مهدکودک و مرکز نگهداری کودکان OB
فضای آموزشی و کتابخانه

مهدکودک و مرکز نگهداری کودکان OB

۰
(۰)

برای گذر از عصراطلاعات و ورود به دنیای آینده می بایستی کودکان را توانمند ، خلاق ،ارتباط گر و مسلط به فناوریهای جدید روز تربیت کرد ،آن چنان که دارای انگیزش بالا بوده و از شوق زندگی کردن برخوردارباشند تا بتوانند در دنیای پررقابت و پیچیده آینده تاب تحمل داشته و موفق شوند.زمانی که کودک وارد مهدکودک می شوداگرچه به جایی قدم می گذارد که همچون محیط خانه گرم و صمیمی نیست ، اما وارد محیطی می شود که ویژگیهای منحصر به فردی دارد و آن حضور تعداد زیادی کودک است که اگر به درستی مدیریت شوند می تواند انگیزش خوبی در کودک ایجاد نماید زیرا فرصتهای زیادی برای بازی وکارهای گروهی در این مکان وجود دارد و هنر می تواند شروعی برای تشویق کودکان به کارهای گروهی باشد .

ساختمان احداث شده ی این مهدکودک دارای اختلاف ارتفاع می باشد بنابراین کودکان از بدو ورود یاد می گیرند که چگونه از علائم ونشانه های به کار رفته در داخل ساختمان استفاده نمایند.طراحی پلانهای این مهدکودک با آنالیز کودکان وبر مبنای رفت وآمد کودکان وبرنامه های مراقبتی از آنها برنامه ریزی شده است.به جهت تشویق کودکان به انجام حرکات مختلف ، فضاهای مختلفی در این بنا طراحی و جانمایی شده است . طراحی پلکان های کوچک در مقیاس کودکان ، فضاهایی به مثابه غار ، قفسه های کتاب و تخته سیاه مخصوص نقاشی و . . . از جمله این فضاها و آیتم ها هستند.

یکی از فضاهای جالب و جذاب در این پروژه بخشی است که به کمک حفره هایی در سقف ارتباط بین فضای داخلی وخارجی برقرار شده است.این بخش بگونه ای طراحی شده است که کودکان از طریق فضایی توری و به کمک طنابها وریسمانها می توانند به راحتی بین دوفضا حرکت کنند.از آنجاییکه این جا به جایی نوعی بازی نیز محسوب می شود واز آنجا که این بازى توأم با فعّالیت است ، در جهت تکامل رشد عضلانى کودک و ورزش دادن قسمت هاى مختلف بدن وی، از اهمیّت و ارزش بسیارى برخوردار است . این نوع بازى ها براى صرف انرژى اضافى کودک نیز مى توانند مفید واقع شوند . انرژى اضافى، اگر از طریق صحیح مصرف نشود و به حالت سرکوب در جسم کودک ذخیره گردد ، او را ناآرام ، عصبى و بد خُلق مى کند .

حتما بخوانید:  دکوراسیون مدرن مهدکودک

طراحان پروژه می گویند: ” فعالیت های هنری عنصر بسیار مهمی برای رشد حساسیت و درک کودکان می باشند .”برای نیل به این هدف فضاهای متفاوتی برای این پروژه طراحی شده است یکی از این فضاها اتاقی به نام اتاق درخشان است که در این فضا کودکان بهتر می توانند ببینند واحساس کنندو بطور کلی می توان گفت فضایی است که کودکان را به کشف ودانستن علاقه مند می نماید.

تراس غذاخوری که روبه دهلیز ناهارخوریست فضایی با اتمسفری مناسب وروبه دریا است که مسلما تجریه غذاخوردن در آن برای کودکان لذت بخش خواهدبود. این فضا بگونه ای طراحی شده که والدین نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

تیم طراحی:HIBINOSEKKEI, Youji no Shiro
مکان:Nagasaki, Nagasaki Prefecture, Japan
مساحت سایت : ۲۷۰۴.۳۶ مترمربع
زیربنا : ۸۶۴.۳۵ مترمربع
منبع:http://www.archdaily.com

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط