لبخند مادر

لبخند مادر یک فضای بازی و تفریحگاه در فضای داخلی مراکز خرید است که این کانسپت توسطemmanuelle moureaux(معمار فرانسوی ساکن توکیو) برای فضاهای داخلی در میتو گسترش داده شده است.این فضای سرگرم کننده برای کودکان( برای گذراندن وقتی که والدین مشغول خرید هستند)طراحی شده است.

لبخند مادر فضایی است که کودکان در آن احساس امنیت وآرامش می کنند درست مثل اینکه در یک خانه راحت هستند.ورودی سالن بازی یک دیوار برش خورده سفید مانند شکل یک خانه نقاشی شده توسط یک کودک است. بعد از ورودی یک دنیای رنگارنگ با خانه هایی در ۷ رنگ در تن های زرد، صورتی، سبز، و آبی است.وقتی فضای کلی فضای بازی را مشاهده می کنیم نمی توانیم یکباره کل فضا را درک کنیم.تقسیم فضاها با این خانه های رنگارنگ کودکان را تشویق می کند که فضاهای مختلف در پشت و مابین خانه ها را کشف کنند.

در واقع، کودک از محرک های محیطی و اسباب بازی ها، برای پاسخ به پرسش های ذهن و ارضای کنجکاوی های خود استفاده می کند.
روانشناسان معتقدند، کودکان از طریق بازی می توانند بدون دخالت دیگران، تجربه بیاموزند و بهترین روش ها را برای رسیدن به هدف کسب کنند.
این فضاهای رنگارنگ به رشد ذهنی کودک نیز کمک می کند.دکوراسیونی با رنگ های مختلف و درخشان در فضای کودکان می تواند باعث ایجاد خلاقیت در ذهن کودکان شود و همچنین آنها را مشتاق به گذاراندن وقت دراین فضا با دوستانشان کند. دیوارفضای کودکان می تواند تزیین های مختلفی داشته باشد.

فضای بازی کودکان از مناطق مختلفی برای فعالیتهای مختلف تشکیل شده است.فضایی برای جشن تولد،بازی ،حرکات ورزشی.فضایی با تجهیزات جهنده هوا برای حرکت کودکان به اطراف و سرگرم کردن آنهاطراحی شده است. فضایی برای نوزادان برای حرکت به صورت چهار دست و پا همچنین طراحی فضایی برای والدین که بتوانند در کنار کودکانشان باشند.
اینجا فضایی است که توسط خانه ها تقسیم بندی شده است و به مراجعه کنندگان این امکان را می دهد که بازی کودکانشان را در یک محیط رنگارنگ و شاد و آزاد به تماشا بنشینند.امانوئل امیدوار است که فضاهایی مانند لبخند مادردر کشورهای مختلف دنیا گسترش یابد.

مکان اجرا پروژه :Mito, Japan
سال : ۲۰۱۴
مشاور طرح(معمار) : emmanuelle moureaux architecture