منحصربه‌فردترین استادیوم‌های جهان

فوتبال مدت‌هاست که دیگر تنها یک ورزش نیست. خیلی از کارشناسان از آن به عنوان صنعت فوتبال یاد می‌کنند، طرفداران تیم‌های بزرگ لیگ‌های مطرح، دیگر فقط یک تماشاگر نیستند، بلکه سهام‌دار تیمشان هستند و برای آن هزینه می‌کنند. این هزینه گاهی از هزینه مادی هم فراتر می‌رود و برد و باخت یک تیم فوتبال در روحیه و روان بسیاری از هواداران این ورزش به ویژه نسل جوان تاثیری عمیق را بر جا می‌گذارد. فوتبال حتی گاهی با سیاست، تاریخ و فرهنگ مردم نیز گره می‌خورد. همه این عوامل و گردش مالی این ورزش هیجان‌انگیز سبب شده تمام ابعاد فوتبال برای دست اندرکارانش مهم تلقی شود، از جمله استادیوم‌ها. طی سال‌های اخیر استادیوم‌هایی ویژه، با معماری خاص و تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته‌ طراحی شد‌ه‌اند، همچنین در تاریخ فوتبال استادیوم‌های دیگری نیز ساخته شده‌اند که علاوه بر معماری، موقعیت جغرافیایی و تاریخی‌شان نیز از کاربردشان شناخته شده‌تر و معروف‌تر است. در این مطلب با ما همراه باشید و با 13 نمونه از این استادیوم‌ها که از متمایزترین ورزشگاه‌های جهان هستند، آشنا شوید.

استادیوم کراون کاتیج واقع در لندن،Craven Cottage
استادیوم کراون کاتیج واقع در لندن،Craven Cottage

۱-استادیوم کراون کاتیج واقع در لندن،Craven Cottage

استادیوم کراون کاتیج در لندن با ظرفیت ۲۵۰۰۰ نفر که میزبان خانگی تیم فولام است یکی از خاص‌ترین استادیوم‌های انگلیس بشمار می‌رود. این استادیوم دارای سابقه‌ای تاریخی است که به سال ۱۷۸۰ بر می‌گردد و گذشته جالبی دارد. استادیوم کراون کاتیج در ابتدا کلبه‌ای در جنگل بوده که از زمین‌های اطراف آن برای ورزش‌های مختلف استفاده می‌کردند؛ اما به علت استفاده نامناسب، این فضا از بین رفت و این زمین بدون استفاده ماند تا اینکه بعد از چند سال برای ساخت استادیوم کراون کاتیج از آن بهره‌برداری شد. این استادیوم هنگام بازگشایی با نمای آجری قرمز و متفاوتش که شبیه به معماری استادیوم‌های دیگر نبود مشهور شد و تیم فوتبال فولام در آنجا بازی‌های خود را آغاز کرد. باشگاه هواداران فولام در بخشی از این استادیوم یادآور آن کلبه است.

استادیوم لا مومبونرا واقع در آرژانتین، La Bombonera

استادیوم لا مومبونرا واقع در آرژانتین، La Bombonera

۲-استادیوم لا مومبونرا واقع در آرژانتین، La Bombonera

استادیوم لا مومبونرا یک ورزشگاه است که در منطقه بوینس آیرس، آرژانتین قرار دارد. تیم بوکا جونیورز که یکی از بهترین تیم‌های آرژانتین است بازی‌های خانگی خود را در این ورزشگاه انجام می‌دهد. ورزشگاه لا مومبونرا به دلیل معماری متفاوتش معروف است چرا که این استادیوم دارای ۳ جایگاه شیب‌دار و یک جایگاه صاف است. لامومبونرا ۴۹۰۰۰ نفر ظرفیت دارد و ساختار غیرمعمول جایگاه صاف این استادیوم باعث شده که پیش از ورود به بیمارانی که دچار سرگیجه می‌شوند، هشدار داده شود.

استادیوم گنبد ساپور واقع در ژاپن،Sapporo Dome

استادیوم گنبد ساپور واقع در ژاپن،Sapporo Dome

۳-استادیوم گنبد ساپور واقع در ژاپن،Sapporo Dome

استادیوم گنبدی ساپور یکی از ورزشگاه‌های سرپوشیده با گنبد متحرک در ساپور ژاپن است که از زیباترین و منحصربه‌فردترین ورزشگاه‌های جهان به شمار می‌رود. این استادیوم ۴۱،۴۸۴ نفر ظرفیت دارد و میزبان بازی‌های تیم کونسادول ساپورو است. علت منحصربه‌فرد بودن استادیوم گنبد ساپور این است که از این ورزشگاه به عنوان استادیوم بازی دو ورزش کاملا متفاوت استفاده می‌شود؛ فوتبال و بیسبال که نیازمند زمین بازی جداگانه و مختص خود هستند. با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته زمین چمن این ورزشگاه می‌تواند به محوطه بیرون از آن منتقل شود و ورزشگاه به زمین‌بازی بیسبال تغییر شکل می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این ورزشگاه ساختار سقف آن است که با توجه به قرارگیری در منطقه برف خیز، معمار این بنا این فضا را طوری طراحی کرده است که با بارش ۲۰ فوت، برف به راحتی از رویش پاک شود و فشار و سنگینی به سازه استادیوم وارد نکند. هنگام بارش برف – که زمین چمن داخل استادیوم است، – از محوطه بیرونی به عنوان پیست اسکی و فضایی برای ساخت مجسمه‌های برفی استفاده می‌شود.

استادیوم باتریجا واقع در کرواسی، Igralište Batarija
استادیوم باتریجا واقع در کرواسی، Igralište Batarija

۴-استادیوم باتریجا واقع در کرواسی، Igralište Batarija

استادیوم باتریجا که زمین بازی‌های خانگی تیم HNK Trogir است در تروگر، کرواسی واقع شده است و ظرفیت ۱۰۰۰ تماشاگر را دارد. چیزی که این ورزشگاه را منحصربه‌فرد کرده این است که در میان دو اثر تاریخی و جذاب قرن ۱۵ میلادی قرار گرفته است. قلعه کاملنگو در پشت یک دروازه و برج سن مارکو که مربوط به دوره رنسانس است در پشت دروازه دیگر قرار دارد. این استادیوم نه تنها برای تماشاگران فوتبال جذابیت دارد بلکه بسیاری از گردشگرانی که به شهر تروگر کرواسی سفر می‌کنند را نیز جذب خود می‌کند.

استادیوم ساکر سیتی واقع در آفریقای جنوبی، Soccer City

استادیوم ساکر سیتی واقع در آفریقای جنوبی، Soccer City

۵-استادیوم ساکر سیتی واقع در آفریقای جنوبی، Soccer City

شاید شما استادیوم ساکر سیتی را که در سال ۲۰۱۰ میزبان بازی‌های جام جهانی بود، به یاد داشته باشید. این وزرشگاه یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین معماری‌ها‌ را دارد. این استادیوم با ظرفیت ۹۴،۷۳۶ نفر در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی ساخته شده است. ساختار و معماری این استادیوم به شکلی است که در طول روز این وزرشگاه از نور طبیعی بهره می‌برد و در شب با روشن شدن چراغ‌ها، زیبایی این بنا دو چندان می‌شود.

استادیوم Kenilworth Road واقع در انگلستان

استادیوم Kenilworth Road واقع در انگلستان

۶-استادیوم Kenilworth Road واقع در انگلستان

زمین‌های ورزشی که در محله‌های مسکونی واقع شده‌اند جزء مکان‌های ویژه محسوب می‌شوند؛ اما استادیوم Kenilworth Road که در شهر لوتون، انگلستان قرار دارد چیز دیگری است. شما می‌توانید این ورزشگاه را در میان جاده‌ای بنام جاده بلوط تصور کنید. ورودی این استادیوم در میان خانه‌های تراس دار قرار دارد. وقتی تماشاگران وارد ورزشگاه می‌شوند وارد یک راهرویی با ارتفاع بالا می‌شوند که به آنها اجازه می‌دهد باغ‌های همسایه‌ها را به راحتی نگاه کنند. این استادیوم دارای ظرفیت ۱۰،۳۵۶ نفر است که میزبان بازی‌های خانگی تیم لوتون شهر FC است.

استادیوم Estadio AXA واقع در پرتغال

استادیوم Estadio AXA واقع در پرتغال

۷-استادیوم Estadio AXA واقع در پرتغال

استادیوم Estadio AXA در شهر براگا پرتغال یکی از مهم‌ترین بناهای شهر براگا است که طرفدارهای فوتبال و ورزش برای یک‌بار هم که شده باید به این ورزشگاه بروند و از آن دیدن کنند. این ورزشگاه در محل یک معدن قدیمی بین دو صخره ساخته شد است و همین خصوصیت این ورزشگاه را منحصربه‌فرد کرده است. استادیوم Estadio AXA دارای ظرفیت ۳۰، ۲۸۶ نفر است که تیم S.C. Braga در این زمین‌ بازی می‌کنند. این ورزشگاه میزبان مسابقات یورو ۲۰۰۴ نیز بوده است.

استادیوم آلیانز آرنا واقع در آلمان، Allianz Arena

استادیوم آلیانز آرنا واقع در آلمان، Allianz Arena

۸-استادیوم آلیانز آرنا واقع در آلمان، Allianz Arena

استادیوم آلیانز آرنا یکی دیگر از استادیوم‌های زیبا و منحصربه‌فردی است که در شهر مونیخ آلمان قرار دارد و میزبان بازی های خانگی بایرن‌مونیخ، ۱۸۶۰ مونیخ و تیم ملی آلمان است. این ورزشگاه ۷۵،۰۰۰ نفر ظرفیت دارد. آلیانز آرنا تنها ورزشگاهی است که رنگ چراغ‌هایش با استفاده از سیستم EtfE، و با توجه به رنگ لباس بازیکنان تغییر می‌کند. به این صورت که اگر تیم بایرن‌مونیخ در استادیوم بازی داشته باشد چراغ‌ها به رنگ قرمز و اگر تیم ۱۸۶۰ مونیخ بازی داشته باشد به رنگ آبی و قرمز تغییر رنگ می‌دهند. همچنین چراغ‌های رنگی آن باعث شده که چشم‌گیرتر و زیباتر شود.

استادیوم Cadbury، Bournville Lane واقع در انگلیس

استادیوم Cadbury، Bournville Lane واقع در انگلیس

۹-استادیوم Cadbury، Bournville Lane واقع در انگلیس

استادیوم ۱۰۰۰ نفری Cadbury، Bournville Lane با اینکه استادیوم کوچکی است اما یکی از مکان‌های منحصربه‌فرد فوتبال انگلیس است. در این استادیوم تیم نیمه‌حرفه‌ای Cadbury Athletic FC بازی می‌کند. این تیم وابسته به کارخانه شکلات‌سازی مشهور Cadbury است و زمین بازی نیز در سایه یکی از فروشگاه‌های این شرکت قرار گرفته و عطر دلچسب شکلات همیشه در فضای آن جاری است.

استادیوم ملی تایوان،Taiwan National Stadium

استادیوم ملی تایوان،Taiwan National Stadium

۱۰-استادیوم ملی تایوان،Taiwan National Stadium

استادیوم ملی تایوان یکی از استادیوم‌های ورزشی است که با طراحی بی‌نظیرش در دنیا معروف شده است. این استادیوم با ظرفیت ۵۵۰۰۰ صندلی در Zuoying، Kaohsiung، تایوان قرار گرفته و محل بازی‌های خانگی تیم ملی تایوان است. استادیوم ملی تایوان طرحی مارپیچی به شکل دم اژدها دارد که آن را زیبا و جذاب کرده است. همچنین این استادیوم‌ انرژی خود را با کمک پنل‌های خورشیدی که بر روی پوسته بیرونی نصب شده‌اند، تأمین می‌کند.

استادیوم Gospin dolac واقع در کرواسی

استادیوم Gospin dolac واقع در کرواسی

۱۱-استادیوم Gospin dolac واقع در کرواسی

استادیوم Gospin dolac در شهر Imotski، کرواسی با ظرفیت ۴۰۰۰ نفر میزبان بازی‌های خانگی تیم NK Imotski است. از خصوصیات این ورزشگاه می‌توان به این مورد اشاره کرد که این استادیوم در پای صخره و در کنار یک دریاچه ساخته شده است که چشم‌انداز زیبایی را به آن داده است.

 استادیوم شهری آویرو واقع در پرتغال،Estádio Municipal de Aveiro

استادیوم شهری آویرو واقع در پرتغال،Estádio Municipal de Aveiro

۱۲- استادیوم شهری آویرو واقع در پرتغال،Estádio Municipal de Aveiro

استادیوم شهری آویرو با ظرفیت ۳۰،۲۰۰ نفر در شهر Aveiro پرتغال میزبان بازی‌های خانگی تیم بیرامار است. این ورزشگاه یکی از رنگارنگ‌ترین استادیوم‌های جهان است. به دلیل همین رنگ‌های شادی که در پوسته بیرونی‌اش و صندلی‌های داخل ورزشگاه زده شده، به زمین بازی بزرگ برای کودکان معروف شده است.

استادیوم Estádio Janguito Malucelli واقع در برزیل

استادیوم Estádio Janguito Malucelli واقع در برزیل

۱۳-استادیوم Estádio Janguito Malucelli واقع در برزیل

استادیوم Janguito Malucelli با ظرفیت ۳،۱۵۰ نفر در شهر کورییتبا، برزیل یکی از استادیوم‌های سازگار با محیط‌زیست است که به طور کامل از مواد طبیعی و پایدار ساخته شده است. به این صورت که به جای ساخت جایگاه بتنی، نشیمن‌های کوچکی که بر روی تپه‌های چمنی قرار گرفته‌اند. این استادیوم زمین خانگی باشگاه JMalucelli Futebol برزیل است.

استادیوم ساکر سیتی واقع در آفریقای جنوبی، Soccer City

استادیوم ساکر سیتی واقع در آفریقای جنوبی، Soccer City

استادیوم گنبد ساپور واقع در ژاپن،Sapporo Dome

استادیوم گنبد ساپور واقع در ژاپن،Sapporo Dome