محیط کار شما در موردتان چه می‌گوید؟

محیط کار شما یک فضای شخصی و منحصر به فرد محسوب می‌شود. به طور میانگین کارمندان در روزهای کاری حدود ۵ ساعت و 41 دقیقه را در پشت میزهای خود می نشینند.

این بدان معنی است که تنها چیزی که آنها بیش از این مقدار برایش زمان صرف می‌کنند، خوابیدن است! جالب است بدانید که ۵۷ درصد از کارمندان معتقدند که شخصیت همکاران خود را از طریق محیط کارشان می‌شناسند. با این وصف، طبیعی است که میز و محیط کارتان یک تمثیل از شخصیت شما باشد.

محیط کار شما در موردتان چه می‌گوید؟
محیط کار شما در موردتان چه می‌گوید؟

درست مثل چشمانتان، لبخندتان و لباسی که استفاده می‌کنید، محیط کارتان نیز دروازه‌ای به سمت روح شماست. در واقع این فضا درباره شما صحبت می‌کند، حتی اگر در آنجا حضور نداشته باشید.

البته امیدواریم که حرف‌های مثبتی از شما بازگو کند، اما تجربه نشان داده که بی‌نظمی وجه غالب بیشتر فضاهای اداری است. با این وصف بد نیست بدانید که محیط کار شما در موردتان چه می‌گوید و دیگران درباره شما چه قضاوتی می‌کنند؟!

شما برای کارکنان خود ارزش قائل نیستید

آیا دکوراسیون اداری شما مملو از تصاویر خوشامدگویی و دست دادن شما با مقامات عالی رتبه و مشتریان نام آشناست؟ اگر چنین است احتمالاً شما می‌خواهید، موفقیت خود در کسب و کارتان را به رخ بکشید. البته این موضوع چندان ناپسند نیست، اما فراموش نکنید وقتی تمام افتخارات و موفقیت‌ها به نام یک نفر تمام شود، کارکنان شما رفته رفته تلاش خود را بیهوده می‌بینند و خلاقیت و ایده‌های خود را بروز نمی‌دهند.

استفاده از تصاویر گروهی در دکوراسیون اداری

استفاده از تصاویر گروهی در دکوراسیون اداری

سعی کنید در دکوراسیون اداری خود از تصاویری استفاده کنید که سایر کارکنان نیز در آن حضور داشته باشند. این تصاویر نشان‌دهنده روحیه کار گروهی است و میزان مشارکت افراد در انجام کارها و ارائه ایده‌های جدید را بیشتر می‌کند، چراکه کارکنان می‌دانند اگر این ایده به موفقیت برسد نام آنها نیز در کنار آن دیده می‌شود.

استیکی نوت شما را حواس‌پرت جلوه می‌دهد

استیکی نوت شما را حواس‌پرت جلوه می‌دهد

استیکی نوت شما را حواس‌پرت جلوه می‌دهد

بسیاری از ما عادت داریم نکات مهم روزانه خود را بر روی برچسب‌هایی به نام استیکی نوت (sticky note) یادداشت کنیم و به دیوار یا گوشه مانیتور خود بچسبانیم. اما این برچسب‌ها به‌سرعت به بخشی از دکوراسیون اداری شما تبدیل می‌شوند. در واقع هرچه تعداد استیکی نوت های اتاق شما بیشتر شود، تمایل شما به مطالعه آنها نیز کمتر می‌شود، نتیجه آنکه به تماشای این کاغذهای رنگارنگ عادت می‌کنید و با دیدن آن به فکر انجام کار خاصی نمی‌افتید.

جالب آنکه هرچه شما با چسباندن استیکی نوت به در و دیوار، توهم کنترل بر شرایط کاری خود را پیدا می‌کند؛ تصویری که از شما به بیننده منتقل می‌شود یک انسان شلخته و حواس‌پرت است که باید کوچک‌ترین نکات را بارها به او یادآوری کرد.

بنابراین حتی اگر انسان فراموش‌کاری هستید، بهتر است این موضوع را همچون یک راز برای خود نگه دارید و کمی هم از امکانات قرن ۲۱ استفاده کنید. خوشبختانه سیستم عامل‌های کامپیوتر همگی از برنامه sticky note برخوردارند، همچنین می‌توانید این نکات را در گوشی خود نیز یادداشت کنید و برای آن یک زنگ هشدار در نظر بگیرید.

استریل کردن محیط کار

استریل کردن محیط کار

محیط کار استریل توهین‌آمیز است

تمیزی محیط کار، استشمام بوی خوب و چینش منظم مبلمان اداری، حس خوبی به مراجعه‌کنندگان القا می‌کند. اما اگر تصور می‌کنید استریل کردن فضای اداری با شوینده‌های بد بو و اسیدی این حس را تقویت می‌کند، سخت در اشتباهید.

لطفاً از هیچ ماده شوینده ضد باکتری در حالی که دیگران در محیط کار شما حضور دارند، استفاده نکنید چراکه گاهی تصور می‌شود شما دیگران را افرادی کثیف می‌پندارید. همچنین این مواد به دلیل اینکه عمدتاً در بیمارستان و فضاهای درمانی به کار می‌روند، یادآور لحظات جالبی نیستند.

