اگر مبلمان و وسایل چرمی دارید بخوانید

چرم امروزه پرطرفدار شده است و شاهد حضور چرم در بسیاری از محصولات هستیم و مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز این روزها به اندازه پوشاک و صنعت مد از چرم بهره می‌برند. پیشرفت تکنولوژی، تولید چرم‌های مصنوعی باکیفیت را در پی داشته و همین موضوع سبب شده که به‌کار بردن چرم در محصولات مبلمانی به‌صرفه‌تر باشد و افراد بیشتری امکان خرید محصولات چرمی با قیمت مناسب را داشته باشند. با این حال چرم طبیعی نیز همچنان جایگاه خود را حفظ کرده و استفاده از آن جلوه‌ای لوکس به مبلمان و دکوراسیون منزل می‌دهد. اما در کنار این برتری و جلوه جذاب ظاهری چرم طبیعی ویژگی‌های دیگری نیز دارد که سبب می‌شود مراقبت و نگه‌داری از آن با دشواری روبرو باشد. اگر مبلمان چرمی دارید یا می‌خواهید مبلمان چرمی بخرید؛ خواندن این مطلب را از دست ندهید. چرا که هرآنچه نیاز دارید در مورد نگه‌داری و مراقبت از محصولات چرمی به ویژه چرم طبیعی بدانید را در این راهنما برایتان آورده‌ایم.

چرم
چرم

چرم چیست؟

چرم محصول دباغی شده از پوست حیوانات است. فرآیند دباغی، اضافه‌های نازک و بافت نرم پوست را محکم و بادوام می‌کند. محصولات چرمی علاوه بر حیوانات از گیاهان نیز تهیه می‌شود.

در میان چرم های حیوانی، چرم گاو و گوسفند بسیار پرکاربرد است. چرم گوسفند مقاوم و ارزان است، اما چرم گاو بادوام‌تر است و محبوبیت بالایی دارد. علاوه بر چرم گاو و گوسفند؛ از گونه‌های دیگر حیوانی نیز، مانند شترمرغ و مار نیز چرم تهیه می‌کنند. چرم شترمرغ بسیار باکیفیت است و به دلیل ناهمواری زیاد سطح چرم -که به خاطر وجود پرهای شترمرغ یجاد شده‌است،- طرح زیبایی دارد.

امروزه طرفداران حقوق حیوانات و محیط زیست مخالفت زیای با کشتار حیوانات برای استفاده از پوست آنها دارند، به همین دلیل به‌تدریج استفاده از

چرم‌های مصنوعی که زمانی علامت ارزان قیمت و نامرغوب بودن محصول بود، بیشتر رایج شده است. برای مثال چرم گیاهی از گونه‌های مقاوم گیاهان تهیه می‌شود. رنگ این چرم قهوه‌ای است و برعکس چرم حیوانی مقاومت کمی دارد و با قرار گرفتن در آب، بافت آن شل و وارفته می‌شود.

انواع چرم

انواع چرم

تمیز کردن مبلمان چرمی

مبلمان چرم جلوه و سنگینی خاصی به دکوراسیون خانه می‌دهد و علاوه بر این بسیار راحت است. اما چون چرم زود کثیف می‌شود و کمتر کسی از نحوه‌ی پاک کردن آن اطلاع دارد، خریداران معمولا از خرید مبلمان چرمی صرف نظر می‌کنند. از عمده مشکلات چرم لکه پذیری بسیار زیاد آن است. به دلیل نامسطح بودن سطح چرم لکه و چربی لباس و دست، به سرعت جذب آن می‌شود و به چشم می‌آید. اما برای تمیز کردن آن چه باید کرد؟

بهترین راه برای تمیز کردن مبلمان چرمی

بهترین راه برای تمیز کردن مبلمان چرمی

برای آسیب نرسیدن به چرم باید هنگام پاک کردن آن احتیاط کرد. تمیزکنند‌ه‌های خانگی قوی باعث فرسوده شدن چرم و از بین رفتن بافت‌های نامسطح آن می‌شوند. بنابراین برای تمیز کردن مبلمان چرمی خود از پاک‌کننده‌ها و صابون‌های ملایم با دستورالعمل زیر استفاده کنید:

ابتدا با یک برس بسیار نرم ذرات گرد و غبار را از روی مبلمان خود پاک کنید. با استفاده از یک پارچه و مقدار کمی از مواد شوینده مبلمان خود را تمیز کنید. البته از آنجا که نمی‌خواهید به مبلمان چرمی خود آسیب بزنید، قبل از این کار کمی از مواد شوینده را در گوشه‌ کوچکی از چرم امتحان کنید و از نتیجه مطمئن شوید. مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید می‌تواند مواد مورد استفاده در پاک کردن لباس‌های ظریف و حساس و یا صابون‌های حاوی روغن و واکس باشد. استفاده از این صابون‌ها باعث درخشش سطح چرم می‌شود.

بهترین راه ها برای تمیز کردن مبلمان چرمی

بهترین راه ها برای تمیز کردن مبلمان چرمی

پارچه‌های میکروفیبر بهترین نوع پارچه برای پاک کردن چرم هستند. این پارچه به دلیل نرم بودن، اصطکاک کمتری با سطح چرم برقرار می‌کند و در نهایت به بافت چرم آسیبی نمی‌زند. به هیچ عنوان از حوله‌های کاغذی یا روزنامه برای پاک کردن چرم استفاده نکنید. به دلیل نازک بودن و مقاومت کم آن، این نوع پارچه هنگام پاک کردن از بین می‌رود و تکه‌های کاغذ در لا‌به‌لای چرم باقی می‌ماند.

در ادامه برای پاک کردن صابون و مواد شوینده‌ی روی چرم یک پارچه‌ی تمیز را با آب سرد نمناک کنید (مراقب باشید که پارچه زیاد خیس نباشد چون چرم آن قدر هم که فکر می‌کنید در مقابل نفوذ آب مقاوم نیست) و آرام آرام روی سطح چرم بکشید. این کار را تا پاک شدن کامل مواد شوینده از روی چرم ادامه دهید.

تمیز کردن مبلمان با چرم سفید

تمیز کردن مبلمان با چرم سفید

چطور مبلمان چرمی سفید را تمیز کنیم؟

در‌باره‌ لکه‌های نمایان شده روی چرم سفید خود ناراحت نباشید. می‌توانید به آسانی با استفاده از روش‌های پاک کردن چرم، از خانه تمیز خود لذت ببرید. دو روش برای پاک کردن چرم سفید وجود دارد.

روش اول

به مراکز خرید مراجعه کنید و پاک کننده‌ مخصوص لکه‌های عمیق چرم را به همراه پارچه میکروفیبر تهیه کنید و با استفاده از آن‌ها به سادگی تمام لکه‌ها و آلودگی‌‌ها را از بین ببرید.

روش دوم

اگر به این پاک‌کننده‌ها دسترسی ندارید، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید خودتان به سادگی آن را بسازید! برای اینکار می‌توانید از دستور‌العمل‌های زیر استفاده کنید:

تمیز کردن مبلمان چرمی سفید

تمیز کردن مبلمان چرمی سفید

  • دستورالعمل اول:

یک ظرف آب گرم و چند قطره صابون کاستیا (صابون تهیه شده از روغن زیتون) را به همراه چند قطره سرکه با هم ترکیب کنید و یک پارچه را به محلول آغشته نمایید و به آرامی روی سطح چرم بکشید. احتیاط کنید که چرم با محلول اشباع نشود که به آن آسیب نرساند. برای پاک کردن محلول باقی‌مانده روی سطح چرم، از پارچه خشک استفاده کنید و سطح چرم را کاملا خشک نمایید.

  • دستورالعمل دوم:

نصف فنجان روغن زیتون را با یک چهارم فنجان سرکه در یک بطری اسپری ترکیب کنید و با استفاده از آن روی لکه‌ مورد نظر اسپری کنید. اجازه دهید محلول پنج دقیقه روی آن بماند سپس سطح چرم را با پارچه خشک کنید. مراقب باشید که هرگز سطح چرم خود را با سفیدکننده‌ها و یا آمونیاک پاک نکنید. زیرا به شدت به چرم شما آسیب می‌رسانند. در صورت استفاده، به سرعت سطح چرم را با پارچه پاک کنید تا احتمال کمرنگ شدن سطح چرم را کاهش دهید.

