مهدکودک غار اژدها
فضای آموزشی و کتابخانه

مهدکودک غار اژدها

۰
(۰)

محیط‌های بیرونی برای آموزش‌های زیست محیطی بسیار تاثیرگذار است تجارب کودکی الهام دهنده کارهایی است که در بزرگسالی انجام داده می شود. در سال‌های اولیه کودکی، کشش تکامل دهنده‌ای نسبت به داشتن ارتباط متقابل با طبیعت وجود دارد که از طریق دسترسی آزاد و ملموس به ناحیه‌ای با ابعاد محدود در یک دوره زمانی طولانی تقویت می‌شود. وقتی بچه‌ها در محیط طبیعی بازی نمی‌کنند، علاقه‌ای ندارند بدانند چه حیوانات و گیاهانی در آن‌جا زندگی می‌کنند. اگر به حس کشش غریزی انسان‌ها نسبت به طبیعت در طی سال‌های اولیه زندگی، فرصتی برای پرورش و شکوفایی داده نشود، ممکن است حس «عدم کشش نسبت به طبیعت» در درون آنها تکامل یابد. درجه این حس متغیر است و می تواند در حس ناراحتی در مکان های طبیعی، اهانت به آن‌چه انسان ساز نیست و توسط انسان‌ها مدیریت نمی‌شود و تبدیل طبیعت به زباله‌دانی مشهود شود.

با توسعه شهرنشینی و گسترش فضاهای مصنوع بسیاری از محیط‌های طبیعی، که در گذشته بستری برای بازی و فعالیت کودکان بوده‌اند، از بین رفته‌است. کودکان کمتر فرصتی برای تماس با طبیعت دارند و در نتیجه از منافع بی‌شمار آن محروم مانده‌اند. با توجه به اهمیت محیط‌های طبیعی برای پرورش احساس، شناخت، خلاقیت و تکامل اجتماعی کودکان، در برنامه‌های توسعه شهری باید هر چه بیشتر برای بازگرداندن طبیعت به منظر شهری و تماس آن با کودکان تلاش نمود. بدین ترتیب نسلی پرورش خواهد یافت که در تعادل ادراکی از محیط به سر می‌برد و ارزش‌های نهفته در طبیعت برای رشد انسان‌ها را قدر خواهد دانست و نسبت به نابودی آن بی‌تفاوت نخواهد بود.مهد کودک غار اژدها که توسط گروه معماری baukind در آلمان طراحی و ساخته شده است ،، طبیعت را به محیط داخلی آورده است و همین ویژگی این مهد کودک را متمایز می نماید.طراحی طبیعی در شکل،متریال و رنگ از مفهوم آموزشی کودکستان حمایت می کند.ترکیبی از متریالهای طبیعی همراه با طراحی به زبان ساده و روشن ،ساختاری ساده و شفاف و صمیمی را برای کودکان ایجاد کرده است.نصب درختان در فضای داخلی کودکان را به ورزش و صخره نوردی در داخل سالن ترغیب می نماید.موضوع طبیعت و منظره در سرتاسر کاشی های دیواری و نقاشی های داخل سالن خودنمایی می نماید.

بخشی از فضای این مجموعه قبلا به عنوان سونا استفاده می شد.بنابراین سعی شد بخشی از سونا را تا جاییکه امکان پذیر است حفظ کنند. اتاقی با دیواری که حالتی نمکی داشت ویک کابین سونا در داخل حمام ،برای کودکان نگه داشته شد . بنابراین در این مهدکودک کودکان می توانند از یک جلسه سونا در هفته لذت ببرند.دراین مجموعه فضاهای چندمنظوره متفاوتی طراحی شده است.اتاقهایی به عنوان انباری،اتاق بازی و سرگرمی ومیزهایی برای بازی های فروشگاهی،تونل چوبی و …..ایجاد شده است.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط