قرن بیست و یکم وتغییرات بنیادی در ساختار دکوراسیون اداری

با ورود به قرن بیست و یکم و تحولاتی که در تکنولوژی ارتباطات واقع شده است، وظایف کارکنان و نحوه عملکرد ایشان نیز تغییر کرده و به نظر می رسد این تغییرات باعث شده که پارادایم های چگونگی طراحی داخلی ادارات و نحوه اسکان نیز تغییر یابد . البته این تغییرات بنیادی را در شرکت هایی که با تکنولوژی های جدید درگیر هستند ، بیشتر می توان مشاهده کرد. با نگاهی به چگونگی طراحی داخلی ساختمان جدیدی از ماکروسافت می توانیم به صورت عملی با این تغییرات آشنا شویم. با ارائه این گونه مقالات سعی داریم تا نمونه هائی از این طراحی نوین را در معرض دید متخصصین محترم قرار دهیم تا شاید با سرعت بیشتری این تغییرات در ساختار های اداری کشورمان نیز جاری گردد و شاهد ساختارهای اداری مدرن تری در سازمانهای کشورمان باشیم.

شعبه ماکروسافت در پرتقال ، اخیرا به یک ساختمان ۴ طبقه با مساحت حدودی ۶۲۰۰ متر مربع در منطقه پارک ملی لیسبون منتقل شد ،طراحی داخلی این مجموعه توسط شرکت “۳g office” انجام شده است این طراحی بسیار جدید و قابل انعطاف می باشد و با دیدگاه استفاده حداکثری از تکنولوژی و تلاش در جهت افزایش قابلیت جابجائی، همکاری و بهره وری کارکنان طراحی شده است .

در محل جدید ۴۷۵ نفر پرسنل استخدامی مشغول به کار هستند ، مفاهیم سنتی مثل “فضاهای کاری ثابت” به فراموشی سپرده شده است و در عوض پلان قابل تغییری در محوطه کاری پیشنهاد شده که البته شامل محیط هایی مناسب برای کار ، محل های مکالمه تلفنی ، میزهای جلسات ، اتاقهایی برای تمرکز و اندیشیدن ، محل هایی برای تبادل نظر و جلسات طوفان مغزی و محلهای متعددی جهت برقراری انجام ملاقات ها و مذاکرات در اندازه های مختلف پیش بینی شده است .

محیط کاری ایجاد شده به نحوی است که گسترش روابط میان کارکنان را تشویق می کند. و جریان نور بیشتر و بهتری نیز در جریان می باشد . به منظور تشویق روح همکاری ، از ایجاد میز های جداگانه ای مشابه آنکه منشی ها از آن استفاده می کنند پرهیز شده است و سعی می شود که از فرمهای دایره ای شکل بیشتری استفاده شود .

به همراه این مفهوم نو ، به کارکنان امکان ایجاد محل های خصوصی و باز هم داده شده است . طراحان محلهائی خصوصی در پشت محیط باز پیش بینی نموده اند.

در این نوع از فضای کاری ، هر کارمندی فقط یک فایل دراختیار دارد و مفهوم محدوده اختصاصی به طور کلی حذف شده است. به نظر می رسد که دراین محدوده کاری ، خلاقیت کارکنان به نحو احسن بروز می نماید .

علاوه بر این که اینجا محل کار پرسنل می باشد ، مرکز لیسبون به نحوی طراحی شده است که ماکروسافت بوسیله آن بتواند با مشتریان بیشتر روبرو شود و محصولات خود را به آنها معرفی نماید ، به همین جهت در زمان کار مشتریان می توانند بیایند و تجربه کار در فضای تکنولوژی ماکروسافت را بدست آورند .

محل مراجعین هم در طبقه همکف و هم در طبقه سوم قرار دارد . آنها به یک فضا با قابلیت های متنوع دست یافته اند که بسته به نیاز استفاده کننده قابلیت تغییر خواهد داشت . با پشتیبانی فضائی شبیه یک بار و یا یک تراس بزرگ در طبقه سوم ، از یک ملاقات ساده تا برنامه ریزی برای یک اتفاق بزرگ ، همه در این فضا امکان برنامه ریزی خواهد داشت و به این ترتیب همه امکان خواهند یافت که از فضائی که در اطراف بواسطه وجود پارک ملی ایجاد شده است ، استفاده ببرند .

در این پروژه همچنین از چندین مواد غیر سنتی استفاده شده است ، نوعی پارچه برای پوشش دیوارها استفاده شده است که علاوه بر اکوستیک نمودن زیبائی چشمگیری نیز ایجاد می نماید و برای پوشش کف نیزاز چوب پنبه استفاده شده بود . همچنین برای نورپردازی نیز از نوعی لامپ پرنور طراحی شده در پرتقال در ورودی و اتاقهای ملاقات بزرگ استفاده شده است .

شاید این سوال پیش بیاید که درچنین فضایی چگونه می شود راه حلی برای اینکه همزمان به همراهی و خصوصی بودن دست یابیم ایجاد کرد بدون آن که اتاق های بیشتری اضافه کنیم . پاسخ به این سوال چنین است : ” اتاقهای ملاقات را با شیشه های هوشمندی می سازیم که میزان شفافیت آنها در دست کسانی باشد که از آن استفاده می کنند . با این نوع از شیشه های هوشمند همچنین می توانیم به حداکثر شفافیت اطمینان داشته باشیم . چیزی که در فلسفه کلیدی ماکروسافت نهفته است ” زندگی بدون فاصله های (دیوار)”

سایر تصاویر این پروژه: