مبلمان مدرن و معاصر
دانستنی های دکوراسیون و چیدمان

مبلمان مدرن و معاصر چه تفاوتی با هم دارند؟

۰
(۰)
مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن
مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن

تولد مدرنیسم

مدرنیسم جنبشی بود که از اوایل قرن بیستم (حدود ۱۹۱۰ میلادی) به وجود آمد. نتیجه این جنبش در دیزاین و طراحی صنعتی؛ ظهور طراحانی خلاق و تازه‌نفس بود. کسانی که به دنبال نوآوری، اصالت و سادگی در محصولات خود بودند. این سبک دو ویژگی اصلی داشت؛ اول تمایل به از بین بردن تجملات بیش از حد که در سبک‌های ویکتوریا مشاهده می‌شد و دوم؛ ترکیب مواد مختلف با یکدیگر. با این وصف، جنبش مدرنیسم با سبکی متفاوت و اشکال کلاسیک تا اواسط قرن بیستم (۱۹۶۰) ادامه یافت.

مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن در دهه 1930 میلادی

مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن در دهه ۱۹۳۰ میلادی

مبلمان مدرن

پس از جنگ جهانی اول، نخستین نشانه‌های جنبش مدرنیسم در قاره اروپا نیز دیده شد. این جنگ موجب شد تا نگاه مردم اروپا به ارزش‌ها و سنت‌ها تغییر کند. آنها رفته رفته تلاش کردند تا در روش و مواد سنتی مورد استفاده در صنعت، تغییراتی ایجاد کنند. این جنبش به‌سرعت در سراسر جهان رایج شد اما در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه، دانمارک و ایتالیا که رشد اقتصادی سریع‌تری را تجربه می‌کردند، بیشتر دیده می‌شد. با اینکه جنبش مدرنیسم سراسر قاره اروپا را در برگرفته بود اما در هر کشوری از تاریخ و سیر تکاملی متفاوتی در سبک‌ها و طرح‌ها برخوردار شد. همچنین در طراحی‌های هر کشور از مواد متفاوتی که در جغرافیای آنها قابل دسترس‌تر بود، استفاده می‌شد. برای مثال در مبلمان دانمارکی، چوب و در کشورهای آلمان و فرانسه استفاده از فلزات در ساخت مبلمان رایج بود.

تا سال ۱۹۳۰ مدرنیسم به‌عنوان یک سبک مجزا شناخته و به‌خوبی نیز در سراسر جهان پذیرفته شده بود. چرا که محصولات این سبک بر اساس تکنیک‌های صنعتی، مواد مدرن و رایج و هندسه ساده طراحی می‌شدند که موجب افزایش سرعت تولید و در نتیجه بهره‌وری بالای شرکت‌های سازنده مبلمان شده بودند.

حتما بخوانید:  رنگ پرده را چگونه با رنگ دیوار هماهنگ کنیم؟
مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن باهاوس (Bauhaus)

مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن باهاوس (Bauhaus)

مبلمان مدرن باهاوس (Bauhaus)

سبک مدرن باهاوس در سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۳۳ در اوج خود قرار گرفت. این سبک کاملاً متأثر از مدرسه آلمانی Bauhaus بود که طراحان بزرگی نظیر والتر گروپیوس (Walter Gropius) و مارسل بروئر (Marcel Breuer) و میس ون در روهه (Mies van der Rohe) را به دنیای هنر، معماری و طراحی معرفی کرد. اگرچه مدرسه باهاوس در سال ۱۹۳۳ بسته شد اما این طراحان به‌خوبی توانستند از فناوری جدید و آرمان‌های اجتماعی استفاده کنند. آنها با ایجاد و ترویج سبکی نو، ایده‌های سنتی طراحی مبلمان ودکوراسیونرا کم‌رنگ کردند.

مبلمان مدرن و معاصر- سبک مدرنیسم اسکاندیناوی

مبلمان مدرن و معاصر- سبک مدرنیسم اسکاندیناوی

سبک مدرنیسم اسکاندیناوی

درست قبل از شروع جنگ جهانی دوم، کشورهای حوزه اسکاندیناوی (دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند) توانستند ایده‌های مختلف خود را پیرامون سبک مدرنیسم با یکدیگر تلفیق کنند. در نتیجه طرح‌های نوآورانه با کیفیتی بی‌نظیر به بازار عرضه شد. رویکرد مدرنیسم در این کشورها ریشه در سنت‌های هر یک از آنها داشت. برای مثال سوئدی‌ها به استفاده از چوب‌های سبک و روشن تمایل داشتند، درحالی‌که در دانمارک استفاده از چوب ماهون رواج داشت. در نتیجه در طرح‌های اولیه مدرنیسم اسکاندیناوی چوب‌ها، نوع تراشکاری، نازک‌کاری و تکنیک‌های ساخت تمام کشورهای آن منطقه مورد توجه قرار گرفته بود. برخی از طراحان معروف سبک اسکاندیناوی عبارتند از: هانس وگنر (Hans Wegner)، آرن ژاکوبسن (Arne Jacobsen)، فین جوهل (Finn Juhl) و پل کجارهلم (Poul Kjaerholm).

مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن Mid-Century

مبلمان مدرن و معاصر- مبلمان مدرن Mid-Century

مبلمان مدرن Mid-Century

پس از جنگ جهانی دوم، عصری دیگر از مدرنیسم متولد شد که امروزه آن را به نام Mid-Century می‌شناسیم. طراحان در سایر کشورهای اروپا و ایالات متحده از فرم ظریف مبلمان مدرن اسکاندیناوی الهام گرفتند و شروع به طراحی نسل جدیدی از مبلمان کلاسیک مدرن کردند. طراحی امروزی، دوام بالا، استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و قیمت مقرون به صرفه از جمله مشخصات قابل اهمیت در مبلمان سبک مدرن Mid-Century بودند. در این سبک برای نخستین بار از پلاستیک و پارچه‌های رنگارنگ استفاده شد. چارلز و ری ایمز (Charles and Ray Eames)، ورنر پانتون (Verner Panton) و ایزامو نگوچی (Isamu Noguchi) از جمله طراحان معروف سبک مدرن Mid-Century بودند.

حتما بخوانید:  راهنمای انتخاب کوسن و استفاده از آن
مبلمان مدرن و معاصر- طراحی مبلمان معاصر (Contemporary)

مبلمان مدرن و معاصر- طراحی مبلمان معاصر (Contemporary)

طراحی مبلمان معاصر (Contemporary)

تئوری طراحی مبلمان مدرن پس از سال ۱۹۷۰ از بین نرفت با این حال سبک و سیاق طراحی‌ها رفته رفته به سمت یک دوره جدید پست مدرن حرکت کرد. در این دوره قیمت مقرون به صرفه، کیفیت بالا و طراحی امروزی همچنان مورد توجه بود اما طراحان با کمک گرفتن از آخرین فناوری‌ها و پارچه‌ها و مواد جدید توانستند نگاهی تازه‌تر به مقوله طراحی مبلمان را ترویج دهند. مینیمالیست به‌عنوان یکی از دسته‌های مبلمان معاصر به‌خوبی نشان‌دهنده تفاوت‌های این سبک با طرح‌های پیشین مدرن است. در مبلمان معاصر به‌خوبی تأثیر پیشرفت تکنولوژی و مواد جدید قابل مشاهده است. این دو موجب شده‌اند تا مبلمان سبک معاصر از فرم‌هایی برخوردار باشند که تا چند دهه پیش به دلیل محدودیت تکنولوژی یا به ذهن طراحان مبلمان خطور نمی‌کردند و یا قابل ساخت نبودند.

مبلمان مدرن و معاصر- نمونه ای از مبلمان معاصر

مبلمان مدرن و معاصر- نمونه ای از مبلمان معاصر

یکی از ویژگی های سبک معاصر ارتباط نزدیک آن با زمان حال و اکنون است. در واقع معاصر را به هر چیزی که محبوب مردم زمانه‌اش است و مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد، می توان اطلاق کرد. به همین دلیل می تواند حتی چهره‌های مختلفی داشته باشد که وام گرفته از مکان‌ها و فرهنگ‌های مختلف است.

مبلمان مدرن و معاصر- دکوراسیون معاصر
مبلمان مدرن و معاصر- دکوراسیون معاصر

یک محصول مدرن همواره مدرن است اما یک محصول معاصر ممکن است پنج سال دیگر معاصر نباشد. این تمایز به این علت است که محصول معاصر ارتباط تنگاتنگی با کاربرد متریال، تکنولوژی‌های جدید و سلیقه عمومی در زمان عرضه‌اش دارد.

مطالب مرتبط