میز و صندلی پرلیدیا، جدیدترین مبلمان کمپانی ۱۱۰ ساله سوئدی

برد اسکلون، طراح معروف آمریکایی، با همکاری کمپانی کارل هانسن و پسران موفق به تولید مجموعه‌ بی‌نظیری از میزوصندلی با نام تجاری پرلیدیا شد که برای اولین بار در نمایشگاه مبلمان استکهلم ۲۰۱۸ عرضه شد. مجموعه‌ میزوصندلی پرلیدیا نتیجه‌ کنار هم قرار گرفتن تجربیات یک کمپانی تولید مبلمان با سابقه‌ بیش از یک قرن و ایده‌های مدرن و منحصربه‌فرد یکی از برترین طراحان دنیا در حوزه‌ طراحی مبلمان است. در ادامه به بررسی بیشتر مجموعه‌ میزوصندلی پرلیدیا می‌پردازیم.

میز و صندلی پرلیدیا
میز و صندلی پرلیدیا

مجموعه‌ پرلیدیا؛ اثری متفاوت از کمپانی کارل هانسن و پسران

برد اسکلون (Brad Ascalon) گرایش زیادی به سبک مینیمالیستی و همچنین به‌کار بردن چوب در آثارش دارد. مشخصه‌‌هایی که هر دو در مجموعه‌ پرلیدیا (Preludia) به وضوح دیده می‌شوند. تولید صندلی پرلیدیا که تمام چوب است و حتی نشیمن‌گاه چوبی سه‌بعدی دارد، در تاریخ تولیدات کمپانی هانسن (Carl Hansen & Søn) کم‌سابقه است، چرا که تا پیش از این اغلب محصولات این کمپانی مبنایی فلزی داشت. اسکلون نیز به این موضوع معترف است و درباره‌ متفاوت بودن ایده‌ مجموعه‌ پرلیدیا با کارهای پیشین کمپانی هانسن این‌طور می‌گوید «اولین کاری که باید می‌کردم وفق دادن دی‌ان‌ای کارل هانسون با محیط و مضمون جدید بود.»

نمونه‌ای دیگر از میز و صندلی پرلیدیا مناسب برای اتاق ناهارخوری و کافی‌شاپ‌ها

نمونه‌ای دیگر از میز و صندلی پرلیدیا مناسب برای اتاق ناهارخوری و کافی‌شاپ‌ها

طرحی امروزی، الهام گرفته شده از دهه چهل قرن بیستم

برد اسکلون به صندلی wishbone اثر معروف وگنر و محصول کمپانی هانسن در سال ۱۹۴۹ به عنوان یکی از منابع الهام بخشش اشاره می‌کند. او در این مورد می‌گوید: «آنچه برای من الهام بخش بود، خود بِرند صندلی بود. همچنین من طرفدار مواد و متریال مورد استفاده وگنر بودم و می‌خواستم معیارهای طراحی او را در کار خودم به کار ببرم، البته با حفظ احترام به او و آثارش. اما یک چالش وجود داشت؛ نتیجه‌ی نهایی باید طوری می‌شد که یا به زمان وگنر یعنی دهه‌ چهل قرن بیستم مربوط به نظر می‌رسید و یا به زمان کنونی؛ همینطور باید معنادار بودن خود را نیز حفظ می‌کرد.»

نمایی از مجموعه‌ی میز و صندلی پرلیدیا

نمایی از مجموعه‌ی میز و صندلی پرلیدیا

هنر اسکلون و تخصص کمپانی سوئدی

برد اسکلون به نحو خیلی خوبی از تخصص کمپانی هانسن در زمینه‌ روکش‌های چوبی سه‌بعدی در طراحی صندلی پرلیدیا استفاده کرد. این روکش چوبی سه بعدی حالت فرمی منعطف بی‌نظیری به قسمت نشیمن‌گاه صندلی پرلیدیا داده است که باعث می‌شود در عین زیبایی، دارای فرمی ارگانیک، بسیار راحت و باثبات باشد.

در این پروسه ورقه‌های روکشی نازک چوبی به صورت لایه-لایه روی هم قرار می‌گیرند و با دقت میکروسکوپی برای هزاران بار سنجیده می‌شوند و نهایتا فرمی به وسیله چوب ایجاد می‌شود که پیش از این تنها با پلاستیک و قالب گیری فایبرگلاس و یا با فرآیند کلیشه زنی روی فلز تولیدش امکان پذیر بود.

برد اسکلون می‌گوید «کارل هانسن سه سال پیش این فرآیند را روی صندلی رویایی تادئو آندو انجام داده بود و من می‌خواستم آن را ادامه‌ دهم» و با این حرف نشان می‌دهد که تحقیقات کاملی در مورد این برند انجام داده بوده است.

صندلی پرلیدیا در رنگ‌های مختلف

صندلی پرلیدیا در رنگ‌های مختلف

فرم‌ها و رنگ‌های متنوع مجموعه پرلیدیا

مجموعه‌ پرلیدیا شامل میز و صندلی‌هایی ظریف، مدرن و هماهنگ باهم هستند که قابل‌استفاده در اتاق نهارخوری، کافی‌شاپ‌ها و دیگر محیط‌های مشابه هستند. میزهای پرلیدیا دارای سطحی لایه‌-لایه هستند و اتصالات پایه‌های آن از جنس آلومینیوم است که استحکام زیادی به آن می‌بخشد. این میزها در اشکال دایره‌ای، مربعی و مثلثی با لایه‌های سیاه‌وسفید تولید شده‌اند. این میزها گیره‌هایی در قسمت زیرین خود دارند که جهت آویزان کردن صندلی‌ها هنگام نظافت کردن کافی شاپ استفاده می‌شوند و راحتی بیشتر کارکنان کافی شاپ را به همراه خواهد داشت.

برد اسکلون، طراح مجموعه‌ی میز و صندلی پرلیدیا

برد اسکلون، طراح مجموعه‌ی میز و صندلی پرلیدیا

درباره طراح

مجموعه‌ میز و صندلی پرلیدیا، اولین همکاری برد اسکلون با شرکت با سابقه‌ سوئدی کارل هانسن و پسران و البته اولین همکاری این کمپانی با یک طراح آمریکایی است. این مجموعه از ماه می سال ۲۰۱۸ وارد بازار شد و تاکنون به فروش بالایی دست‌ یافته‌است. مطمئناً وجود نام طراح ۴۱ ساله‌ آمریکایی، اسکلون، در کنار نام کمپانی باسابقه‌ سوئدی کارل هانسن و پسران از عوامل مؤثر در موفقیت این مجموعه بوده است. اسکلون که چهارسال روی طراحی این مجموعه کار کرده است، از ابتدای فعالیت حرفه‌ایش درخشان ظاهر شده و در سال ۲۰۰۵ نیز از طرف مجله‌ Wallpaper به عنوان یکی از ده طراح برتر در حال ظهور معرفی شده بود.

 صندلی رویایی (Dream chair) اثر تادئو آندو، محصول کمپانی کارل هانسون، عرضه شده در 2013

صندلی رویایی (Dream chair) اثر تادئو آندو، محصول کمپانی کارل هانسون، عرضه شده در ۲۰۱۳