مبلمان تختخوابشو

Lift-Bit نام مبلمان هوشمندی است که می توان آن را به کمک اپلیکیشن کنترل کرد. این مبلمان توسط شرکت بین المللی Carlo Ratti Associati و با همکاری شرکت سوئیسی مبلمان Vitra ساخته شده است. این مبلمان خلاقانه ، در نمایشگاه بین المللی XXI triennale میلان ۲۰۱۶ به نمایش گذاشته شده است.

این مبلمان به گونه ای طراحی شده است که توسط نرم افزار کنترل و به کاناپه ، تخت ، صندلی و… تبدیل می شود. این نوع مبلمان ها به راحتی بلند و کوتاه شده و به هم متصل می شوند و می توان به راحتی به کمک آنها فضای اتاق را متناسب با کاربری مورد نظر دیزاین کرد.

مدیر لابراتوار Senseable City Lab موسسه تکنولوژی ماساچوست “پروفسور Carlo Ratti” مبلمان Lift-Bit را اینگونه توصیف کرده است:”این مبلمان تاثیر مستقیم تکنولوژی و اینترنت بر روی اشیا ، جهت تغییرشکل و چهره محیط داخلی و پیکر بندی محل زندگی را به نمایش گذاشته است” . وی از این طراحی تحت عنوان پوسته سوم یاد کرده و مانند لباس که روی بدن معنا و مفهوم می یابد معتقد است که در آینده می توان معماری را بدین گونه مجسم کرد که خود را بسته به نیاز کاربر تغییر داده و باشرایط مورد نیاز وفق خواهد داد.

این مبل برای محیط های کوچک زندگی بسیار مناسب بوده و بر اساس فرمان کاربر به نیمکت برای تعداد بیشتری مهمان و یا به مبل راحتی و تختخواب تبدیل می شود. قابلیت تغییرات این مبل بسیار زیاد بوده و توسط اپلیکیشن پیکربندی های مختلفی برای آن پیش بینی شده است.

بخشهای مختلف مبلمان مذکور مجهز به موتور بوده و ارتفاعش می تواند بلند وکوتاه شود. این مبلمان را به راحتی می توانید با دستتان کنترل کرده، یا یکی از گزینه های لیست اپلیکیشن را انتخاب کنید.در واقع می توان اینگونه گفت که هر آسانسور صندلی دارای سنسوری است که برای شناسایی یک دست بالاتر از آن در ارتفاع های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، هنگامی که شخصی دست خود را نزدیک صندلی می آورد،ارتفاع آن کاهش می یابد و هنگامی که دست با فاصله بیشتری بالای صندلی قرار می گیرد، ارتفاع آن افزایش می یابد. اگر مبل به مدت طولانی بی حرکت باشد، خود به خود شروع به تغییرشکل کرده و اشکال بسیار جذابی را پدید می آورد.