فضای کار مکعبی به آرامی کارمندان را می‌کشد!

آیا باورتان می‌شود که یک محیط کار اداری بتواند میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری‌ها را افزایش دهد؟ شاید باور این موضوع سخت باشد اما دفاتر کار مکعبی که زمانی با هدف افزایش بهره‌وری و تمرکز حواس کارکنان ابداع شدند امروزه به آهستگی ما را به سوی مرگ سوق می‌دهند. در واقع نخستین پژوهش‌ها پیرامون تأثیر کم‌تحرکی در محیط کار بر افزایش بیماری‌ها در زمان محبوبیت دفاتر کار مکعبی صورت گرفت و نتایج قابل تأملی نیز به همراه داشت. از آن پس بود که طراحان دکوراسیون و مبلمان اداری دریافتند که باید تغییری اساسی در فضاهای کار اداری ایجاد کنند؛ اما احتمالاً سؤال اینجاست که چگونه یک محیط کار در ظاهر بی‌خطر می‌تواند مرگ و میر را تسریع کند؟

دفاتر کار مکعبی یا سلولی
دفاتر کار مکعبی یا سلولی

دفاتر کار مکعبی یا سلولی (Cubicle) نخستین بار در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط رابرت پروپس (Robert Propst) طراحی شد. شرکت هرمان میلر (Herman Miller) در سال ۱۹۶۴ مبلمان و ملزومات این دکوراسیون را به بازار عرضه کرد. این دفاتر که با نام Action Office I شناخته می‌شدند مجموعه‌ای قابل تنظیم متشکل از قطعات مختلفی نظیر میزهای ایستاده، میزهای نشسته، صندلی و قفسه بودند. این مجموعه در ظاهر راه‌حل مناسبی برای مشکلات متعدد دفاتر کار سنتی محسوب می‌شدند. مشکلاتی مانند سر و صدای زیاد، عدم تمرکز کافی کارکنان، نبود فضای کافی برای نگهداری اسناد و میز و صندلی‌های نامناسب که کار کردن در محیط کار سنتی را ملال‌آور می‌کرد.

نسخه اولیه Action Office که توسط رابرت پروپس (Robert Propst) طراحی و در سال 1964 به بازار عرضه شد

نسخه اولیه Action Office که توسط رابرت پروپس (Robert Propst) طراحی و در سال ۱۹۶۴ به بازار عرضه شد

با این حال نسخه اول Action Office به علت پیچیدگی زیاد، مونتاژ سخت و قیمت گران چندان مورد استقبال واقع نشد. از این رو طراحان شرکت هرمان میلر تلاش کردند نسخه دوم این طرح را با قیمتی ارزان‌تر و پیچیدگی کمتر به بازار عرضه کنند که این بار مورد توجه قرار گرفت و Action Office II سرآغازی بود برای نسل جدیدی از دفاتر اداری. دفاتری که با اختصاص یک فضای کوچک برای هر کارمند در ظاهر به تمرکز و حفظ حریم خصوصی او و صرفه‌جویی بیشتر در مساحت کمک می‌کردند.

دفاتر کار مکعبی

دفاتر کار مکعبی

با این وجود، شاید رابرت پروپس تصور نمی‌کرد که روزی دفاتر کار مکعبی این چنین مورد استقبال قرار گیرد. به گفته نیکیل ساوال (Nikil Saval) مؤلف کتاب The History Of A Secret Workplace امروزه حدود ۴۰ میلیون کارمند تنها در ایالات متحده آمریکا در دفاتری شبیه به فضاهای کار مکعبی زندانی شده‌اند. با وجود تمام اصلاحاتی که طی این شش دهه بر روی آنها اعمال شده، کارکنان‌همچنان از مشکلاتی نظیر دمای هوا، عدم حفظ حریم خصوصی و سر و صدای زیاد گلایه دارند.

با این حال، مشکلات دفاتر کار مکعبی به همین موارد ختم نمی‌شود و از این رو تصمیم گرفتیم تا در ادامه کمی عمیق‌تر به بررسی آنها بپردازیم و چون اغلب نمی‌توان محیط کار را تغییر داد، راه‌حل‌هایی برای این معضلات ارائه دهیم.

