مدل تخت خواب نوزاد

انتخاب مدل تخت خواب مناسب برای نوزادان کاری دلپذیر وهیجان انگیز است.نوزادان معمولا ۱۶ تا ۱۷ ساعت در روز می خوابند.اما در هفته های اول ، بیش از ۲ تا ۳ ساعت به صورت پیوسته در خواب نیستند. در انتخاب مدل تخت خواب نوزاد باید به دسترسی مادر نیز توجه شود،زیرا مادر مجبور است چندباردر شبانه روز برای تعویض پوشک نوزاد،نا آرام بودن نوزاد و تغذیه نوزاد بیدار شده و به سرعت به نوزاد دسترسی داشته باشد.در انتخاب مدل تخت نوزاد باید به این نکته توجه کرد که ایمنی نوزاد به اندازه راحتی و دردسترس بودن نوزاد اهمیت دارد.

بهترین جا برای خواباندن نوزاد، تختخواب مخصوص نوزاد است.معمولا تخت نوزادان از چوبهای طبیعی سازگار با محیط زیست مانند کاج، بلوط، توس و راش ساخته شده است.موقع خرید تخت باید دقت شود که پایه‌های آن شل نباشند، دارای سطحی صاف و بدون ترک باشد ،هیچ قطعه یا پیچی از تخت کم نباشد، دارای ارتفاعی مناسب و نرده هایی بلند با فواصلی استانداردباشد(فاصله نرده‌های تخت نیز نباید به حدی باشد که سر بچه میان آن‌ها گیر کند)وگوشه های تیز نداشته باشد.تا همانطور که گفته شد امنیت نوزاد تامین شود.

برای خواب نوزادتان فقط باید از تختخواب، تشک و بالشی استفاده کنید که از کیفیت آن مطمئن هستید. برای این منظوراز فروشنده بخواهید که اسناد و مدارک ایمنی و استاندارد تخت را ارائه کند.شاید فکر کنید، نیازی به این همه وسواس در انتخاب نیست ولی بهتر است بدانید که این انتخاب رابطه ی مستقیم با سلامت وزندگی نوزاد دارد .احتمالا نام سندرم مرگ ناگهانی نوزادان یا SIDS را شنیده‌اید.گاهی نوزادانی که کاملا سالم هستند، بدون دلیل و به طور ناگهانی می‌میرند و پزشکان هیچ توجیهی برای این موضوع پیدا نمی‌کنند. این مرگ بی‌سر و صدا معمولا در خواب اتفاق می‌افتد. برای این‌که از این اتفاق ناخوشایند پیشگیری کنید و خیال‌تان از ایمنی نوزاد موقع خواب راحت باشد، بهتراست به این اصول دقت کنید.

نکته ای که معمولا هنگام خرید تخت خواب نوزاد نادیده گرفته می شود این است که این تخت فقط متعلق به کودک نیست بلکه در ماههای اول مادر نوزاد لازم است به کررات به آن دسترسی داشته باشد بنابراین بهتر است تختی انتخاب شود که دارای پایه های قابل تنظیم باشدتا دسترسی به آن آسانتر گردد.

خواباندن نوزادان روی تشک نرم آن‌ها را بیشتر در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان یا SIDS قرار می‌دهد زیرا روی تشک نرم امکان بالا رفتن بیش از حد دمای بدن، خفگی نوزاد و استنشاق مجدد دی‌اکسید کربن ناشی از بازدم خود نوزاد وجود دارد. پس بهتر است برای نوزادتان تشک سفت بخرید. اندازه تشک هم باید به اندازه‌ای باشد که فضای تختخواب را کاملا پر کند. اگر بین تشک و تخت فاصله بیفتد، امکان دارد نوزاد در آن گیر کند.

اگر قصد دارد گهواره را در ماههای اول در اتاق خودتان قرار دهید و بعدا آن را به اتاق کودک منتقل کنید، می توانید مدلی را بر گزینید که دارای چرخ باشدوبتوان آن را به سرعت و به راحتی جابه جا کرد.

عروسک‌های نرم مثل خرس پشمالو، بالش یا پتو یا هر چیز نرم دیگری مانند تشک نرم برای نوزاد شما خطرناک هستند و ممکن است جلوی راه تنفس نوزاد قرار بگیرند و موجب خفگی او شوند. بنابر این در تختخواب نوزاد نباید از بالش استفاده کنید همچنین نباید پتوها یا ملحفه‌های اضافی در کنار او بگذارید.