کتابخانه طبیعی ساخته شده در چین

این کتابخانه طبیعی تنها سازه ساخته‌ شده توسط انسان در خیابان wisdom است و راه دسترسی به آن نیز از طریق راه کوهستانی است و وجود کوه و آب‌ های اطراف آن منظره بسیار زیبایی را پدید آورده است.

کتابخانه های جذاب

این روزها با پیشرفت تکنولوژی و گسترش کتاب های دیجیتال دیگر نیازی به داشتن کتابخانه نیست اما هنوز هم خیلی ها از داشتن کتاب های کاغذی لذت می برند. اگر دوستدار کتاب هستید و به جمع کردن کتاب علاقه دارید حتما برای شما مهم است که این کتاب ها در کجا قرار بگیرند. در این مطلب ما به ۱۰ مورد از جذاب ترین کتابخانه ها پرداخته ایم، کتابخانه هایی که هر کدام به تنهایی می توانند دکوراسیون خانه شما را زیباتر کنند، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دکوراسیون فضای آموزشی

هدف تمامی موسسات آموزشی کمک به شکوفایی هر چه بهتر دانش آموزان است. درست است که محتوای مواد آموزشی حرف اول را می زند اما دکوراسیون فضای آموزشی هم نقش بسزایی در یادگیری و علاقه مندسازی دانش آموزان به درس دارد. سوال مهم این است که ویژگی‌های یک فضای آموزشی که بتواند هم به دانش آموز و هم به معلم حس مثبتی دهد چیست و چگونه فراهم می‌ شود؟

معلمان و محرومیت مضاعف در فضای آموزشی

امروزه همانطور که نقش دانش آموز تغییر کرده است، نقش معلم نیز به تناسب با آن به روز شده است. در محیط یادگیری قرن بیست و یکم، معلمان اکنون نقش تسهیل کننده یادگیری برای دانش آموزان را ایفا می کنند. آنها با ایجاد محیط های خلاق سعی در رشد مهارتی دانش آموزان دارند. در هر مدرسه دانش آموزان می آیند و می روند. اما ستون های واقعی در هر موسسه آموزشی، کارکنان هستند. بنابراین انتظار می رود برای آنها محیطی طراحی و فراهم شود که بهترین بهره وری را داشته باشند. طراحی اتاق کارکنان یکی از مهمترین و در عین حال اغلب نادیده گرفته شده در کل مدرسه است. حتی در زمان تعمیرات و نگهداری فضای مدرسه، دفاتر و اتاق کارکنان به طور کلی در اولویت آخر قرار می گیرند. به مناسبت روز معلم نگاهی داشته ایم به بایدها و نبایدهای طراحی محیط کاری معلمان که معمولا در فضاهای آموزشی کشور ما نادیده گرفته می شود.

جایی برای کتابخوان ها نیست

هرسال روز کتاب که می شود همه به یاد این می افتیم که از پایین بودن سرانه مطالعه گلایه کنیم و مسئولان فرهنگی با وعده هایشان به اهالی نشر و فرهنگ می کوشند بر حسب توانشان برای رفع مشکل راه حل هایی ارائه کنند.  در موشکافی علل پایین بودن مطالعه این انتقاد رایج را هم یادمان نمی رود که تمایل به اندوختن و دریافت آسان اما سطحی اطلاعات در شبکه های اجتماعی و به طور کل اینترنت باعث شده میزان مطالعه کمتر و کمتر شده و چاپ و نشر کتاب به خطر بیفتد. دوست داران کتاب و مطالعه و مسئولین هر یک به طریقی سعی می کنند دین خود به کتاب و کتاب خوانی را ادا کنند و موجب تشویق دیگران شوند. اما چه کسی است که نداند این تلاش ها چندان هم موفق نبوده و هر سال مثل یک دور باطل همان حرف ها تکرار می شود؟ اگر احداث کتابخانه و کتاب فروشی های جدید در راستای تشویق کتابخوانی را جزئی از این تلاش بدانیم که حتما همینطور است می خواهیم مروری بر اثر بخشی فعالیت های این بخش از زنجیره مطالعه داشته باشیم و با توجه به حوزه فعالیتمان در این میان نگاهی نیز به طراحی داخلی و محیطی کتابفروشی ها و کتابخانه ها و به طور کلی نهادهای مرتبط با کتابخوانی و خدمات آن ها بیندازیم؛ به مناسبت روز جهانی کتاب و حق مولف.

سفری به سرزمین لی لی پوت ها در تهران

سرزمین لی‌لی‌پوت‌ها یک شهر متفاوت برای کودکان در شرق تهران است. این سرزمین رویایی به بچه‌های سنین ۱ تا ۱۱ سال اجازه می‌دهد تا مانند دنیای واقعی شغل داشته باشند و مهارت کسب کنند. فضای داخلی این مجموعه در مقیاس و اندازه‌هایی متناسب با کودکان ساخته شده و کودکان می‌توانند زندگی واقعی را در مقیاس خودشان تجربه کنند. این مجموعه که اولین شهر مشاغل ایران نام گرفته می‌تواند به والدین در شناسایی علاقمندی و استعداد کودکانشان کمک کند.

سفری شگفت انگیز به اعماق بدن انسان

تصاویر عجیب و بی‌نظیری که در این گزارش می‌بینید پارکی است که در منطقه دارآباد تهران واقع شده است. این پارک موضوعی شامل دو مجموعه «هیومن پارک» و «دکتر لند» است. بازدید‌کنندگان در این پارک، می‌توانند در مجموعه هیومن پارک با ورود به بدن انسان که در اندازه و ابعاد بسیار بزرگ طراحی شده است، علاوه بر شناخت بدن خود و شگفتی‌های آن، ساعات هیجان‌انگیزی را سپری کنند. دکترلند فضایی است که رویای پزشک شدن کودکان در آن به واقعیت تبدیل می‌شود. در ادامه با این پارک بیشتر آشنا شوید.

چه صندلی‌ای برای مدرسه مناسب است؟

اگر از شما بپرسند که یک صندلی مدرسه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد، چه پاسخی می‌دهید؟ برای بسیاری از ما مدرسه یادآور نیمکت‌های چوبی خشک و میزهایی است که گاه برای قامت ما بیش از اندازه بزرگ بودند. میز و نیمکت‌هایی که گاه از سنین ابتدایی تا دوره راهنمایی از آنها استفاده می‌کردیم. بر اساس استانداردهای جدید آموزشی، مدارس به همان اندازه که باید به سلامت روح و تربیت فکر دانش آموزان اهمیت دهند، می‌بایست به سلامت جسم آنها نیز توجه کنند و در این میان صندلی مدرسه نقش مهمی دارد. جالب است بدانید برای حفظ سلامت جسمانی دانش آموزان نیاز به محصولات و صندلی‌های بسیار متفاوت و خاص نیست. مدیران و مسئولان هنگام خرید صندلی مدرسه کافی است به سه ویژگی اساسی توجه کنند؛  در ادامه به شرح این سه ویژگی می‌پردازیم.

این صندلی‌های مدرسه دوست داشتنی

اگر کمی به عقب بازگردید به یاد می‌آورید که در دوران مدرسه انجام کارهای گروهی یکی از مفرح‌ترین ساعات حضورمان در کلاس درس بود. با این حال، به دلیل محدودیت‌های مختلفی نظیر فضای کوچک و میز و صندلی‌های نامناسب اغلب انجام این فعالیت‌ها میسر نبود. یک کلاس درس برای انجام کارهای گروهی باید تغییر شکل دهد و در این میان شکل و قابلیت‌های میز و صندلی‌ها نقشی تعیین‌کننده دارند. از طرفی مدرسه به عنوان محیطی که دانش آموزان تا پایان دوره نوجوانی زمان قابل توجهی را در آن سپری می‌کنند باید مطابق با سلیقه آنها باشد. در واقع یکی از دلایل عدم تمایل دانش آموزان به درس خواندن و مدرسه رفتن محیط نه چندان جذاب آن است. محیطی که امکان فعالیت‌های مورد علاقه دانش آموزان را از آنها سلب می‌کند؛ اما صندلی مدرسه تا چه اندازه می‌تواند در جذابیت کلاس‌های درس مؤثر باشد؟ در ادامه با معرفی چند صندلی دوست داشتنی مدرسه به این تاثیرگذاری خواهیم پرداخت.

مبلمانی برای کلاس‌های درس آینده

راحتی و انعطاف برای کلاس‌های درس آینده؛ این شاید بهترین عنوانی باشد که بتوان برای میز و صندلی‌های طراحی شده توسط گروه Royal Technologies در استودیو CCS MFA انتخاب کرد. این مبلمان این قابلیت را دارد که با انواع روش‌های آموزشی سازگار شود و نیازهای مختلف یک کلاس درس را برآورده سازد.