تمیز کردن مبلمان چرمی

تمیز کردن مبلمان چرمی

آیا برای پاک کردن چرم می شود از بخارشو استفاده کرد؟

استفاده از بخارشو برای پاک کردن چرم، میزان ریسک فرسوده شدن چرم را بسیار کاهش می‌دهد. اما باید به این نکته توجه کرد که لکه‌های عمیق را نمی‌شود با بخارشو پاک کرد. از این رو کماکان به مواد شوینده برای پاک سازی لکه‌های عمیق نیاز دارید. با این حال استفاده‌ مداوم از بخارشو برای جلوگیری از ایجاد جرم و لکه روی چرم راه‌کار مناسبی به شمار می‌رود.

تمیز کردن کیف و کفش چرمی

تمیز کردن کیف و کفش چرمی

پاک کردن دیگر محصولات چرمی

همانطور که می‌دانید چرم پیش از ورود به دنیای مبلمان برای قرن‌ها و هزاره‌ها ماده‌ای برای تولید پوشاک و پس از آن اکسسوری بود. برای مثال کیف‌های چرمی به دلیل استفاده‌ مداوم بیشتر در معرض ایجاد لکه قرار می‌گیرند. شما می‌توانید برای پاک کردن کیف خود یک پیمانه صابون صورت ملایم و ۸ پیمانه آب را ترکیب کنید و آن را در یک بطری اسپری بریزید و با استفاده از یک حوله‌ نرم، محلولی که تهیه کرده‌اید را روی چرم مورد نظرتان بکشید. سپس کیف خود را تا زمانی که خشک شود، در مکان مناسبی قرار دهید. شما می‌توانید پس از خشک شدن کامل کیف از مرطوب کننده‌های مخصوص چرم استفاده کنید. با این کار درخشش چرم حفظ خواهد شد.

انواع پاک کننده‌های چرم

انواع پاک کننده‌های چرم

آشپزخانه منبع خوبی برای پاک‌کننده‌های چرم است. سرکه‌ سفید یک پاک‌کننده‌ خانگی عالی برای چرم به شمار می‌رود. سرکه علاوه بر میکروب‌زدایی، در پاک کردن لکه‌های عمیق نیز خوب عمل می‌کند. در عین حال ترکیب آب لیمو با کرم تارتار برای حذف لکه‌ها بسیار مناسب است. برای تهیه‌ نوع دیگری از پاک کننده‌های خانگی چرم می‌توانید از ترکیب یک پیمانه سرکه‌ سفید و دو پیمانه روغن سویا استفاده کنید و با یک حوله نرم این محلول را روی چرم قرار دهید، دوازده ساعت آن را به همین شکل بگذارید و سپس محل مورد نظر را پاک کنید.

انواع پاک کننده‌های چرم

انواع پاک کننده‌های چرم

روش دیگری که می‌تواند کاربردی باشد، استفاده از ترکیب یک پیمانه موم عسل، یک قوطی کره‌ کاکائو و دو پیمانه روغن بادام است. مواد مورد نظر را روی حرارت ملایم قرار دهید تا زمانی که به شکل یک موم یکنواخت درآید. با وجود اینکه برای تهیه کردن این موم زمان زیادی لازم است، اما برای پاک کردن چرم واقعاً فوق‌العاده عمل می‌کند. پس از خنک شدن موم می‌توانید آن را با انگشت روی چرم ماساژ دهید و از خشک شدن چرم جلوگیری کنید. همچنین به عنوان یک جایگزین مناسب می‌توانید از اسانس لیمو برای جلوگیری از ترک برداشتن و کسب اطمینان در ماندگاری دراز مدت چرم استفاده کنید.

تمیز کردن مبلمان چرمی

تمیز کردن مبلمان چرمی

با اینکه چرم یک محصول لکه‌ پذیر است اما پاک کردن آن با کمی حوصله به آسانی صورت می گیرد. دیگر نیازی نیست برای لکه‌دار شدن کت چرمی‌تان هنگام خوردن یک ساندویچ ناراحت باشید یا به خاطر ریختن کمی چای روی مبل چرمی عصبانی شوید. می‌توانید با به کار بردن این ترفندها مبلمان و وسایل چرمی خود را سالم و زیبا نگه دارید و همواره طرفدار محصولات چرمی باشید.