نوروز ، زمانی برای بهره گیری بهتر از کتاب و دیگر کالاهای فرهنگی

“بهار”، واژه ای که به همراه خود تازگی و نو شدن را یاد آور میشود. همه ما بی اختیار سعی در بهتر کردن کیفیت زندگیمان داریم. ۱۵ روزی که اکثرمان با مسافرت، دید و بازدید، استراحت و راه های دیگر میگذرانیم. بهتر است میان برنامه هایمان زمانی را به کارهای فرهنگی اختصاص دهیم تا بتوانیم از کلیشه خارج شویم و مفهوم نو شدن را از زاویه دیگر نگاه کنیم.

امسال در ۱۵ روزی که بر سر کار نمی رویم ، بد نیست :
-کتابخانه ی خود را اگر گرد گرفته است ، گردگیری کنیم .
-فهرستی از کتاب هایی را که باید بخوانیم ، بنویسیم .
-بیاییم به این واقعیت که ما هم باید مانند هر ملت دیگر ، به بهبود کاری که انجام می دهیم و افزایش کیفیت آن ، بیشتر بیاندیشیم و اینکه چه کتاب های را در این زمینه باید بخوانیم .
-یک روز به دیدار از کتابفروشی ای که روزگاری پاتوق مان بوده است ، برویم و ببینیم که آیا مانند گذشته خدمات کتاب رسانی را انجام می دهد یا نه ؟
– کتاب های تازه ای را که می پسندیم ، بخریم یا نام آنها را برای روزها و ماه های بعد فهرست کنیم .
-در چند سال گذشته ، گروهی از روزنامه نگاران و نویسندگان پیشنهاد کرده اند به جای گل و شیرینی و چیزهایی که نمی دانیم به درد خانواده ، دوست ، خویشاوند یا همسرمان می خورد یا نه ، به آنها « کتاب » هدیه بدهیم . بد نیست امسال آزمایش کنیم ،« عیدی دادن کتاب » با چه واکنش هایی روبه رو می شود .

– ستون « معرفی کتاب » در مجله های فرهنگی ،ادبی و هنری را بخوانیم .
– نقد و بررسی کتاب ها و فیلم هایی را که خوانده و تماشا کرده ایم، بخوانیم .
– در دیدار از کتابفروشی ها ، موزه ها ، تالارهای سینما یا دیگر جاهای فرهنگی ، ببینیم آیا به مناسبت نوروز ، برنامه های ویژه ای برای بهره گیری بهینه از فضای فرهنگی و ارتباط بیشتر بازدیدکنندگان با فرهنگ ، دارند یا نه ؟
– برنامه ای برای بهره گیری از کتاب ، روزنامه ، مجله ، فیلم ، موزه ، اینترنت و دیدار از جایگاه های باستانی در سال نو بریزیم .
– فهرستی از هزینه هایی که برای تفریح خود می کنیم ، بنویسیم و ببینیم پولی را که برای خرید کالای فرهنگی می پردازیم ، چند درصد هزینه ای است که برای تفریح و اوقات فراغت خود می پردازیم .

منبع: www.iranchehr.com -عقاب علی احمدی