لطفا دو تا پرینت از این صندلی!
دانش، هنر صنعت

لطفا دو تا پرینت از این صندلی!

۰
(۰)
انواع مبلمان تولید شده به وسیله چاپگر سه بعدی
انواع مبلمان تولید شده به وسیله چاپگر سه بعدی

محصولاتی نظیر میز جلو مبلی، تخت خواب، صندلی و همچنین قطعات دکوری مبلمان منزل و اداری را می توان با کمک چاپگر سه بعدی و بدون محدودیت در طراحی تولید کرد. به این روش تولید افزایشی می گویند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید چه ویژگی هایی دراین صنعت باعث شده که شرکت های فعال در زمینه صنعت مبلمان و دکوراسیون به استفاده از تولید افزایشی رو بیاورند.

مبلمان برنزی تولید شده به روش افزایشی

مبلمان برنزی تولید شده به روش افزایشی

دو دلیل ویژه برای استفاده از چاپگر سه بعدی یا به عبارت دیگر تولید افزایشی در زمینه ساخت مبلمان وجود دارد:

طراحی

مهمترین دلیل برای انتخاب تولید مبلمان با کمک چاپگر سه بعدی امکان اجرای طرح های خاص است. طرح هایی که با روش های معمول ساخت مبلمان یا اصولا امکان پذیر نیستند و یا اجرای آنها بسیار سخت و پرهزینه است. در واقع استفاده از این روش برای اینگونه طرح ها توجیه اقتصادی دارد، در غیر این صورت تولید به روش های معمول می تواند کم هزینه تر باشد.

روش های معمول تولید برای ساخت شکل های پیچیده هندسی و بسیاری از قوس هایی که می تواند یک محصول را متمایز و پرفروش کند، کارایی ندارند و اینجاست که چاپ سه بعدی قابلیت خود را نشان می دهد و اجرای طرح را امکان پذیر می کند. علاوه بر آن در اینگونه موارد هزینه اجرا نیز کمتر از روش های معمول است و ایجاد تغییرات احتمالی مورد نیاز بر روی محصول بسیار آسان تر.

وزن سبک یکی از مزایای چاپ سه بعدی است

وزن سبک یکی از مزایای چاپ سه بعدی است

وزن سبک

دلیل دیگر برای استفاده از چاپگر سه بعدی در تولید مبلمان این حقیقت است که مصنوعات تولید این نوع چاپگر را می‌توان بسیار سبک ساخت. سبک کردن وزن از جمله فرآیندهای این نوع چاپگر در زمینه تغییر چگالی اشیاست. تغییر چگالی با کمک نرم‌افزار و چاپگر سه بعدی پیشرفته امکان‌پذیر است و به واسطه این فناوری می‌توان مقداری از توده اشیای به کار رفته کم کرد و در نتیجه، وزن شی به دست آمده شدیدا سبک می‌شود. تولید محصولاتی که وزنشان بسیار کمتر از وزن مبلمان سنگین تولید شده به روش های معمول است، مزیتی بزرگ برای تولید افزایشی به شمار می‌رود و همانطور که در بالا نیز گفته شده هزینه‌های پایین تر، مراحل کمتر در روند تولید و اجرای سریعتر اصلاحات، جمله مزایای استفاده از چاپگر سه بعدی هستند.

تولید انبوه به روش افزایشی

تولید انبوه به روش افزایشی

رابطه تولید انبوه و تولید افزایشی

اکثر افراد اعتقاد دارند که چاپ سه بعدی برای تولید نمونه یا تعداد بسیار محدود کالا مناسب است اما نمی تواند پاسخگوی نیاز تولید انبوه باشد. اما شرکت‌های بزرگی وجود دارند که ریسک استفاده از چاپ سه بعدی در ساخت تولیدات خود را پذیرفته اند و در نتیجه توانستند در زمینه تولید انبوه میز و صندلی مورد توجه مشتریان موفق شوند. البته هنوز برای قضاوت قطعی در این مورد زود است و آینده نشان خواهد داد که این روش تولید آلترناتیو، تا چه حد خواهد توانست درحوزه تولید انبوه به صورت کاربردی و عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

نمونه تولید به وسیله چاپگر سه بعدی

نمونه تولید به وسیله چاپگر سه بعدی

از چاپگر سه بعدی برای تولید مبلمان چه انتظاری می‌توانیم داشته باشیم؟

اگر چه برخی شرکت های بزرگ ریسک استفاده از چاپ سه بعدی برای تولید انبوه را پذیرفته و از این روش برای تولید انواع معینی از مبلمان بسیار گران برای گروهی از مشتریان خاص استفاده کرده اند، اما به نظر می رسد هنوز برای استفاده گسترده تر از این روش در تولید انبوه هزینه بالاتر از سطح قابل قبول باشد. در مورد تولید خاص و محدود اما موضوع فرق می کند و تولید افزایشی با کمک این فناوری حرف‌هایی برای گفتن دارد.

مبلمان با هنر و فرهنگ ارتباط تنگاتنگ دارد؛ هر چند که هنر و فرهنگ نیز در گذر زمان دستخوش تغییر می‌شوند. استفاده از چاپ سه بعدی به صنعت مبلمان امکان استفاده از طرح‌های پیچیده‌تر هنری را می دهد. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که با افزایش استفاده از چاپ سه بعدی به تدریج از گرانی این نوع چاپ کاسته شود و روش مطلوب‌تری برای تولید مبلمان به حساب آید و در نتیجه برای طیف وسیع تری از محصولات قابل استفاده گردد.

نمونه ای از مبلمان تولید شده به وسیله برش لیزری

نمونه ای از مبلمان تولید شده به وسیله برش لیزری

همسویی چاپگرهای سه بعدی و برش لیزری

با توجه به پیشرفت‌های جاری در فناوری می‌توان انتظار داشت که چاپ سه بعدی در سال‌های بعد کارایی بیشتری داشته باشد. این حقیقت تقریبا اجتناب‌ناپذیر است که چاپ سه بعدی در آینده به روشی جایگزین روند فعلی تولید مبلمان خواهد شد. الگوهای مبلمان با استفاده از برش لیزری و چاپ سه بعدی به آسانی و با دقت اندازه‌گیری می‌شوند و برش می‌خورند و مبلمان تولید چاپگر سه بعدی را می‌توان پس از برش با کمک لیزر تغییر داد. این دو به کمک هم می توانند تحول بزرگی در صنعت مبلمان ایجاد کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط