مبلمان منزل دست‌دوم را چگونه دست‌اول کنیم

مبلمان منزل دست‌دوم مبلمانی است که خیلی اوقات خریدش به نفع ماست. مثلا اجاره‌نشین هستیم و منطقی نیست که هر سال برای مبلمان هزینه کنیم و شاهد آسیب دیدنش در اسباب کشی باشیم. یا حتی گاهی بودجه کافی نداریم و ناچاریم که برای تعویض مبلمان دست به این کار بزنیم. به هر دلیلی که باشد در خانه بسیاری از ما ممکن است چند قطعه مبلمان دست‌دوم پیدا شود که کارایی مناسب خود را دارند و نیاز ما را برطرف می‌کنند اما ظاهرشان چندان به دلمان نمی‌نشیند. فرقی ندارد که این مبلمان‌ دست‌دوم را از جایی به قیمت ارزان خریده‌ایم و یا از دوست و آشنایی گرفته‌ایم؛ به هر حال دیر یا زود به این نتیجه قطعی می‌رسیم که احتیاج به بازسازی دارد. با چند ایده ساده و کم‌هزینه می‌توانید به راحتی مبلمان دست‌دوم را نو و همانند روز اول کنید و چهره جدیدی به آنها بدهید و با استفاده مجدد در دکوراسیون خانه از آنها لذت ببرید. در این مطلب به معرفی ۱۰مرحله اساسی برای تبدیل مبلمان دست‌دوم به مبلمان دست اول پرداخته‌ایم؛ مواردی که حتی برای بازسازی هر مبلمان قدیمی یا فرسوده‌ای کاربرد دارند.

بازسازی میز تلفن کهنه و دست‌دوم
بازسازی میز تلفن کهنه و دست‌دوم

۱-بازسازی میز تلفن کهنه و دست‌دوم

برای بازسازی هر مبلمانی راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین کار این است که رنگ مبلمان را عوض کنیم. رنگ این قابلیت را دارد که نمای یک محصول و نگاه ما به آن را به کل تغییر دهد. در قدم بعدی به عوض کردن پارچه‌های رومبلی می‌پردازید تغییر پارچه رومبلی ممکن است کمی هزینه‌بر باشد اما قطعا هزینه کمتری از خرید مبلمان جدید دارد. تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید یک میز تلفن کهنه است که با رنگ‌آمیزی مجدد و سفیدرنگ و به‌کار بردن یک پارچه راه‌راه طوسی- سفید چهره کاملا جدیدی به خود گرفته است. چندمتر پارچه رومبلی، یک منگنه، یک اسپری رنگ، هفت دکمه نگینی بزرگ و دو سه متر نوار حاشیه یا قیطان برای گرفتن درزها همه چیزی است که به آن نیاز دارید تا یک قطعه مبلمانی چشمگیر درخانه داشته باشید.

بازسازی میز جلو مبلی دست‌دوم و تبدیل آن به یک میز عثمانی

بازسازی میز جلو مبلی دست‌دوم و تبدیل آن به یک میز عثمانی

۲-بازسازی میز جلو مبلی دست‌دوم و تبدیل آن به یک میز عثمانی

با کمی خلاقیت و سلیقه می‌توانیم مبلمان‌ دست‌دوم منزل را نو کنیم. هیچ قاعده کلی برای این کار وجود ندارد. به همین دلیل کافیست با فکری باز ایده‌های خود را عملی کنیم و نگاهی متفاوت به اشیاء داشته باشیم. اگر یک میز کهنه و قدیمی دارید می‌توانید آن را به راحتی به یک میز عثمانی تبدیل کنید و دکوراسیون خانه خود را زیبا کنید. حتی می‌توانید یک میز دست‌دومی که صفحه میز آن کاملا خراب شده و هیچ کسی آن را نمی‌خرد؛ انتخاب کنید. سپس با توجه به تصویر بالا چند متر پارچه، نوار حاشیه، دکمه، فوم و یک اسپری رنگ تنوع را با میز عثمانی به خانه بیاورید.

بازسازی قالیچه‌های قدیمی و استفاده از آن بر روی نیمکت

بازسازی قالیچه‌های قدیمی و استفاده از آن بر روی نیمکت

۳-بازسازی قالیچه‌های قدیمی و استفاده از آن بر روی نیمکت

معمولاً در انباری خانه همه ایرانی‌ها چند فرش کهنه و قدیمی وجود دارد. فرش‌های قدیمی و مستعمل را دور نیندازید با استفاده مجدد از آنها در دکوراسیون خانه خود از وجود آنها لذت ببرید. برای استفاده مجدد از فرش‌های دست‌دوم همانند تصویر بالا آنها را بازسازی کنید. ابتدا لازم است بخشی از فرش را که پارگی و پوسیدگی دارد، ببرید و دور بیاندازید. سپس با یک نوار اطراف بخش باقی مانده را دور دوزی کنید. حال با متصل کردنش به یک نیمکت رنگ و رو رفته که ابر نشیمن آن فرسوده شده است؛ با یک تیر دو نشان بزنید و یک نیمکت راحت و در عین حال زیبا بسازید.

بازسازی یک میز قدیمی و دست‌دوم به وسیله کاغذدیواری

بازسازی یک میز قدیمی و دست‌دوم به وسیله کاغذدیواری

۸-بازسازی یک میز قدیمی و دست‌دوم به وسیله کاغذدیواری

یکی دیگر از روش‌های ارزان و کم‌هزینه برای نو کردن مبلمان دست دوم استفاده از کاغذدیواری‌ها است. با چسباندن تکه‌ای از کاغذدیواری بر روی میز کهنه و قدیمی دکوراسیون خانه‌تان آن را تغییر دهید.

بازسازی یک صندلی دست‌دوم با کمک رنگ

بازسازی یک صندلی دست‌دوم با کمک رنگ

۵-بازسازی یک صندلی دست‌دوم با کمک رنگ

رنگ‌آمیزی یک صندلی قدیمی که معمولا جزئی محبوب مبلمان دست‌دوم محسوب می‌شود، جذابیت و زیبایی زیادی به دکوراسیون خانه شما می‌دهد. به‌طوری که با نگاه کردن به آنها تغییر را احساس می‌کنید. کافیست صندلی‌های قدیمی خود را با کمک یک سمباده و رنگ‌های جذاب رنگ کنید. برای ایجاد تنوع در رنگ‌آمیزی مجبور نیستید تمام صندلی را یک رنگ کنید، با کمی خلاقیت می‌توانید همانند تصویر زیر پایه‌های صندلی را به رنگ دلخواه رنگ‌آمیزی کنید. مرحله به مرحله عمل کنید. اول صندلی را به خوبی سمباده بزنید تا سطح آن یک دست شود. سپس فرورفتگی‌ها را بتونه کنید. در مرحله بعد صندلی را یک بار یک دست رنگ بزنید. پس از خشک شدن، بخش بالای پایه‌ها را ماسکه کرده و با کاغذ و چسب بپوشانید. با دست دوم رنگی چشمگیر چون نارنجی؛ کار تمام است. چه کسی می‌تواند تشخیص دهد این مبلمان دست‌دوم است؟

بازسازی چهارپایه دست‌دوم

بازسازی چهارپایه دست‌دوم

۴-بازسازی چهارپایه دست‌دوم

با توجه به تصویر بالا با و عوض کردن پارچه چهارپایه دست‌دوم، ظاهر جدیدی به آن ببخشید. این یک مبلمان دست‌دوم است یا یک پاف امروزی؟ تفاوت چشمگیر پارچه جدید را بر روی چهارپایه کهنه در دکوراسیون خانه کاملاً حس خواهید کرد.

بازسازی صندلی‌های حصیری دست‌دوم

بازسازی صندلی‌های حصیری دست‌دوم

۹-بازسازی صندلی‌های حصیری دست‌دوم

همان‌طور که می‌دانید صندلی‌های حصیری براثر استفاده به مرور زمان زیبایی و حتی کیفیت خود را از دست می‌دهند. برای اینکه این مبلمان دست‌دوم را دوباره به حالت اول در بیاوریم، می‌توانیم با رنگ‌های مخصوص آن‌ها را رنگ‌آمیزی کنیم. ایده جالبی که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، از نخ‌های رنگی جذاب برای بازسازی این صندلی استفاده شده است. این ایده‌ای کاملاً خلاقانه و مدرن برای مبلمان دست‌دوم دکوراسیون خانه شما است.

بازسازی میز کنار مبلی با طرح هندسی

بازسازی میز کنار مبلی با طرح هندسی

۷-بازسازی میز کنار مبلی با طرح هندسی

معمولاً در دکوراسیون همه خانه‌ها میزهای ساده و مکعبی شکل وجود دارد و فقط کافی است با کمی خلاقیت چهره قدیمی و کهنه آنها را تغییر دهیم. اگر شما رنگ این مبلمان دست‌دوم را نمی‌پسندید می‌توانید با استفاده از کاغذ که یک ایده آسان و مقرون‌به‌صرفه است میز خورد را بازسازی کنید. سپس با برش‌های از کاغذ به شکل طرح‌های هندسی، چهره جدیدی به میز خود دهید.

بازسازی چهارپایه قدیمی دکوراسیون خانه با رنگ‌آمیزی راه‌راه

بازسازی چهارپایه قدیمی دکوراسیون خانه با رنگ‌آمیزی راه‌راه

۶-بازسازی چهارپایه قدیمی دکوراسیون خانه با رنگ‌آمیزی راه‌راه

همیشه لازم نیست برای اینکه مبلمان‌ دست‌دوم منزلمان را نو کنیم از یک رنگ استفاده کنیم. می‌توانید چهارپایه قدیمی دکوراسیون خانه به صورت راه‌راه رنگ‌آمیزی کنید. برای این کار همانند تصویر بالا در ابتدای کار نوارچسب‌های برق را به فاصله ۱ یا ۲ سانتی‌متر بر روی چهارپایه بچسبانید. بعد با اسپری رنگ سطح آن را بپوشانید. نهایتا پس از خشک شدن کامل، نوارها را از سطح کار جدا کنید.

بازسازی یک میز دست‌دوم IKEA با سر بطری‌هایی نوشابه

بازسازی یک میز دست‌دوم IKEA با سر بطری‌هایی نوشابه

۱۰-بازسازی یک میز دست‌دوم با سر بطری‌هایی نوشابه

گاهی اوقات با بازسازی مبلمان دست‌دوم نه تنها صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود بلکه باعث ایجاد خلاقیت در شما هم می‌شود. به میز کهنه و دست‌دوم دکوراسیون خانه خود شکل و شمایل تازه ببخشید؛ اما این بار با هزینه کم و ساده‌ترین وسایل ظاهر قدیمی میز را نو کنید. برای شروع کار همانند تصویر بالا میز را به هر رنگی که دوست دارید رنگ‌آمیزی کنید و سپس سر بطری‌های نوشابه و یا آب‌معدنی که جمع‌آوری کرده‌اید را بر روی سطح میز بچسبانید و در آخر با یک لایه دوغاب فاصله بین آن را بپوشانید و از استفاده مجدد آن لذت ببرید.

مبلمان دست دوم

مبلمان دست دوم

تعویض بخشی از مبلمان دست‌دوم مانند پارچه‌های رومبلی، تعمیر و تمیز کردن سطوح مبلمان دست‌دوم و رنگ کردن راه‌هایی است که به کمکشان می‌توانیم مبلمان دست‌دوم را به مبلمانی نو و دست‌اول تبدیل کنیم. البته ایده‌های خلاقانه و جذاب دیگری هم وجود دارد. اما اینکه چگونه این کار را انجام دهیم موضوعی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.