مبلمان مخصوص کودکان، مبل راحتی

مبل راحتی یکی از لوازم جذاب و دوست‌داشتنی منازل محسوب می‌شود که علاوه بر خلق زیبایی در دکوراسیون منزل، راحتی و آرامش کاربران خود را نیز تضمین می‌کند. با این حال، عده‌ی زیادی از ما مبل راحتی را محصولی با ظاهری بزرگ تصور می‌کنیم که فضای زیادی را اشغال می کند. با این تصور، کودکان از مبل‌های راحتی مخصوص بزرگ‌سالان ، به‌سختی می‌توانند استفاده کنند و در پاره‌ای از مواقع هم، استفاده از مبلمان مخصوص بزرگ‌سالان توسط کودکان ، خطرات زیادی برای آنها به همراه دارد. جالب‌تر آنکه، مبلمانی که ما بر روی آنها می‌نشینیم و از داشتنشان احساس لذت می‌کنیم، در اغلب اوقات برای کودکان فاقد جذابیت‌های بصری است؛ اما چاره این مشکلات چیست؟

مبلمان مخصوص کودکان
مبلمان مخصوص کودکان

مبلمان مخصوص کودکان، در واقع بازتعریفی از وسایلی است که تا پیش از این صرفاً مخصوص بزرگسالان تلقی می‌شد. این دسته از مبل‌ها بر اساس صفات روحی و جسمی کودکان طراحی می‌شوند و شاید بسیاری از ویژگی‌های مبلمان افراد بزرگسال را نداشته باشند. در مقابل، فرم، نقش و رنگی که در مبلمان مخصوص کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، صرفاً برای جلب توجه کودکان است و ممکن است مورد پسند والدین نباشد، اما باید به سلیقه و روحیات کودکان خود احترام بگذاریم. با این وصف به نظر می‌رسد که می‌توان بخشی از نیاز کودکان به فضای نشیمن راحت و آرام را با کمک مبلمان مخصوص آنها، به‌ویژه مبل راحتی برطرف کنیم. حال سؤال اینجاست که این نوع از مبلمان چه ویژگی‌هایی دارند؟

کاربری آسان، اصلی‌ترین ویژگی مبل راحتی کودکان

کودکان بر روی چه مبلی احساس راحتی بیشتری می‌کنند؟ پاسخ ساده است، بر روی مبلی که بتوانند به‌آسانی بنشینند، بلند شوند و جابجا گردند. درنتیجه به نظر می‌رسد که مبل راحتی مخصوص کودکان باید از ابعادی متناسب با قد و قواره آنها برخوردار باشد. به‌گونه‌ای که فاصله نشیمن از سطح زمین به میزانی باشد که کودکان بدون زحمت و کمک گرفتن از والدین، بتوانند بر روی آن بنشینند. همچنین کف پای کودکان در هنگام نشستن بر روی مبل راحتی مخصوص خود، باید با زمین تماس داشته باشد.

کاربری آسان، اصلی‌ترین ویژگی مبل راحتی کودکان

کاربری آسان، اصلی‌ترین ویژگی مبل راحتی کودکان

افزون بر این، برخی از مبل‌های راحتی دارای دسته هستند. این دسته‌ها نیز باید به شکلی باشند تا کودکان بتوانند به‌راحتی از آنها استفاده کنند، چراکه دسته‌هایی با ارتفاع بالا می‌توانند در دراز مدت موجب بروز مشکلاتی نظیر تغییر حالت شانه‌ها و دست درد و گرفتگی مفاصل شوند. به یاد داشته باشید مبلمان مخصوص کودکان هم در فضای نشیمن خانه و هم در اتاق خواب استفاده می‌شود. نتیجه آنکه، وزن این مبل‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی جابجا شوند.

مبلی سازگار با روحیات کودکان خریداری کنید

باید اعتراف کرد که رنگ‌هایی که ما به‌طور عمده در دکوراسیون منزل استفاده می‌کنیم، برای کودکان چندان جذابیتی ندارند. حتی با مشاهده تصاویر مربوط به دکوراسیون مدرن درمی‌یابیم که رنگ‌های خنثی نظیر سفید، مشکی و خاکستری، که بازیگران اصلی این سبک دکوراسیون محسوب می‌شوند؛ رنگ‌هایی هستند که حتی به‌تنهایی برای بزرگ‌سالان معنا و مفهوم خاصی به همراه ندارند، چه رسد به کودکان که به شکل ذاتی شیفته رنگ‌های شاد مانند سبز و آبی و قرمز هستند.

با این وصف، مبلمان مخصوص کودکان باید از رنگ‌های شاد و موردعلاقه آنها برخوردار باشند. اگرچه مبلمانی با این رنگ‌ها زودتر کثیف می‌شوند، اما تأثیری که در روحیات کودکان دارند، بسیار باارزش‌تر از قیمت یک مبل و کثیف شدن آن خواهد بود.

مبلمانی با طرح حیوانات

مبلمانی با طرح حیوانات

گذشته از این، کودکان از قوه تخیل قوی برخوردارند. این تخیل به آنها اجازه می‌دهد تا اشیا را به اشکال متفاوت ببینند و با آنها ارتباط بیشتری برقرار کنند. همچنین به‌واسطه این قوه خیال‌پردازی می‌توانند تا ساعت‌ها پس از خواندن یک کتاب یا تماشای یک کارتون در خیالات سیر کنند و خود را به‌جای قهرمان داستان تصور کنند. اگر به رشد ذهنی کودک خود اهمیت می‌دهید، تلاش کنید تا مبل راحتی با اشکال و طرح‌های حیوانات و قهرمان داستان‌ها و کارتون‌ها برای او انتخاب کنید؛ در این زمینه می توانید از خود کودک نیز کمک بگیرید.

ایمنی مبلمان کودک را از یاد نبرید

در حالی که کودکان در طول روز چندین برابر ما تحرک دارند، به لحاظ ایمنی محیطی که در آن زندگی می‌کنند، چندان با شرایط آنها سازگار نیست. این مشکل اگرچه از دهه‌های پیش وجود داشته است، اما امروزه به دلیل استفاده بیشتر از موادی نظیر چوب، شیشه و فلز در دکوراسیون خانه‌ها، عدم تعادل کودکان در هنگام راه رفتن و دویدن و بی‌دقتی آنها به محیط اطراف، خطرات بیشتری متوجه کودکان می شود.

مبلمان نرم و ایمن مناسب برای کودکان

مبلمان نرم و ایمن مناسب برای کودکان

با این حال می‌توان با خرید یک مبل راحتی مناسب برای کودکان، تا حد امکان محیط اطراف آنها را ایمن کرد. ارتفاع مناسب یکی از معیارهایی است که علاوه بر کارایی به ایمنی نیز ارتباط دارد. ارتفاع مناسب مبل کودک موجب می‌شود تا کودکان هنگام برخاستن از مبل نیازی به پریدن به روی زمین نداشته باشند. درنتیجه احتمال بروز حوادثی مانند شکستگی و پیچ‌خوردگی پا نیز کاهش می‌یابد. افزون بر این، اغلب مبلمان مخصوص کودکان، فاقد لبه تیز و بدنه‌ای چوبی یا فلزی است. بدنه نرم و قابل انعطاف این مبل‌ها از آسیب‌های احتمالی ناشی از برخورد با کودکان جلوگیری می‌کند.

در انتخاب مبلمان مخصوص کودکان خلاقیت به خرج دهید

یکی از مزایای مبل‌های راحتی تنوع بی‌نظیر آنها در طرح و فرم است و در این بین، چندان هم تفاوت ندارد که به دنبال محصولات مناسب بزرگ‌سالان هستید یا مبلمان مخصوص کودکان. یکی از محصولات راحتی که طی سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته پوف است. پوف ها را می‌توان به‌عنوان یک مبل راحتی مناسب برای کودکان مورد استفاده قرار داد؛ اما چرا؟

پوف نوعی مبل راحتی عمدتاً بدون ساختار چوبی و فلزی است که در طرح‌ها، رنگ‌ها و اشکال مختلف هندسی مانند مکعب و کره، تولید و عرضه می‌شود. جالب آنکه استفاده از این محصول شرایط سنی ندارد و تمام اعضای خانواده می‌توانند از آن استفاده کنند. درنتیجه با خرید پوف به شکلی هوشمندانه در هزینه نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

استفاده از پوف به عنوان مبل راحتی کودک

استفاده از پوف به عنوان مبل راحتی کودک

به لحاظ کاربرد، پوف ها از کارایی ساده‌ای برخوردارند و با توجه به فرم و شکل‌های متنوعی که دارند برای کودکان جذاب به نظر می‌رسند. در واقع پوف چیزی مشابه بالش است که به دلیل نرم بودنش، به‌سرعت کودکان را سرگرم می‌کند. افزون بر این، تنوع رنگ این محصولات به همراه قیمت مناسب آنها نیز موجب شده تا بتوانید در تعداد زیاد و رنگ‌های مختلف این محصول را سفارش دهید. به لحاظ ایمنی هم پوف با ساختار نرم و بدون اسکلت، هیچ تهدیدی را متوجه کودکان نمی‌کند. درنتیجه از هر منظر پوف یک مبل راحتی مناسب کودک محسوب می‌شود.

توگو مبلمانی راحت و ایمن برای کودکان

توگو مبلمانی راحت و ایمن برای کودکان

با این حال پوف تکیه گاهی ندارد و ممکن است این موضوع چندان اهمیتی نداشته باشد (چراکه کودکان معمولاً به مدت طولانی یکجا نمی‌نشینند)، اما شاید شما را در خرید این محصول دلسرد کند؛ نگران نباشید چرا که باز هم دنیای مبلمان راحتی، برای شما محصولات جالبی رو می‌کند. توگو با ظاهر عجیب و دلنشین خود نوعی مبل راحتی محسوب می‌شود که همانند پوف فاقد ساختار چوبی یا فلزی است، اما تکیه گاه دارد و برای نشستن طولانی مدت گزینه مناسب‌تری خواهد بود. این وسیله محدودیتی هم برای استفاده بزرگ‌سالان و کودکان ندارد و درنتیجه با خرید توگو، هم شما و هم کودکانتان می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید. اگرچه توگوهایی با ابعاد کوچک‌تر برای کاربری کودکان هم تولید می‌شوند، اما به دلیل ارتفاع کم محصولات و فرم نرم و بی‌خطر آن، کودکان می‌توانند از توگوهای بزرگسال نیز استفاده کنند.