نحوه ی چیدمان مبلمان در نشیمن های کوچک

اگر به تازگی به آپارتمانی کوچک نقل مکان کرده اید، نگران نباشید دنیا به آخر نرسیده ، بعضی افراد حتی معتقدند خانه ای با نشیمن کوچک صمیمی ترو راحت تر است تنها مشکل شاید چیدمان مبلمان در این فضا باشد که ما در ادامه ی این مطلب شما را با تکنیکهایی برای چیدمان مبلمان این فضا آشنا خواهیم کرد. 

دکو نیز باید توجه کرد.این نکته را فراموش نکنید که آراستگی اتاق به سبک و ارزش بالای مبلمان آن نیست بلکه این تناسب و هماهنگی جزء جزء عناصر به کار رفته در فضا است که دکوراسیونی زیبا را ایجاد می کند.

به عنوان مثال برای فضایی به وسعت ۱۰ مترمربع بیش از ۱۰ مدل چیدمان وجود دارد.این شمایید که باید تصمیم بگیرید که چگونه فضای نشیمن خود را چیدمان کنید تا به بهترین وجه با نحوه ی زندگی و نیازهای شما تناسب داشته و در عین حال کارآمد نیز باشد.

نقاط کانونی

انتخاب نقطه ی کانونی یکی از مواردی است که در چیدمان مبلمان در فضای نشیمن به شما کمک می کند .نقاط کانونی در فضای نشیمن عبارتست از : تلویزیون ، شومینه ، قفسه ی کتاب ویا حتی یک تابلوی نقاشی.بعد از انتخاب نقطه ی کانونی خواهید دید که چگونه سایر اجزا خود به خود در جای درست قرار می گیرند فقط این نکته را فراموش نکنید که تمامی مبل ها باید دید خوبی نسبت به نقطه ی کانونی داشته باشند.

تاکید بر گفتگو

گاهی اوقات از فضای نشیمن کوچک خود صرفا برای گپ زدن استفاده می کنید در چنین مواردی بهتر است چیدمان مبلمانها حول یک عنصر مرکزی مثل میز وسط باشد تا تعامل میان افراد ساده تر اتفاق بیافتد.

تعادل و هماهنگی

برای ایجاد تعادل بصری در چیدمان مبل ها علاوه بر رابطه ی قطعات با یکدیگر به هماهنگی آنها با سایر اجزای به کار رفته در دکوراسیون دقت کنید.به عنوان مثال در چیدمان ۵ قطعه مبلمان بهتر است کاناپه روبه روی نقطه ی کانونی و صندلی های تکی دوبه دو مقابل هم قرار داده شوند.

ایجاد مرز

چیدمان مبلمان در فضای نشیمن کوچک علی الخصوص برای خانواده هایی که دارای فرزند کوچک هستند کمی سختر است.تصور کنید در خانه ای ۵۰ متری فضایی نیز باید برای بازی کودک در نظر گرفته شود.ولی نگران نباشید در چنین مواردی می توانید به کمک کاناپه درست مانند یک پارتیشن بخش بازی کودک خود را از فضای نشیمن جدا کنید.

تصمیم گیری

هنوز تمام نشده عجله نکنید. قبل از خرید به قطعه مبلمانی که در فضای نشیمن خود احتیاج دارید فکر کنید.فضای نشیمن خود را با دقت اندازه بگیرید و راهی برای رفت و آمد باقی بگذارید. راه آمد و شد بایستی دست کم ۷۵ سانتیمتر پهنا داشته باشد و فاصله ی بین مبل ها نیز باید حداگتر ۲۰۰ سانتیمتر باشد.فاصله ی هر مبل تا میز وسط باید حدود ۳۲ تا ۴۲ سانتیمتر باشد.

طراحی روی کاغذ

سپس پلانی از فضای خود ترسیم کرده و تمام نکاتی که به نظرتان میرسد از محل قرارگیری رادیاتورها ، طبقات نصب شده روی دیوار ، کلیدهای برق ، محل در و… را روی آن مشخص کنید تا به بهترین شکل بتوانید در مورد مبلمانی که به آن احتیاج دارید تصمیم گیری کنید.

شروع چیدمان با قطعه ی بزرگتر

چیدمان مبلمان معمولا از بزرگترین قطعه ی آن آغاز می شود.بعد از آن مشخص می شود که آیا به قطعات دیگر نیاز است یا خیر. به کمک پلانی که ترسیم کرده اید خود را در موقعیتهای مختلف تجسم کنید و ببنید احساس راحتی می کنید یا نه .گاهی اوقات خرید یک کاناپه همراه با یک میز قهوه خوری تمام نیازهای شما را مرتفع می سازد و نیاز به خرید قطعات بیشتر نیست.

انتخاب میز

میزهای عسلی ، کنسول های تزیینی و حتی میز وسط قطعاتی هستند که در آخرین مرحله در مورد آنها تصمیم گیری می شود . قبل از خرید میز باید مطمئن شد که قرارگیری میز راه را مسدود نمی کند و هر کس می تواند به راحتی و بدون نیاز به تغییر موقعیت روی مبل ها بنشیند.

مبل ال

در خانه های کوچک معمولا امکان استفاده از قطعات بزرگ وجود ندارد در چنین مواردی سعی کنید از فضاهای گوشه نیز استفاده کنید. مبلمانهایی به شکل ال می توانند علاوه بر استفاده از فضاهای پرت خانه فضای بیشتر برای نشستن ایجاد کنند. این مبلمانها فضای کافی برای استراحت ، لم دادن و تماشای تلویزیون را در اختیار شما قرار می دهند.

نورپردازی

نورپردازی نیز یکی دیگر از آیتم های مهم است. اتاق نشیمن کوچک در صورت تاریکی بسیار کوچکتر نیز به نظر می رسد.بنابراین سعی کنید تاجاییکه که ممکن است آن را روشن کنید.در صورتیکه نشیمن شما پنجره داشته باشد خوش شانس خواهید بود در غیر اینصورت سعی کنید از مبلمانهایی روشن استفاده کنید.