دفاتر کار مکعبی عامل بیماری

دفاتر کار مکعبی عامل بیماری

دفاتر کار مکعبی عامل بیماری

شما از دفتر کار تنگ و کوچک خود بیزارید اما آیا می‌دانید که همین دفتر مکعبی و پیش‌ساخته می‌تواند شما را بیمار کند؟ بر اساس گزارش دکتر چارلز گربا (Dr. Charles Gerba) میکروبیولوژیست دانشگاه آریزونا میزهایی که در دفاتر کار مکعبی قرار می‌گیرند ۴۰۰ برابر بیشتر از سنگ سرویس‌های بهداشتی باکتری دارند. از این رو بار بعد که بر روی میز کار خود به صرف صبحانه و ناهار مشغول بودید به این موضوع بیشتر فکر کنید. البته نظافت مداوم و منظم میز کار و به‌ویژه صفحه کلید و موس تا حد زیادی از میزان آلودگی محیط کار شما کم می‌کند.

میز و صندلی‌های نامناسب در دفاتر کار مکعبی

میز و صندلی‌های نامناسب در دفاتر کار مکعبی

میز و صندلی‌های نامناسب

یکی از معضلات فضای کار مکعبی که از ابتدا تاکنون همچنان پابرجا مانده میز و صندلی‌های مشابه و یک اندازه است. بدون اینکه خصوصیات فیزیکی و نوع کار هر یک از کارکنان در نظر گرفته شود. از طرفی این محیط‌های کاری بسیار محدود است و نشستن در یک وضعیت نامناسب آن‌هم در اتاقک کوچک در تمام روزهای هفته افراد را در معرض بیماری‌های استخوانی و عضلانی زیادی از جمله مچ درد، گردن درد، فشار چشم و دردهای پشت و شانه قرار می‌دهد.

اگر در چنین محیطی کار می‌کنید برای جلوگیری از بروز این دردها و افزایش وزن بهتر است در هر یک ساعت چند دقیقه‌ای را بلند شوید و راه بروید. ایستادن و راه رفتن در هر ساعت کمک می‌کند تا حدود ۱۵۰ کالری انرژی مصرف کنید و اگر این کار ۸ بار در طول روز انجام دهید یعنی در مدت زمان کار کردن خود ۱۰۰۰ کالری بیشتر از دیگران مصرف کرده‌اید.

انجام حرکات یوگا یا desk yoga در محیط اداری

انجام حرکات یوگا یا desk yoga در محیط اداری

افزون بر این، انجام حرکات یوگا که اصطلاحاً با نام desk yoga شناخته می‌شود نیز می‌تواند نقش مؤثری در سلامت شما در محیط کار داشته باشد. این حرکات را می‌توانید با جستجویی ساده در اینترنت بیاموزید و اجرا کنید. همچنین، وجود یکدستگاه فیتنس پدالی ساده در زیر میز کار نیز می‌تواند در افزایش تحرک و بهره‌وری شما در محیط کار مؤثر باشد.

فضای کار مکعبی به آرامی شما را می‌کشد!

فضای کار مکعبی به آرامی شما را می‌کشد!

فضای کار مکعبی به آرامی شما را می‌کشد!

کار کردن به مدت ۷.۵ ساعت در روز در فضای کار مکعبی به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان سینه و روده بزرگ، دیابت نوع دوم، چاقی و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. البته به این فهرست باید افسردگی را نیز بیافزاییم. بدتر از همه، بر اساس یک تحقیق صورت گرفته توسط انجمن سرطان آمریکا زنان و مردانی که بیش از شش ساعت در روز نشسته به فعالیت می‌پردازند به ترتیب ۳۷ درصد و ۱۸ درصد بیشتر از کسانی که کمتر از سه ساعت در روز نشسته کار می‌کنند در معرض سکته قلبی قرار دارند. این علائم در صورت عدم فعالیت ورزشی به میزان ۹۴ درصد و ۴۹ درصد افزایش پیدا می‌کند.

فضای کار مکعبی

فضای کار مکعبی

متأسفانه هیچ راه‌ حل سریع و آسانی برای رفع تمامی این مشکلات و عوارض وجود ندارد اما با این حال می‌توان با انجام همین اقدامات به ظاهر ساده تا حدی خطرات فضای کار مکعبی را کاهش داد. افزون بر این، در پایان این نکته را نیز باید بگوییم که فضای کار مکعبی چندان در حفظ حریم خصوصی موفق نبود. در اغلب دفاتر مکعبی میزها پشت به در قرار می‌گیرد و یا اصلاً یکی از چهار دیوار جانبی وجود ندارد و در نتیجه فضای پشت کارمندان باز است و آنها اغلب به دیده شدن توسط دیگران احساس ناخوشایندی دارند.