فضای اداری باز
فضای اداری

فضای اداری باز زیر ذره‌بین منتقدان

۰
(۰)
فضای اداری باز زیر ذره‌بین منتقدان
فضای اداری باز زیر ذره‌بین منتقدان

میانه‌های قرن بیستم مطالعات نشان داد پارتیشن‌بندی دفاتر اداری نتایجی منفی در کارایی افراد دارد. پس از آن بود که ایده فضای اداری باز مطرح شد. در آن زمان تصور می‌شد که عدم ارتباط کارکنان با یکدیگر همکاری و خلاقیت را کاهش می‌دهد در نتیجه طی مدت زمان کوتاهی دیوارهای داخلی بسیاری از ادارات فرو ریختند و جای خود را به میزهای بزرگ و چند کاره دادند. اما اکنون بسیاری کارشناسان مدیریت معتقدند که فضای اداری باز می‌تواند مانعی بزرگ بر سر راه خلاقیت و نوآوری باشد!

فضای اداری باز

فضای اداری باز

پژوهشی در دانشگاه سیدنی استرالیا نشان می‌دهد که فضاهای اداری باز ذهن کارکنان را به‌راحتی منحرف می‌کند، چراکه در این دفاتر معمولاً افراد درباره موضوعاتی غیرمرتبط با محیط کار صحبت می‌کنند. بر اساس این مطالعات، آلودگی صوتی از مشکلات جدی کارکنان دفاتر باز است. بهره‌وری پایین و نرخ بالای غیبت کارکنان نیز از جمله نتایج منفی فضای اداری باز هستند. به طور کل به نظر می‌رسد که فضای اداری باز به دوران بازنشستگی خود نزدیک می‌شود، چراکه نمی‌توان انسان‌هایی را یافت که همگی به یک شکل مشابه کار کنند و ممکن است برخی برای کار به تمرکز بیشتر نیاز داشته باشند.

به عقیده کارشناسان، ما اکنون در محیط‌های اداری با کمبود «انتخاب» مواجه هستیم، زیرا بسیاری از دفاتر اداری نمی‌توانند نیازهای بسیاری از کارکنان را فراهم کنند. در مقابل افراد نیز انتخاب دیگری برای بهبود وضعیت کاری خود ندارند. این معضل سبب شده تا در عرصه رقابت شرکت‌های بزرگ، ایجاد یک فضای کاری راحت بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کند.

حتما بخوانید:  طراحی فضایی اداری برای ترغیب به دیدار های غیر رسمی و اتفاقی
دفتر کار گوگل طراحی شده بر اساس فضای اداری فعالیت محور

دفتر کار گوگل طراحی شده بر اساس فضای اداری فعالیت محور

فضای اداری فعالیت محور

طراحی فضای اداری در سال‌های اخیر تکامل یافته است. در حالی که هنوز فضای اداری باز و محیط‌های پارتیشن‌بندی شده رایج هستند، بسیاری از شرکت‌ها نیز محیط‌های چندبخشی را جایگزین دفاتر قبلی خود کرده‌اند. این محیط‌های اداری ترکیبی از فضاهای اداری باز برای تعامل کارکنان و فضاهای شخصی برای انجام فعالیت‌های خصوصی است.

فضای اداری فعالیت محور (ABW)

فضای اداری فعالیت محور (ABW)

دفاتر اداری فعالیت محور (ABW) با فراهم آوردن فضاهای مختلف برای فعالیت‌های گوناگون تأثیر قابل توجهی در افزایش بهره‌وری کارکنان داشته‌اند. در شرکت‌هایی که از این ایده برای طراحی دفاتر کاری خود استفاده می‌کنند. همواره ۵ محیط کار اصلی برای کار کردن، ملاقات، یادگیری، تعامل و استراحت مشاهده می‌شود. هر یک از این فضاها دارای عناصر و چیدمانی کاملاً متفاوت است و به نیازهای کاملاً مجزا پاسخ می‌دهد. در حال حاضر فضای اداری فعالیت محور در شرکت های بزرگی نظیر گوگل و توئیتر به اجرا گذاشته شده است.

فضای اداری فعالیت محور (ABW)

فضای اداری فعالیت محور (ABW)

توجه به نیازهای دسته‌های مختلف

بی‌شک یکی از دلایلی که شرکت‌ها را از فضای اداری باز به سمت محیط‌های اداری فعالیت محور سوق می‌دهد، توجه به نیازهای دسته‌ها و حتی نسل‌های مختلف کارکنان است. در هر حال در یک مجموعه اداری کارکنان بر اساس نوع فعالیت، خلق و خو و حتی سن و سال قابل دسته‌بندی هستند. هر دسته نیز نیازهای خاص خود را دارد. برای مثال ممکن است برخی کارمندان به دلیل نگهداری از فرزندان یا والدین، فعالیت در منزل را ترجیح دهند. در مقابل نیز افرادی وجود دارند که به کار کردن در یک محیط اجتماعی علاقه دارند به شرط آنکه در برخی امور نظیر انتخاب محل کار خود حق انتخاب داشته باشند.

حتما بخوانید:  پروژه های مهم اداری در جهان - دکوراسیون دفتر گوگل
توجه به نیازهای دسته‌های مختلف در فضای اداری فعالیت محور (ABW)

توجه به نیازهای دسته‌های مختلف در فضای اداری فعالیت محور (ABW)

با این وصف، به نظر می‌رسد که یک طرح یکپارچه برای محیط کار نمی‌تواند جوابگوی تمام نیازها باشد. از این رو، در فضای اداری فعالیت محور انسجام و هماهنگی قسمت‌های مختلف به لحاظ رنگ، طراحی و چیدمان چندان اهمیت ندارد. در واقع طراحان دریافته‌اند که نظم و هماهنگی میان عناصر در یک محیط اداری شاید تنها چند هفته مورد توجه کارکنان قرار گیرد. اما آنچه در درازمدت برایشان راحتی و لذت را به ارمغان می‌آورد، گوناگونی و ناهمگونی اجزاء و عملکردشان در محیط است که نیازهای متنوع آنها را پاسخ می‌دهند.

همچنین توصیه می‌شود که کارفرمایان پیش از عقد قرارداد با کارکنان آنها را کاملاً با فضای اداری خود آشنا کنند. این کار اگرچه در ظاهر کمی زمان می‌برد اما در نهایت به سود شرکت است، چرا که اگر افراد در یک محیط کاری راحت نباشند، مدت زمان زیادی نمی‌توانند در آنجا فعالیت کنند.

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط