نمونه‌هایی از سبک دکوراسیون هندی

دکوراسیون و طراحی داخلی به سبک هندی که به طور عمیقی در فرهنگ و تاریخ این کشور ریشه دارد، از منسوجات و چوب تشکیل شده و به صورت دست‌ساز و روش‌های سنتی ساخته می‌شوند. این دکوراسیون برای اکثر ما یادآور صحنه‌های عاشقانه و احساسات اغراق آمیز فیلم‌های بالیوودی است و همان انرژی را منتقل می‌کند. شاید پیاده‌سازی دکوراسیون هندی در خانه‌های امروزی ما چندان برایمان جالب و کاربردی نباشد؛ اما اگر به فرهنگ و هنر این مردمان علاقه‌مندید و یا اگر به دنبال سبکی سرشار از نور و رنگ هستید که هیجان و شادی را به دکوراسیون منتقل کند می‌توانید از بی پروایی و جسارت سبک هندی الهام بگیرید و بخشی از دکوراسیون خانه‌تان را مطابق این سبک طراحی کرده و تغییر دهید. در ادامه با این سبک اصیل شرقی و ویژگی‌هایش بیشتر آشنا شوید.

ظرافت در دکوراسیون سبک هندی
ظرافت در دکوراسیون سبک هندی

۱-ظرافت در دکوراسیون سبک هندی

رنگ و بافت هر دو از عنصرهای کلیدی طراحی سبک هندی هستند که باعث ایجاد فضایی گرم در عین حال مجلل در دکوراسیون داخلی می‌شوند. به‌کار بردن رنگ قرمز بر روی قسمتی از دیوار که به وسیله یک قاب قوسی شکل محصور شده است، زیباترین تزیین سبک هندی در این اتاق است. ستون‌هایی به رنگ مسی در کنار کوسن‌هایی دارای رنگ‌آمیزی زیبا و میز عثمانی از جنس چرم، ترکیب دکوراسیون این اتاق را به بالاترین حد سبک هندی رسانده است.

مبلمان‌های دست‌ساز در سبک هندی

مبلمان‌های دست‌ساز در سبک هندی

۲-مبلمان‌ دست‌ساز در سبک هندی

مبلمان‌ چوبی دست‌ساز و منبت‌کاری شده از جنس چوب درخت آبنوس، درخت تیک (ساج) و چوب درخت بلسان از عناصر به‌کار رفته در دکوراسیون سبک هندی هستند. در این تصویر طراح با استفاده از یک میز چوبی دست‌ساز منبت‌کاری شده به سبک هندی و با قرار دادن یک نیمکت زیبا در کنارش، تعادل را در فضا ایجاد کرده است. همچنین با استفاده از کوسن‌هایی با رنگ‌های شاد و گرم، فضایی گرم و صمیمی را برای یک دورهمی عصرانه برای اعضای خانواده، در این اتاق به وجود آورده است.

پارچه‌های زیبا و دست‌بافت هندی

پارچه‌های زیبا و دست‌بافت هندی

۳-پارچه‌های زیبا و دست‌بافت هندی

هند با پارچه‌های زیبا و دست‌بافتی از جنس ابریشم در جهان شناخته شده است، این پارچه‌ها را به روش‌های مختلفی در سبک هندی استفاده می‌کنند. این پارچه‌ها را در جای جای دکوراسیون می‌توان دید؛ از پرده وکوسن‌های رنگی تا رومبلی‌هایی از جنس ابریشم و دیوارکوب‌هایی زیبا. در این اتاق طراح داخلی با به‌کار بردن رنگ و بافت با کمک پارچه‌هایی رنگی در کنار فرش سنتی با طرح‌های مختلف دکوراسیون زیبایی به سبک هندی را ایجاد کرده است.

تزئینات رنگی در دکوراسیون سبک هندی

تزئینات رنگی در دکوراسیون سبک هندی

۴-تزئینات رنگی در دکوراسیون سبک هندی

از آنجایی که تزئینات سبک هندی معمولاً پر از رنگ‌های شاد، طرح و بافت‌های متفاوت است، با استفاده از چند طرح و عنصر تزئینی و دکوراتیو از این سبک می‌توانید دکوراسیون اتاق را هندی کنید. برای مثال استفاده از یک روتختی و کوسن‌های سنتی هندی با بافت و نخ طلایی به طور کامل این اتاق‌خواب مدرن را تبدیل به یک فضای پر جنب‌وجوش و پر انرژی کرده است. همچنین اضافه کردن یک پارچه ساری به رنگ صورتی در زیر میز، تزئینات اتاق را تکمیل می‌کند.

پارچه‌های سنتی هند

پارچه‌های سنتی هند

۵-پارچه‌های سنتی هند

علاوه بر پارچه‌های ابریشمی که در هند بسیار معروف هستند، پارچه‌هایی از جنس پشم که با استفاده از مهرهای چوبی طرح‌ها و الگوهای زیبایی بر روی آن چاپ می‌شوند یکی از قدیمی‌ترین هنرهای سنتی هند هستند. این پارچه‌ها نقش بسیار مهمی را در دکوراسیون هندی دارند که می‌توان از آنها به عنوان رومیزی و یا رو تختی استفاده کرد. با استفاده از این پارچه‌ها در دکوراسیون داخلی، فضای خانه خود را به یک فضای منحصربه‌فرد و زیبا تبدیل کنید.

صندلی‌های jhulaa در دکوراسیون سبک هندی

صندلی‌های jhulaa در دکوراسیون سبک هندی

۶-صندلی‌های jhulaa در دکوراسیون سبک هندی

صندلی‌هایی به شکل تاب و یا صندلی‌های jhulaa یکی از عناصر تزیینی خانه‌های سنتی هند هستند که معمولاً این صندلی‌ها را در اتاق نشیمن قرار می‌دهند. صندلی‌های jhulaa از جنس چوب و یا فلز ساخته می‌شوند و به وسیله زنجیرهایی به سقف متصل می‌شوند. در دکوراسیون این اتاق طراح با انتخاب پارچه رومبلی هماهنگ با پرده تعادل بصری را در دکوراسیون اتاق برقرار کرده است که در کنار مبلمان‌هایی از رنگ دیگر زیبا به نظر می‌رسد.

عناصر ساده و کاربردی در دکوراسیون سبک هندی

عناصر ساده و کاربردی در دکوراسیون سبک هندی

۷-عناصر ساده و کاربردی در دکوراسیون سبک هندی

دکوراسیون و طراحی سبک هندی معمولاً با داشتن عناصر زیبا و پر زرق‌وبرق و رنگارنگ معروف است که کاربردی بودن آن را تحت الشعاع قرر می‌دهد. اما در این سبک عناصری هم وجود دارند که ساده و کاربردی و با زندگی امروزی هماهنگ هستند. نیمکت چوبی که در تصویر می‌بینید یک مبلمان سنتی محبوب هندی است که با قرار دادن کوسن‌های رنگی و یک ساری بافته شده از پنبه بر روی آن فضای کاربردی و زیبایی را در این اتاق ایجاد کرده است.

دکوراسیون سنتی سبک هندی در کنار سبک مدرن

دکوراسیون سنتی سبک هندی در کنار سبک مدرن

۸-دکوراسیون سنتی سبک هندی در کنار سبک مدرن

استفاده از یک تابلو خاص و زیبا طراحی شده به سبک هندی در قسمت ناهارخوری و همچنین انتخاب کوسن‌هایی با پارچه‌های زیبای رنگی و ابریشمی طلاکوب هندی در اتاق نشیمن به سبک مدرن باعث ایجاد ترکیب این دو سبک شده است. خوب است بدانیم که سبک هندی را می‌توان به خوبی با سبک مدرن ترکیب و یک دکوراسیون گرم و صمیمی ایجاد کرد.

نقاشی دیوارهایی به سبک هندی

نقاشی دیوارهایی به سبک هندی

۹-نقاشی دیوارهایی به سبک هندی

یکی از نقش و نگارهای هندی که بسیار معروف است طرحی است که با حنا بر دستان نقش می‌زنند. در تصویری که مشاهده می‌کنید طراح با الهام و الگو برداری از این نقش و نگارها، بر روی دیوار طرحی جذاب نقاشی کرده است. ترکیب این طرح‌های خلاقانه بر روی دیوار با ملحفه‌ها و کوسن‌های رنگی بر روی تخت دکوراسیون اتاق را تکمیل کرده است.

به کار بردن نقوش حیوانی در دکوراسیون سبک هندی

به کار بردن نقوش حیوانی در دکوراسیون سبک هندی

۱۰-به کار بردن نقوش حیوانی در دکوراسیون سبک هندی

همه ما می‌دانیم که حیوانات در میان مردم هندوستان بسیار دارای اهمیت هستند، به همین دلیل استفاده از نقوش حیوانات را در عناصر و المان‌های هندی زیاد مشاهده می‌کنیم. مجسمه‌های حیوانات که با دست ساخته شده‌اند و همچنین کوسن‌هایی با چاپ سنتی طرح حیوانات در دکوراسیون داخلی الگو گرفته شده‌اند در سبک دکوراسیون هندی نیز وجود دارند.

صفحه‌های چوبی در دکوراسیون سبک هندی

صفحه‌های چوبی در دکوراسیون سبک هندی

۱۱-صفحه‌های چوبی در دکوراسیون سبک هندی

یکی از ویژگی‌های مشترک اکثر خانه‌های هندی، استفاده از صفحه‌های چوبی زیبای حکاکی شده است. این صفحه‌ها را گاهی اوقات برای جداسازی و تفکیک فضاهای مختلف استفاده می‌کنند؛ اما در این اتاق‌خواب طراح به نحوی خلاقانه از آن به عنوان تاج تخت استفاده کرده است.

عناصر معنوی در دکوراسیون سبک هندی

عناصر معنوی در دکوراسیون سبک هندی

۱۲-عناصر معنوی در دکوراسیون سبک هندی

دکوراسیون و طراحی داخلی سبک هندی فقط به زیباشناسی و عناصر رنگی مربوط نمی‌شوند. فرهنگ و آداب‌ورسوم هند با باورهای آئینی گره خورده است. این تفکرات را در دکوراسیون و طراحی خانه‌های سبک هندی می‌توانیم ببینیم. به‌کار بردن شمع و عودهایی خوشبو و مجسمه‌های بودا در دکوراسیون این سبک جایگاه ویژه‌ای دارند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید طراح با به‌کار بردن مجسمه بودا -که برای هندیان مقدس است، – بر روی درهای حکاکی شده قدیمی، اعتقادات مذهبی به سبک هندی را به زیبایی نشان داده است.