مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف‌الله که درسال در سال ۱۶۰۲ – ۱۶۱۹ میلادی ساخته شده است یکی از مساجدتاریخی شهر اصفهان می باشد که در دوران صفویه بنا شده‌است. این مسجد شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری در قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی از معماران سرشناس آن دوره ساخته شده‌است.

مسجد شیخ لطف‌الله در مدت ۱۸ سال و به فرمان شاه عباس اول بنا شده‌است. این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان واقع شده‌است. این مکان تاریخی برای تجلیل از شیخ لطف‌الله المیسی بنا گردیده است و سالانه گردشگران زیادی مهمان این شهر تاریخی هستند.این مسجدزیبا به تازگی مهمان هنرمند عکاسی به نام Lagrima بوده است. این هنرمند با استفاده از وسیله ای به نام زیبابین (Kaleidoscope) در نمایش اجسام و با استفاده از تکنیکها و روشهای جدید عکاسی ، تصاویر فوق العاده ای از معماری این مسجد را خلق کرده است.

داخل و خارج گنبد این شاهکار معماری که از زیباترین گنبدهای جهان به شمار می‌رود، از کاشی‌های معرّقپوشیده شده‌است. باستان‌شناسان خارجی در مورد عظمت معماری این مسجد مطالب گوناگونی را منتشر کرده اند. زمانیکه در فضای داخلی و مرکزی مسجد به گنبد با تمرکز بنگرید، گنبد را به سان طاووسی پرگشوده می‌یابید، این احساس ناشی از خطوط گرد و لوزی در سطح گنبد است که شباهت بسیاری با دم‌طاووس دارد.این عکاس با تمرکز بر این ویژگی و به کمک سرعت پایین شاتر ظاهری مبهم و تحریف شده را برای این سقف گنبدی ایجاد کرده و شما تصور می کنید که روی سقف طاووسی زیبا پروبال گشوده است.

یکی دیگر از زیبایی های مسجد شیخ لطف الله الگوهای خوشنویسی است کتیبه سر در مسجدبه خط ثلث علیرضا عباسی مزین شده و خطوط و کتیبه‌های داخل مسجد کار علیرضا عباسی یکی از خطاطان مشهور زمان شاه عباس و باقر بنا خوشنویس گمنام آن دوره‌ می باشد.Lagrima از تکنیکی مشابه عکاسی از سقف برای عکاسی از الگوهای خوشنویسی استفاده کرده است و این طور به نظر می رسد که این خطوط زیبا از سطوحی که روی آن نوشته شده اند کنده شده و به سمت مخاطب حرکت می کنند.

این هنرمند برای عکاسی از قوسها نیز از روش متفاوتی استفاده کرده است.وی با تمرکز روی رنگهای بکار گرفته شده روی قوسها تصاویر ماندگار و جذابی را ایجاد نموده است.