با فلورانس نول بنیان‌گذار برند Knoll آشنا شوید

بسیاری از برندهای معروف مبلمان که این روزها از رونق بالایی برخوردارند، مدیون تلاش طراحانی هستند که اغلب ما شناخت چندانی از آنها نداریم. یکی از این برندها Knoll نام دارد که این روزها به طراحی سیستم‌های اداری، فایلینگ، ذخیره‌سازی، میز و صندلی، منسوجات و لوازم جانبی برای دفاتر کار، منازل و محیط‌های آموزشی می‌پردازد. این برند را هانس نول در سال ۱۹۳۸ تأسیس نمود و همسرش فلورانس نول نیز در رشد توسعه آن نقش موثری داشت.

فلورانس و هانس نول بنیان گذاران برند Knoll
فلورانس و هانس نول بنیان گذاران برند Knoll

فلورانس نول – با نام خانوادگی پیش از ازدواجِ شوست Schust- طراح و معمار آمریکایی است که در بیست و چهارم ماه مه سال ۱۹۱۷ چشم به جهان گشود. او پیش از تحصیل در آکادمی هنر کرانبروک از مدرسه Kingswood فارغ التحصیل شد. (هر دو نهاد در دانشگاه بلومفیلد هیلز میشیگان قرار دارند.) نول همچنین مدرک لیسانس معماری خود را از موسسه Armor (اکنون موسسه فناوری ایلینوی) در سال ۱۹۴۱ دریافت کرد و به طور خلاصه با رهبران جنبش هنری باوهاوس نظیر والتر گروپیوس (Walter Gropius)، مارسل برویر (Breuer) و والاس کی هریسون (Wallace K. Harrison) همکاری کرد.

مدرسه هنر و معماری کاربردی باوهاوس

مدرسه هنر و معماری کاربردی باوهاوس

باوهاوس در واقع نام یک مدرسه هنر و معماری کاربردی در آلمان بود که از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ فعالیت می‌کرد و نقش مهمی در پرورش هنرمندان سال‌های پس از خود داشت؛ به‌گونه‌ای که آموزه‌های این مدرسه یکی از عوامل مهم در شکل‌گیری طراحی مدرن بود. این مدرسه در طول سال‌های فعالیت خود توسط سه معمار برجسته یعنی والتر گروپیوس، هانس مه یر و لودویگ میس ون دروهه مدیریت می‌شد و آموزه‌های آن آغازگر یکی از جریان‌های تأثیرگذار بر هنر قرن بیستم شد.

فلورانس نول و طراحی مبلمان

هانس نول (Hans Knoll) در سال ۱۹۳۸ شرکت مبلمانش را با نام خود در نیویورک تأسیس کرد. در سال ۱۹۴۳ فلورانس شوست توانست هانس نول را متقاعد کند که می‌تواند به کسب و کار بحران‌زده شرکت او در سال‌های جنگ جهانی کمک کند. بدین ترتیب با کمک فلورانس، فعالیت شرکت Hans Knoll به طراحی و دکوراسیون داخلی نیز گسترش یافت. هانس و فلورانس در سال ۱۹۴۶ با یکدیگر ازدواج کردند تا به یک شریک تجاری تمام عیار برای یکدیگر تبدیل شوند. آنها پس از ازدواج یک کارخانه جدید مبلمان در شرق گرین ویل پنسیلوانیا با نام Knoll تأسیس کردند.

غرفه دائمی برند Knoll در موزه هنرهای مدرن نیویورک

غرفه دائمی برند Knoll در موزه هنرهای مدرن نیویورک

برخی از طرح‌های برند Knoll به نمادی از طراحی قرن بیستم بدل شدند و برای دهه‌های متوالی در خط تولید این شرکت باقی ماندند. پس از مرگ هانس نول در یک سانحه رانندگی در سال ۱۹۵۵، فلورانس نول مدیریت کمپانی Knoll را در دست گرفت. حضور فلورانس در رأس امور این شرکت آغازی بود بر تولید صندلی‌ها، مبل‌ها و میزهایی که حتی تا امروز در خط تولید حضور دارند و بسیاری از آنها نیز به دلیل طراحی منحصر به فرد خود بهموزه هنرهای مدرن نیویورکراه یافتند. با وجود آنکه فلورانس نول در زمینه مبلمان منزل کارهای موفقی ارائه کرده بود، اما بسیاری او را به طرح‌های موفق و منحصر به فرد اداری می‌شناسند.

ساختمان عمومی بیمه عمر در بلومفیلد طرحی از فلورانس نول

ساختمان عمومی بیمه عمر در بلومفیلد طرحی از فلورانس نول

فلورانس نول در زمینه معماری نیز آثار معروف و موفقی از خود به‌جای گذاشته که از جمله آنها می‌توان به ساختمان عمومی بیمه عمر در بلومفیلد، طراحی و معماری داخلی ساختمان CBS در شهر نیویورک اشاره کرد. چشم‌انداز نول به طراحی و معماری محیط‌های اداری بی‌نظیر و منحصر به فرد بود و رونق تجاری دهه ۱۹۶۰ میلادی نیز این فرصت را برای او ایجاد کرد تا نگاه مردم را به مقوله محیط کار تغییر دهد. ایده دفاتر کار باز یکی از مواردی بود که فلورانس نول طرح‌های زیادی پیرامون آن ارائه کرد و مورد پسند مدیران آن زمان نیز قرار گرفت. موفقیت این ایده به حدی بود که حتی امروزه نیز از طرح‌های او در بسیاری از ادارات بزرگ استفاده می‌شود.

اهدای مدال ملی هنر به فلورانس نول در سال 2002

اهدای مدال ملی هنر به فلورانس نول در سال ۲۰۰۲

فلورانس نول در سال ۱۹۶۰ از سمت ریاست برند Knoll بازنشسته شد اما تا سال ۱۹۶۵ همچنان به‌عنوان مدیر طراحی در شرکت خود فعالیت می‌کرد. او در سال ۲۰۰۲ مدال ملی هنر را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۷ نیز صد ساله شد. نول در مصاحبه با نشریه نیویورک تایمز در سال ۱۹۶۴ عنوان کرد: «من دکوراتور نیستم، چون تنها مکانی که به تزئین آن پرداخته‌ام خانه خودم است». در واقع فلورانس نول تفاوت زیادی میان طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی قائل بود و از نخستین کسانی بود که پایه‌گذار جداسازی این دو رشته از یکدیگر بود.

صندلی بارسلونا

صندلی بارسلونا

در ذهن بسیاری از طراحان مبلمان نام فلورانس نول باصندلی بارسلونا(Barcelona Chair) گره خورده است. این صندلی در واقع توسط لودویگ میس ون دروهه در موسسه فناوری ایلینوی طراحی شد و حق تولید آن به طور رسمی در سال ۱۹۵۳ به برند Knoll واگذار گشت. این صندلی با وجود گذشت بیش از نیم‌قرن از طراحی آن هنوز هم با مشخصاتی که ون دروهه طراحی کرد تولید می‌شود.

شرکت Knoll در حال حاضر در زمینه طراحی سیستم‌های اداری، فایلینگ، ذخیره‌سازی، میز و صندلی و منسوجات و لوازم جانبی برای دفاتر کار، منازل و محیط‌های آموزشی فعالیت می‌کند و بیش از ۴۰ طرح از این برند در مجموعه‌های دائمی موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک در معرض بازدید عموم قرار دارد.