معرفی آشپزخانه ویژه به مناسبت روز بین المللی معلولین

از سال ۱۹۹۲، روز ۳ دسامبر مصادف با ۱۲ آذر ماه، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به عنوان  روز جهانی معلولین انتخاب شد. هدف از این کار، رشد آگاهی عمومی در ارتباط با این موضوع بوده است، و تاکید بر این مهم که  افراد معلول نیز همانند سایرین میبایست در تمامی جنبه های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی مشارکت داشته باشند.

روز بین المللی حمایت از معلولین
روز بین المللی حمایت از معلولین

بیش از پانصد میلیون نفر در سراسر جهان از معلولیت جسمانی رنج می برند. این افراد علاوه بر مشکلات خاص مربوط به محدودیت خود، با محدودیت هایی نیز در زندگی فردی و اجتماعی مواجه هستند. از بیست سال گذشته تا به امروز، سعی شده است تا این افراد بیشتر در جامعه انسانی شناسانده شوند تا معلولین و کم توانان فیزیکی بتوانند به طور کامل در جامعه ی انسانی پذیرفته شوند.

به مناسبت این روز به بررسی آشپزخانه ای میپردازیم که برای این افراد ساخته شده است و نقش دکوراسیون و طراحی را در کمک بهمعلولینبررسی خواهیم کرد.

آشپزخانه chopchop

آشپزخانه chopchop

با این آشپزخانه ی فوق العاده آشنا شوید

تهیه‌ی غذا معمولاً کاری روتین و عادی است که تقریباً همه‌ی افراد از پس انجام دادن آن برمی‌آیند. برای این کار لازم است که آشپزخانه‌ای در اختیار داشته باشید که بتواند نیازهای شمارا برآورده کند. این در حالی است که معلولین نمی‌توانند از آشپزخانه‌های معمولی به‌راحتی استفاده کنند و نیاز خود را برآورده کنند. آشپزی مراحل مختلفی دارد که ظاهری آسان دارد، اما بعضاً این مراحل ساده برای افرادی که دارای معلولیت جسمانی هستند، بسیار پیچیده و سخت خواهد شد، به‌خصوص که بسیاری از خانه‌ها، فاقد طراحی‌های لازم برای این افراد است. به‌عنوان مثال فردی که از صندلی چرخ‌دار استفاده می‌کند، نمی‌تواند به‌راحتی از سینک استفاده کند.
به این منظور آشپزخانه‌ای طراحی‌شده است که این افراد بتوانند در محیطی مدرن به‌راحتی آشپزی کنند. این آشپزخانه می‌تواند تمام جزئیات و وظایف مختلفی که برای تهیه‌ی یک وعده غذایی لازم است را در اختیار کاربرانش قرار دهد، از جوشاندن آب‌گرفته تا خرد کردن سبزی؛ همه‌ی این عملیات می‌تواند به‌راحتی و به شکل روتین برای این افراد اجرایی شود. می‌توان نتیجه گرفت که امروز طراحان بیشتر به این افراد اندیشیده‌اند و وسایلی را طراحی کرده‌اند که پخت‌وپز را برای آنان لذت‌بخش می‌کند.

chopchop، اشپزخانه ویژه معلولین

chopchop، اشپزخانه ویژه معلولین

با chopchop آشنا شوید

chopchop نام محصولی است که توسط یک طراح صنعتی آلمانی به نام Dirk Biotto طراحی شده است که می تواند مشکلات آشپزخانه را تا حدود زیادی برای این افراد بر طرف کند. طراحی این آشپزخانه، در سال ۲۰۱۵ ارائه شده است و همانطور که گفته شد، به این کاربران ویژه اجازه می دهد تا به طور خاص، تمام نیاز های آشپزی خود را بر طرف کنند.

طراحی ویژه آشپزخانه Chochop
طراحی ویژه آشپزخانه Chochop

لوله های فولادی این آشپزخانهی فوق العاده، به افراد اجازه می دهد تا متناسب با نیازشان سطح کار را بالا یا پایین کنند، به این معنی که افرادی که روی صندلی چرخ دار می نشینند، می توانند به راحتی این سطح را با توجه به ارتفاع صندلی خود، تنظیم کنند. همچنین در قسمت پشتی آن، سطحی سوراخ دار وجود دارد که کاربران می توانند به راحتی وسایل مورد نیازشان را از آن قسمت آویزان کنند. پیچ های فلزی ساده با قطعات فولادی، به سرعت و راحتی این عملیات کمک شایانی می کند. آویزان کردن وسایل در این قسمت سبب می شود که وسایل مورد نیاز به راحتی قابل رویت باشند و به آسانی قابل دسترس و آماده استفاده!

سینک مخصوص آشپزخانه chopchop

سینک مخصوص آشپزخانه chopchop

در این آشپزخانه، فضایی برای شست و شو و همچنین نگه داری وسایل اضافی وجود دارد تا از تجمع ابزار کار در یک جا جلوگیری شود. این آشپزخانه، برای افرادی که مشکل حرکتی دارند و در عین حال دوست دارند آشپزخانه ای براق و مدرن داشته باشند، بسیار مناسب است. برخی از وسایلی که حین پخت و پز از آنها استفاده می شود، بسیار سنگین هستند، لذا برای شست و شوی آنها، یک شلنگ آب زیبا و بلند که تنها در آشپزخانههای حرفه ای دیده می شود، تعبیه شده است تا این افراد بتوانند در شست و شو راحت، بدون دردسر و موفق عمل کنند. همچنین سطح شیب دار آن به افراد کمک می کند که بدون تحمل فشار و سنگینی زیاد، وسایل را روی سطح جا به جا کنند. سینک سطح شیب دار و کشوهایی اضافه با ورقه های فولادی دارد که می توان از آن برای ذخیره سازی وسایل اضافی استفاده شود.

محل ذخیره آشپزخانه chopchop
محل ذخیره آشپزخانه chopchop

وجود سطحی که تکه ای از آن شکاف دارد باعث می شود تا مواد غذایی مانند نان، حین تهیه ی غذا، به این طرف و آن طرف پراکنده نشوند و افرادی که از نظر فیزیکی نا توان و یا کم توان هستند، به راحتی و در فضایی کاملا مرتب و منظم، با استفاده از هر دو دست، غذای خود را آماده کنند. Chopchop دارای سطوحی با طراحی های مختلف است که به راحتی قابل تعویض هستند و افراد می توانند بسته به نوع کاری که انجام میدهند، سطوح را به راحتی تعویض کنند.

فضای ذخیره آشپزخانه chopchop

فضای ذخیره آشپزخانه chopchop

همانطور که مشاهده کردید، با خلق چنین فضاها و وسایل کارآمدی برای افراد معلول و کم توان، می توان بستر مناسبی برای آنان فراهم کرد که همانند سایر افراد به راحتی نیازهای خود را بر طرف سازند.

منبع : designboom.com