شما حرفه‌ای هستید؟

شما حرفه‌ای هستید؟

شما حرفه‌ای هستید؟

برای شروع بهتر است درباره حرفه‌ای بودن از منظر زیبایی صحبت کنیم. صرف نظر از اینکه شما چه دیدگاهی پیرامون دکوراسیون اداری و چگونه دیده شدن یک فضا دارید، باید به یاد داشته باشیم که دیگران نیز این فضا را مشاهده می‌کنند و درباره آن قضاوت خواهند کرد.

با این وصف در دفتر کار شما هرج و مرج، نورپردازی تاریک و خسته‌کننده و مبلمان نامناسب برای یک گفتگوی رسمی صرفاً به این دلیل که شما آنها را دوست دارید، جایی ندارد. در واقع اگر هدف کسب رضایت مراجعه‌کنندگان باشد باید سلیقه آنها نیز در نظر گرفته شود.

افزون بر این، جدا از راحتی و نور کافی، نوع تجهیزات ومبلمان اداری، رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون اداری و شیوه نورپردازی نیز تا حد زیادی معرف کار شما هستند. برای مثال اغلب ما از یک شرکت فعال در زمینه دکوراسیون اداری و طراح داخلی انتظار داریم که دفتری با فضای بهینه، مبلمان راحت و استاندارد و نورپردازی متفاوت داشته باشد.

دکوراسیون اداری به سبک فضای کار گروهی

دکوراسیون اداری به سبک فضای کار گروهی

طرز تفکر شما قدیمی است

فارغ از زیبایی، رنگ و نظافت؛ سبک فضای کاری نیز بیانگر طرز تفکر شماست. در حال حاضر جدیدترین سبکی که در محیط‌های کاری و به‌ویژه در شرکت‌های بزرگ دنیا به اجرا درآمده، فضای کار گروهی (coworking space) است که راحتی و انعطاف زیادی برای کارکنان ایجاد می‌کند و با فراهم نمودن امکان گفتگو، جابجایی سریع و تجهیزات خلاقانه فرصت بروز ایده‌ها را به کارکنان می‌دهد. طبیعی است که افراد با حضور در چنین فضایی به خلاقیت و ذهن ایده پرداز مدیران آن پی می‌برند و آنها را انسان‌هایی متفاوت می‌بینند.

فضای کار قدیمی به سبک cubicle مملو از کابین های کوچک

فضای کار قدیمی به سبک cubicle مملو از کابین های کوچک

در مقابل محیط‌های کاری با میزهای کنار هم و فاقد حریم خصوصی، فضاهای اداری مملو از کابین‌های کوچک (cubicle office space) نیز سبک‌هایی قدیمی هستند که هر یک مشکلات زیادی برای کارکنان فراهم می‌کنند و برای مراجعه‌کنندگان هم جذابیت خاصی به همراه ندارند.

این سبک‌ها اغلب یادآور محیط اداری ده یا بیست سال گذشته هستند و طرز تفکری قدیمی را از شما به نمایش می‌گذارند.

دسترسی راحت

سهولت در دسترسی به هر چیزی که در محیط اداری به آن نیاز داریم، به لحاظ روحی تأثیر مثبتی بر روی افراد می‌گذارد. کافی است کمی به دکوراسیون اداری اطراف خود نگاه کنید و سوالاتی از این دست از خود بپرسید:

  • صندلی‌های محیط کار شما چقدر در دسترس مراجعه‌کنندگان هستند؟
  • آیا دفتر شما در یک محیط کاری بزرگ به‌راحتی پیدا می‌شود؟
  • آیا درب ورودی دفتر شما باید با نام و سمت شغلی شما برچسب گذاری شود؟
  • آیا میزان فضای نشیمن در محیط کاری با آنچه مراجعه‌کنندگان انتظار دارد همخوانی دارد؟
  • آیا آنها می‌توانند بدون پرسش از شما، به‌آسانی سرویس بهداشتی یا یخچال و آب‌سردکن را پیدا کنند؟

پاسخ به این سؤالات می‌تواند معضلات محیط اداری شما را مشخص کند.

شما کارمند بی‌نظمی و شلخته‌ای هستید

شما کارمند بی‌نظمی و شلخته‌ای هستید

شما کارمند بی‌نظم و شلخته‌ای هستید

شلوغ بودن میز کار و انباشته شدن پرونده‌ها بر روی هم، برخلاف آنچه تصور می‌کنید، نشانه پرکاری و مشغله زیاد نیست، چراکه گاهی مراجعه‌کنندگان از محتوای آنچه روی میز شماست، اطلاعی ندارند و تصور می‌کنند شما انسانی شلخته هستید و کارها را نیمه‌کاره رها می‌کنید.
افزون بر این، ممکن است به مراجعه کننده احساس آن را القا کنید که او چندان اهمیت ندارد و ممکن است پرونده و اطلاعات مهم او در این فضای پر هرج و مرج ناپدید شود.