میز بازیافتی طراحی شده توسط گروه ایرانی Daevas در میلان

گروه Daevas یک استودیو طراحی محصول در استرالیا است که توسط دو طراح ایرانی، آسیا صمیمی و نیما فردی شکل‌گرفته است. آن‌ها همکاری خود را در سال ۲۰۱۳ در پروژه‌ای شروع کردند و بعدازآن تصمیم به راه‌اندازی استودیو کوچک خود گرفتند.

نیما فردی از ایران به ایتالیا رفت تا آرزوی خود یعنی درس خواندن دریکی از بهترین دانشگاه‌های طراحی را انجام دهد. او لیسانس خود را ر رشته طراحی مبلمان و فوق‌لیسانس خود را در رشته طراحی محصول از دانشگاه پلی‌تکنیک میلان گرفت و پس‌ازآن به مشارکت در پروژه‌های زیادی در زمینه‌های طراحی، عکاسی و غیره پرداخت.
آسیا صمیمی برای ادامه تحصیلات خود در رشته طراحی صنعتی به میلان رفت و در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان به تحصیل در رشته طراحی محصول مشغول شد. سپس با رشته طراحی صنایع‌دستی آشنا شد و به سمت تولید محصول به‌صورت شخصی رفت و در این زمینه به کار پرداخت که محصولات طراحی و ساخته‌شده توسط او جوایزی نیز برده است.

این گروه میزهای جفتی طراحی و تولید کرده‌اند که از محصولات بازیافتی یعنی شیشه‌های قدیمی شراب و بتن تقویت‌شده ساخته‌شده‌اند. در ساختن این محصول متریال‌ها به شکلی که معمولاً از آن‌ها انتظار داریم به کار گرفته نشده‌اند به‌طور مثال سیمان معمولاً برای سطوح بزرگ و یا در ساخت‌وساز به کار می‌رود اما اینجا ر ابعاد و کاربردی ظریف‌تر استفاده‌شده است و یا شیشه استفاده شده به‌جای پایه را می‌توان به عنوان گلدان نیز استفاده کرد.

طرح روی صفحه این میز از طرح‌های اسلیمی برگرفته‌شده است. این طرح که از تناسبات و ترکیبات هندسی و ریاضی دقیقی تشکیل می‌شود معانی تاریخی نیز دارد و درگذشته در ساختار معمار، درها و دیگ قسمت‌های بنا بسیار استفاده می‌شده‌است.

ستاره ده گوشه به‌کاررفته در میز تک‌نفره این سری یکی از سمبل‌هایی است که در آثار تاریخی و معماری ایرانی بسیار استفاده‌شده است و معانی بسیاری ازجمله هستی‌شناسی فردی را در خود دارد. شیشه در وسط این صفحه سیمانی قرارگرفته است و آبی داخل آن ریخته شده است به‌منظور زیبایی و تعادل بیش‌تر است.

به گفته طراحان هدف از این پروژه افزایش آگاهی افراد نسبت به اشیا معمولی و روزمره اطرافشان است و اینکه این اشیا لزوماً دورریختنی و بی‌مصرف نیستند و می‌تواند معنا و زندگی کاملاً جدیدی داشته باشند و در هر چیزی ارزشی پنهان نهفته است و به همین دلیل محصول خود را معتبر و پاسخگو می‌دانند.