مهد کودک Yellow Elephant
فضای آموزشی و کتابخانه

مهد کودک Yellow Elephant

۰
(۰)

در این ساختمان حیاط مرکزی مجموعه،قلب ساختمان است و شامل فضاهای بازی با شن می باشد .نما و جداره های ساختمان کودکستان، دارای بازشو های بزرگ می باشد و همین امر سبب می شود که فضاهای داخلی بتوانند ازحداکثر نور طبیعی بهره ببرند. فضای ذخیره سازی و قفسه بندی شده برای کودکان ،مانند فیلتری مابین کلاس های درس و حیاط مرکزی هستند و از طرفی سبب می شوند که راه ارتباطی نزدیکتری برای دسترسی کودکان به فضای باز فراهم گردد.

طراحی فضا ی منطبق با شرایط کودکان به طور قطع بستگی به شناخت کافی از ویژگی های رشد آنان دارد.خصوصیات جسمی و روانی کودکان در مراحل مختلف رشد , اساس برنامه ریزی فضا و طراحی برای آنان است.اندازه میز و صندلی , کمد های اسباب بازی و نیز ارتفاع مناسب دستگیره درها , دستشوئی ها , شیر ها و .. ضروری است.اگر فضا و عناصر آن متناسب با اندازه های کودکان باشد (از جمله : قطعات متنوع مبلمان , نیمکت , میز و صندلی , تابلوها , قفسه ها و غیره), آن ها به سادگی می توانند از فضا ها و وسایل مربوط به خود استفاده کنند.به همین سبب کودکان اثاثیه و مبلمانی هایی را که با مقیاس و در حد و اندازه آنان ساخته می شود و در تقابل و مرتبه چشمانش است را بیشتر دوست می دارند , بطوریکه دیگر مجبور نیستند برای استفاده از آنها قد بکشند.

در این پروژه،مقیاس از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یکی از جنبه های مهم تاثیر گذار بر فرم و شکل ساختمان می باشد . ارتفاع ورودی ، بام و پوشش آن ، خط افق بارشو ها ، همه تابع مقیاس و عملکرد می باشند . ورودی ها و پشت بام با ارتفاع ۲.۳ متر طراحی شده است ،و کودکان قادر خواهند بود ورودی را تشخیص دهند و درک کنند .ارتفاعات تا حداکثر ممکن کاهش یافته است ، تا کودکان احساس کنند ،ساختمان برای آنها طراحی شده است .پنجره های کلاسها به صورت طولی و با ارتفاع کوتاه متناسب با قد کودکان طراحی و اجراشده است.راهرو هابه غیر از عملکرد ارتباطی ، به عنوان رختکن و قفسه های نگهداری وسایل کودکان نیزاستفاده می شود .

جهت گیری حجم بنا به سمتی است، که بیشترین و مفیدترین نورگیری را داشته باشد .در ضمن به کمک این جهت گیری بیشترین حجم سایه در حیاط مرکزی ایجاد می گردد.کلاس ها و فضای درس با توجه به عملکرد و ابعاد بازشوها(استفاده از حداکثر نور خورشید) ، دارای نورگیر های سقفی با توجه به نیاز ۲ الی ۳ عدد می باشند .زمین بازی بین دوبال ساختمان محل امنی برای بازی کودکان است.در ضمن کودکان می توانند در طی روز از بخشی از حیاط که مسقف شده نیز استفاده کنند.

از لحاظ عملکردی آرایش مدولار این مجموعه بسیار ساده و روشن و عبارتست از:
– بخشی از شرق : شیرخوارگاه و امکانات اجتماعی .
– غرب : مهد کودک.
– بخش مرکزی: بخش اداری
راهروها به عنوان یک رخت کن ،فیلتر روشنایی ،فضای ارتباطی با حیاط عمل می کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط