علیرضا یعقوبی مخترع و نابغه ایرانی
طراحی صنعتی

علیرضا یعقوبی مخترع و نابغه ایرانی، مبتکر نسل جدید صندلی هواپیما

۰
(۰)

علیرضا یعقوبی، محقق جوان ایرانی مقیم مالزی پس از پایان تحصیلات متوسطه در دبی، تحصیلات عالی خود را در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه مالایا (UM) مالزی پی گرفته است ، او با راهنمایی یکی از اساتید دانشگاه لیون فرانسه بخشی از تحقیقات خود را طی مقاله ای در سال ۲۰۱۳ در مجله “گزارش‌های علمی” نیچر منتشر نمود و به همین علت ، علی الرغم اینکه دارای مدرک دکتری نبود ، اجازه یافت به عنوان همکار محقق و “دانشمند جوان” در دانشگاه مالزی به مطالعه و تحصیل خود ادامه دهد.

وی در حال حاضر پروژه‌هایی در حوزه نانو مواد در دستور کار دارد که با همکاری محققانی از کشورهای بلژیک، تایوان و فرانسه در حال اجرا است، در سال ۲۰۱۲ با ارائه طرح صندلی هواپیما، موفق به کسب جایزه بین‌الملی “جیمز دایسون” انگلستان شد، ضمن آنکه در مورد این نوآوری در نشریات و سایت های معتبر زیادی سخن گفته شده است.

طرحی که ساختار هواپیما را متحول خواهد کرد
این دانشمند جوان ۲۵ ساله ایرانی با اسکن و ارزیابی دقیق بدن با استفاده از اسکنر سه بعدی و پردازش تصاویر، صندلی بهینه‌ای برای هواپیما طراحی نموده است. امروزه شرکتهای هواپیمایی سعی دارند حتی الامکان صندلی‌های هواپیما را به یکدیگر نزدیک کنند تا بتوانند تعداد صندلی‌های بیشتری را در هواپیما نصب کنند که دراین مطالعات با فناوری اسکن سه بعدی توانست فاصله میان صندلی جلو با عقب را چهار اینچ افزایش دهد ، ضمن آنکه قسمت نشیمن صندلی را شش درجه بالاتر برد تا کمر به سمت جلو حرکت نکند.

برخلاف دسته‌های صندلی‌های کنونی که به سمت بالا جمع می‌شوند، در طرح ارائه شده این دسته‌ها به سمت پایین جمع می‌شوند؛ این امر باعث پهن شدن ۱۲ درصدی صندلی شده که از دید مسافران این افزایش پهنا بیشتر به نظر می‌رسد.

کاهش وزن صندلی از دیگر مزایای این سیستم است. که موجب کاهش مصرف سوخت خواهد شد ، جنس صندلی طراحی شده از کامپوزیت است و مشکل اصلی کامپوزیت هزینه تولید آن با تکنولوژی جدید است، لیکن وزن صندلی‌های تولید شده با این کامپوزیت بسته به مدل آن تا میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است، ضمن آنکه از لحاظ راحتی نیز مزیت‌های بسیاری دارد.

طراحی صندلی بر اساس میزان فشار نقاط بدن از دیگر مزایای این طرح می باشد ، یکی از چالش‎های شرکتهای هواپیمایی‌ نظافت صندلی‌ها است ،از این رو پوششی از نانو ذرات را بر روی پارچه صندلی اعمال شده است که خاصیت آب گریزی دارد، ضمن آنکه لکه های چربی نیز قادر به نفوذ در آن نیستند.

نانو ذرات تولید شده با پاشش بر روی پارچه با آن پیوند شیمیایی برقرار می‌کند، از این رو خواص پارچه‌های پوشش داده شده با نانو ذرات به مدت سه سال پایداری دارند.

متوسط قیمت صندلی‌های متداول هواپیما را بدون سیستم‌های جانبی حدود هزار و ۵۰۰ تا سه هزار و ۵۰۰ دلار است . هزینه صندلی ابداعی در این تحقیق نیز با تمام تجهیزات آن در همین حدود است.

سه شرکت از کشورهای آمریکا، فرانسه و آلمان عمده صنعت صندلی هواپیمای دنیا را در اختیار دارند، در ۱۰ سال آینده ۶.۲ میلیون صندلی اکونومی هواپیما مورد نیاز است که بالغ بر ۵.۲ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد و از سوی دیگر هر سه سال از سوی ایرلاین‌ها صندلی هواپیماها تعویض می‌شود؛ از این رو در دنیا تقاضای زیادی در این زمینه وجود دارد.

به گفته مسئولان هواپیمایی کشوری، ایران به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هواپیمای جدید نیاز دارد. که با توجه به نیاز به بازسازی ناوگان قدیمی هوائی کشور میزان صندلی هواپیمای مورد نیاز در سالهای آینده در ایران را مشخص می کند.

این محقق ایرانی مقیم مالزی مذاکراتی با برخی از ایرلاین‌ها از جمله الاتحاد و سنگاپور ایرلاین به عنوان شرکتی که پنج سال به طور متوالی ایرلاین برتر شناخته شده است،انجام داده است و به نتایج اولیه مثبتی نیز دست یافته است.

در ایران استقبال از این طرح بویژه از سوی شرکت هواپیمایی “هما” خوب بوده، ولی به طور کلی صنایع هوایی از پیچیدگی‌هایی برخوردار است و در ایران به دلیل اعمال تحریم‌ها این پیچیدگی‌ها بیشتر نیز شده است. و امید است که با تغییرات انجام شد و نتایج مثبت مذاکرات انجام شده با ۱+۵ ، امکانات تولید این طرح در ایران و یا نقاط دیگر از جهان فراهم گردد.

www.airgodesign.com
خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط