی که امروز باعث رشد اقتصاد و درآمدزایی ارزی برای کشورمان شده است.

فرش را در نور خورشید قرار ندهید
فرش را در نور خورشید قرار ندهید

نکاتی برای تمیز کردن و نگهداری قالیچه ها و فرش ها:

دوری از نور خورشید

اگر فرش در برابر نور مستقیم خورشید قرار گیرد، روند پوسیدگی در آن تسریع میابد و درنهایت به تجزیه تاروپود فرش منجر می‌شود. فرش‌هایی که تاروپود ابریشمی دارند، بیشترین صدمه را از تابش مستقیم نور خورشید می‌بینند. پس بهتر است این وسیله‌ی ارزشمند را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
درصورتی‌که خانه‌ی شما آفتاب‌گیر است و فرش‌ها مستقیماً از خورشید نور دریافت می‌کنند، می‌توانید از روفرشی برای محافظت از آن‌ها استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از دو رنگ شدن فرش، هر دو تا سه ماه یک‌بار، فرش‌ها را سروته و جابه‌جا کنید.

 

فرش دستباف ایرانی

فرش دستباف ایرانی

همان‌طور که می‌دانید،فرش ایرانی جز نفیس‌ترین کالاهای صادراتی و باارزش کشورمان محسوب می‌شود، به‌گونه‌ای که علاوه بر پسته و نفت، ایران را بافرش نیز می‌شناسند. گفتنی است که در هر نقطه از ایران، برای بافت فرش از طرح‌های مختلف و گوناگونی در دو نوع دست‌بافت و ماشینی استفاده می‌کنند، که نوع دست‌بافت آنها از قیمت و ارزش بالاتری نسبت به فرش‌های ماشینی برخوردارند.
با توجه به‌پیش درآمد فوق، اکنون به بررسی نکات مهم برای حفظ و نگهداری فرش و قالیچه ماشینی و دست‌بافت می‌پردازیم.

نگه داری فرش های قدیمی ایرانی در موزه
نگه داری فرش های قدیمی ایرانی در موزه

تاریخچه فرش ایرانی

فرش تاریخچه‌ی طولانی دارد و از زمان‌های دور، بشر به این هنر ارزنده علاقه زیادی داشته است. اولین اثر به‌جامانده از فرش‌بافی، چاقویی مخصوص بافت فرش است که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

قالیبافی در ایران، در دوران صفوی، شاه‌طهماسب و شاه‌عباس کبیر به اوج خود رسید و در آن زمان ارزش فوق‌ العاده‌ای داشت. تعداد ۳۰۰۰ فرش باستانی و عتیقه از این دوران به‌جای مانده است که در حال حاضر برخی از آن‌ها بازسازی شده‌اند و در موزه‌های داخل و خارج کشور نگهداری می‌شوند.

در قرن نوزدهم فرش‌های گران‌بها و مرغوب به‌ویژه تبریز از ایران به اروپا وارد و سپس به قسطنطنیه فرستاده شدند.

تا جنگ جهانی اول کشورهای اروپایی تعدادی کارگاه‌های قالیبافی در برخی از استان‌های ایران گشودند، به همین منظور تولید فرش در آن زمان با افزایش زیادی همراه شد.

 

فرش بهار خسرو

فرش بهار خسرو

یکی از باشکوه‌ترین و مهم‌ترین فرش‌های ایران فرش بهارستان یا بهار خسرو است که به دوره ساسانی تعلق دارد. این فرش که در کاخ تیسفون قرار داشت، بعد از حمله اعراب به قطعه‌های کوچک تبدیل شد و هرکدام به شکل جداگانه به فروش گذاشته شد.

همچنین در زمان تسلط مغول‌ها (قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی)، قالی‌بافی به سطح بسیار رفیعی از زیبایی و تکنیک رسید. می‌توان گفت شکوفایی این صنعت مصادف با حکومت غازان خان (۱۳۰۷-۱۲۹۵ میلادی) بود.

شکوه و رنسانس قالی کلاسیک ایرانی، در زمان سلاطین صفوی، به‌خصوص زمان حاکمیت شاه‌طهماسب اول و شاه‌عباس کبیر به اوج خود رسید. حدود ۳۰۰۰ تخته فرش از آن دوران به یادگار مانده است که هم‌اکنون در مجموعه‌های شخصی و موزه‌های بزرگ دنیا نگه‌داری می‌شوند.

در زمان حاکمان قاجار، صنعت فرش در ایران بار دگر جان گرفت و ارسال آن به اروپا، به افزایش رونق این صنعت، کمک شایانی کرد. در اواخر قرن نوزدهم میلادی بعضی از شرکت‌های اروپائی و آمریکایی به ایران آمدند و این هنر را به کشور خودشان بردند.

امروزه، بافتن فرش به گسترده‌ترین هنر دستی در ایران مبدل شده که در خارج از کشور هم کاملاً شناخته‌شده است. فرش‌های ایرانی امروز به دلیل داشتن رنگ، تنوع و الگوهای گوناگون، از شهرت و اعتبار خاصی در سراسر جهان برخوردارند.

رطوبت، دشمن فرش 

رطوبت، دشمن فرش

رطوبت، دشمن فرش

آب بهترین دوست و بدترین دشمن فرش است. ضمن آنکه آب بهترین وسیله برای تمیز کردن فرش و لکه‌برداری جزیی فرش‌های پشمی بارنگ ثابت است، می‌تواند آسیب‌رسان نیز باشد. به این صورت که اگر فرش‌هایی بارنگ ثابت در رطوبت بالا برای مدت‌زمان زیادی بمانند، رنگ پس داده و آسیب می‌بینند. اما این بدان معنی نیست که نباید از فرش‌ها در محیط‌هایی که در معرض آب قرار دارند، مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی، استفاده کرد. راه چاره این است که اگر فرش خیس شد، به‌سرعت آن را خشک‌کنید، یا آن را در هوای آزاد پهن کنید یا با سشوار خشک‌کنید. درصورتی‌که فرش شما در آب غوطه‌ور شده است، قسمت مرطوب را در جهت خلاف خواب، شانه کنید.

همچنین پیشنهاد می‌شود که برای شستشوی خانگی از جاروهای برقی مخصوص که دارای قدرت کشندگی مواد خشک و مرطوب هستند، استفاده کنید تا رطوبت درون فرش باقی نماند. پس از شستن فرش لازم است که حداقل به مدت دو ساعت پنجره‌ها باز گذاشته شود تا فرش کاملاً خشک شود.

 

اشیاء سنگین روی فرش

اشیاء سنگین روی فرش

اشیاء سنگین روی فرش

اگر اشیاء سنگینی را برای مدت طولانی روی فرش قرار داده‌اید و حال جای آن اشیا روی فرش گود افتاده است، نگران نباشید، این مشکل را می‌توانید به‌راحتی با بخارآب حل کنید. به این صورت که به کمک بخار شور داغ، به قسمت موردنظر بخار دهید و سپس آن محل را برس بزنید. با این کار پرز فرش‌ها به حالت اولیه خود بر می‌گردند.

در انتها باید بگوییم علاوه بر اینکهفرش، کالایی گران‌بها محسوب می‌شود، میراثی بزرگ از گذشتگان و صنعت گران نیز هست، لذا نگهداری از این میراث پرارزش وظیفه تک‌تک ما ایرانی‌ها است.

فرش ایرانی
فرش ایرانی
قالی یازیریک

قالی یازیریک

زمان کشف قدیمی‌ترین فرش دستباف ایرانی، به سال ۱۳۲۸، زمانی که رودنکو، دومین مرحله کاوش‌های باستانی خود را پشت سر می‌گذراند، بر می‌گردد.

او در کتابی که در ارتباط با اکتشافات سال ۱۳۳۲ در روسیه منتشر کرد، درباره‌ی فرش مکشوفه، پازبریک، این‌گونه نوشت:

“بدون اینکه بتوانیم به‌طور حتم بگوییم این فرش کار کدامیک از سرزمین‌های ماد-پارت(خراسان قدیم) یا پارس است، تاریخ فرش مذکور و پارچه‌هایی که در پازیریک کشف شد قرن پنجم و یا اوایل قرن چهارم پیش از میلاد تشخیص داده می‌شود.” سپس او اضافه می‌کند: “تاریخ این قالی از روی شکل اسب‌سواران معلوم می‌شود. طرز نشان دادن اسب‌های جنگی که به‌جای زین قالی بر پشت آنها گسترانده‌اند و پارچه روی سینه اسب از مشخصات آشوری‌ها می‌باشد اما درروی فرش پازیریک ریزه کاری‌های مختلف و طرز گره زدن دم اسب‌ها، در نقوش برجسته تخت جمشید نیز دیده می‌شود.”

تمیز کردن لکه فرش
تمیز کردن لکه فرش

مواظب لک های فرش باشید

لکه ی چای روی فرش:

ابتدا اضافی چای را از روی فرش با قاشق جمع کنید. سپس اسنفجی را که در آب و پودر لباسشویی زده اید، روی لکه بکشید، با اسفنج دیگری که با آب نیمه گرم مرطوب کرده اید، روی محل لکه بکشید و بعد هم با دستمال خشک، آن قسمت فرش را کاملاً خشک کنید.

لکه ی میوه و آبمیوه روی فرش:

برای از بین بردن لکه‌ی میوه یا آبمیوه به این روش عمل کنید: ابتدا میوه یا آبمیوه را با قاشق جمع کنید. سپس اسفنج را در آب سرد فروبرده و به محل لکه بکشید. اگر پاک نشد، اسفنج را به مقدار مساوی الکل و آب آغشته کنید و به محل لکه بکشید. سپس با اسفنج مرطوب لکه را پاک‌کنید، پس‌ازآن با شامپو فرش آن قسمت را تمیز کنید.

لکه ی نوشابه روی فرش:

می توانید بر روی لکه ی تازه، کمی نمک بپاشید و بعد به کمک اسفنج خیس لکه را تمیز کنید و با اسفنج مرطوب با آب گرم، محل مورد نظر را آبکشی کنید.

لکه ی شیر بر روی فرش:

اضافی شیر را با قاشق از روی فرشجمع کنید. در آب گرم مقداری پودر لباسشویی بریزید و اسفنج را درون آن فرو برید. سپس این اسفنج را روی لکه بکشید و بعد آن را در آب گرم زده و محل لکه را پاک کنید.