مبلمان مخصوص کودکان: میز و صندلی

انتخاب مبلمان مخصوص کودکان مشکل است. در حقیقت برای بسیاری از ما، طراحی و چینش اتاق یک کودک به اندازه چیدمان یک خانه زمان‌بر خواهد بود. ما بزرگ‌سالان هنگامی‌که قرار است برای خودمان خرید کنیم با مشکل چندانی در انتخاب اجناس مناسب مواجه نیستیم، چراکه با علاقه و سلیقه خود به‌خوبی آشناییم و نیازهای خود را هم به‌طور کامل می‌شناسیم؛ اما زمانی که پای انتخاب وسایل مختلف مانند میز و صندلی برای کودکان به میان می‌آید، با تشکیک و ابهام مواجه می‌شویم. در واقع بازار مبلمان مملو از محصولات متنوع است و از این حیث چندان با محدودیت روبرو نیستیم، اما به‌درستی با معیارهای مهم در انتخاب مبلمان مخصوص کودکان نیز آشنایی نداریم. در این نوشتار تلاش کرده‌ایم تا شما را با شاخص‌های مهم میز و صندلی مناسب کودک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

میز و صندلی مخصوص کودکان
میز و صندلی مخصوص کودکان

به نظر می‌رسد برای انتخاب مبلمان مخصوص کودکان به‌ناچار باید خودمان را کمی کوچک کنیم و به‌جای فرزندانمان بگذاریم. خود را در راه رفتن، دویدن، نشستن، جنب و جوش و انجام فعالیت‌های مختلف نظیر نقاشی کشیدن، بازی کردن و غذا خوردن همانند کودکان تصور کنیم و با نیازهای آنها (که برای افراد بزرگ‌سال به هیچ وجه مطرح نیستند)، آشنا شویم. اگر به‌خوبی بتوانید این تصور را در ذهن خود شکل دهی، احتمالاً با مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، مواجه می‌شوید. پس بیش از این شما را درگیر مقدمه نمی‌کنیم و به یافتن پاسخ یک سؤال می‌پردازیم: برای انتخاب میز و صندلی کودک به چه معیارهایی توجه کنیم؟!

ابعاد و ارتفاع میز و صندلی مخصوص کودکان

هنگامی‌که صحبت از مبلمان مخصوص کودکان می‌کنیم، طبیعتاً باید به میز و صندلی‌هایی فکر کنیم که ابعاد آنها با جثه کودکان هماهنگ باشند. کودکان از نشستن بر روی میز و صندلی مخصوص بزرگ‌سالان کلافه می‌شوند. آنها حتی نمی‌توانند ساده‌ترین کارهای ممکن مانند غذا خوردن را بر روی این میز و صندلی‌ها به‌درستی انجام دهند. پس نخستین معیار برای انتخاب مبلمان مخصوص کودکان، ابعاد آنهاست.

ارتفاع مناسب میز و صندلی مخصوص کودکان نسبت به یکدیگر

ارتفاع مناسب میز و صندلی مخصوص کودکان نسبت به یکدیگر

استخوان‌بندی نرم کودکان موجب شده تا در صورت نشستن نادرست، به‌سرعت مفاصل و زانوهای آنها آسیب ببینند. در واقع ارتفاع میز و صندلی مخصوص کودکان باید به‌گونه‌ای باشد که پای آنها به‌راحتی با زمین در تماس باشد. این معیار اگرچه چندان به چشم نمی‌آید، اما از بروز پا درد، خواب رفتگی پا و آسیب‌های جدی‌تر نظیر پای پرانتزی جلوگیری می‌کند.

ارتفاع مناسب میز و صندلی و دسته ها

ارتفاع مناسب میز و صندلی و دسته ها

علاوه بر این، ارتفاع میز و صندلی نسبت به یکدیگر باید به گونه تنظیم شود که کودک برای تسلط بر کاری که انجام می‌دهد (خواه غذا خوردن باشد یا بازی و یا انجام تکالیف مدرسه)، نیاز به کشیدن یا خم شدن بیش از اندازه نداشته باشد. میزهایی با ارتفاع کوتاه نسبت به نشیمنگاه صندلی موجب می‌شوند تا کودکان هنگام استفاده از آنها، ناچار شوند بیش از حد خم شوند. در مقابل میزهایی با ارتفاع زیاد نیز کودکان را برای انجام کارهای خود به‌زحمت می‌اندازند و موجب کشیدگی بیش از اندازه کمر و ستون فقرات می‌شوند.

افزون بر این، چیزی که موجب نارضایتی کودکان از نشستن بر روی صندلی بزرگ‌سالان می‌شود، عدم تسلط کافی به صندلیست. فاصله زیاد دست کودکان تا دسته‌های صندلی باعث می‌شود که کودک برای ایجاد یک تکیه‌گاه مناسب، دست‌های خود را با زاویه بیشتری باز کرده و بر روی آن ها قرار دهد. این امر سبب خستگی زودهنگام کودکان پس از نشستن بر روی صندلی می‌شود. با این وصف طول و عرض نشیمن صندلی‌ها باید با شرایط بدنی کودکان سازگار باشد.

چه رنگی انتخاب کنیم؟

رنگ مناسب از دو سو بر مبلمان مخصوص کودکان به‌خصوص میز و صندلی تاثیر می‌گذارد؛ از یک سو کودکان به رنگ‌های شاد مانند سبز، آبی، قرمز و نارنجی علاقه دارند و استفاده از این رنگ‌ها موجب تمایل بیشتر کودکان به استفاده از وسایلشان می‌شود، از سوی دیگر به‌کارگیری بیش ازحد رنگ‌های روشن مانند سفید، کثیفی وسایل و به‌هم‌ریختگی اتاق کودکان را بیشتر نمایان می‌کند. نتیجه آنکه هنگام خرید میز و صندلی مخصوص کودکان برای رنگ آنها دقت زیادی به خرج دهید.

میز و صندلی هایی با طرح حیوانات برای کودکان

میز و صندلی هایی با طرح حیوانات برای کودکان

اگر کودکتان تمایلی به استفاده از لوازم خود ندارد و با آنها ارتباط برقرار نمی‌کند، علت را در گیرا نبودن وسایل آنها جستجو کنید. کودکان بیش از ما بزرگ‌سالان، به برقراری ارتباط با وسایلشان اهمیت می‌دهند و این ارتباط نقش مهمی در استفاده و حتی نگهداری آنها از لوازمشان دارد. جالب‌تر اینکه، آنها با بعضی از لوازم خود که شکل و شمایلی متفاوت دارند دوست می‌شوند! در نتیجه چندان عجیب نیست که نتوانند با میز و صندلی‌های معمولی و بدون فرم و حالت هیجان‌انگیز ارتباط برقرار کنند.

توصیه می‌کنیم که به‌جای پرخاش و تنبیه کودکان برای استفاده و نگهداری از میز و صندلی، لوازمی با طرح‌های موردعلاقه کودکان مانند طرح‌های کارتونی، حیوانات و عروسک‌های معروف، خریداری کنید.

استفاده از مواد پلاستیکی در ساخت صندلی مخصوص کودکان

استفاده از مواد پلاستیکی در ساخت صندلی مخصوص کودکان

ایمنی مبلمان مخصوص کودکان

کودکان به دلیل جنب و جوش و تحرک زیاد، در مقایسه با ما آسیب‌پذیرترند. همچنین آنها در سال‌های آغازین زندگی، در راه رفتن و دویدن چندان تعادلی ندارند و دائم به زمین می‌خورند. درنتیجه تا حد امکان باید وسایلی سنگین با گوشه‌های تیز و برنده را از دسترس آنها خارج کرد. میز و صندلی مخصوص کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیست و هنگام خرید این‌گونه وسایل باید به وزن کم، نبود گوشه‌های برنده (به‌خصوص در وسایل پلاستیکی) دقت کرد.

همچنین پایه صندلی‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشند که با جابجایی کودکان بر روی صندلی، به‌راحتی واژگون نشوند. همچنین میز مخصوص کودک باید از پایه‌هایی وسیع برخوردار باشد تا در اثر تکان‌های ناخواسته که کودکان به این وسایل وارد می کند، تعادل خود را از دست ندهد.

میزهایی با فضای مناسب

میزهایی با فضای مناسب

میزی با فضای مناسب انتخاب کنید

باوجوداینکه کودکان از جثه‌ای کوچک برخوردارند، اما معمولاً برای انجام کارهای خود به وسایل زیادی احتیاج دارند. آنها معمولاً با بیش از یک اسباب بازی در حال بازی هستند. هنگام نقاشی با ده‌ها مداد رنگی مختلف کار می‌کنند. علاوه بر این نوزادان و کودکان یکی دو ساله، به دلیل عدم تسلط کافی به دست‌های خود، در هنگام غذا خوردن به فضای بیشتری نیاز دارند. با این وصف میزی که برای کودکان در نظر می‌گیرید، علاوه بر ارتفاع مناسب، می‌بایست از طول و عرض کافی برخوردار باشد.

وزن کم معیار مهم میز و صندلی مخصوص کودکان

وزن کم معیار مهم میز و صندلی مخصوص کودکان

وزن کم معیار مهم مبلمان مخصوص کودکان

کودکان معمولاً وزن بالایی ندارند و میز و صندلی با وزن کم نیز علاوه بر اینکه استحکام خوبی در برابر وزن آنها دارند، خطر کمتری هم برای کودکان ایجاد می‌کنند؛ اما این وزن کم یک مزیت دیگر نیز به همراه دارد. در واقع کودکان در خانه جای ثابتی ندارند و مادران می‌بایست با توجه به سن و سال کودکان خود با آنها همراه باشند. در نتیجه ممکن است گاهی ناچار باشند کودک خود را به آشپزخانه، اتاق کار یا نشیمن بیاورند. در چنین مواقعی اگر میز و صندلی مخصوص کودکان از وزن کمی برخوردار باشند، به‌راحتی جابجا می‌شوند و فضای نشیمن مناسب کودک را فراهم می‌کنند.