طراح و مدیر خلاق خانه های مد “Chanel” و “Fendi” برای برند مبلمان “Cassina”عکاسی می کند؟!!

“Karl Lagerfeld” کارل لاگرفلد ، طراح مد، هنرمند و عکاس آلمانی مستقر در پاریس به مناسبت هشتادو پنجمین سالگرد شرکت “Cassina” عکسبرداری از کالاهای تاریخی این شرکت را پذیرفت.

برای
برای

کارل لاگرفلد ، گرچه طراح اصلی و مدیر خلاق خانه مد شانل و همچنین خانه مد ایتالیایی Fendi می باشد و البته برند خانه مد متعلق به خود را هم با نام “Karlism” مدیریت می کند ، اما عکاسی یکی از تخصص های اصلی او است. وی پذیرفت که از کالاهای تاریخی شرکت “Cassina” کاسینا که توسط طراحان به نام خلق شده اند ، دو باره عکاسی کند و این نشانه ای از اهمیت بنیادی است که خصوصا، صنایع مبلمان و دکوراسیون برای عکاسی از سوژه های خود قائل هستند.

گرچه او علاوه بر طراحی و مد یک هنرمند عکاس زبردست نیز می باشد ، لیکن تا این سن برای یک شرکت تولید کننده مبلمان ، تصویر برداری انجام نداده بود .

او اینبار در همکاری با شرکت مبلمان “Cassina”کاسینا، که جشن ۸۵ سالگی نام تجاری خود را جشن می گیرد، مسئولیت تهیه پرتره های کالاهای این شرکت را با شیوه خاص هنری خود پذیرفت.

“Karl Lagerfeld” کارل لاگرفلد آثار تولیدی مهم این شرکت را انتخاب نمود و پرتره های بسیار زیبا از این مبلمان تولید نمود.

لاکرفلد به اشیاء بی جان امکان داد که خود را بیان کنند از کلاس لوکس خود سخن بگویند. این مجموعه در نمایشگاه کاسینا در پاریس نیز به نمایش در آمد.
از جمله ، ویلو آرمچیر و هیل آرمچیر که بوسیله “charles rennie mackintosh” طراحی شده است.

این طراح مد یک گروه از قطعات تاریخی و معاصر از آرشیو “Cassina” کاسینا انتخاب نمود، از جمله کارهائی از معروفترین طراحان جهان :
le corbusier, charlotte perriand, gerrit t. rietveld, charles rennie mackintosh, gio ponti, vico magistretti, jean-marie massaud, and piero lissoni,
لوکوربوزیه ، شارلوت پریاند، گریت ریتولد ، چارلز رنی مکینتاش ، جیوپونتی ، ویس مجیسترتی ، جین ماری ماسود و پیر لیسونی .
و چند نفر دیگر . و از همه آنها در حالات مختلفی که به آنها زندگی می داد ، پرتره تهیه نمود.

کارل با تمرکز بر جزئیات و تفاسیر شخصی خود از این اشیاء و قطعات مبلمان و موقعیت آنها در ارتباط با یکدیگر ، این کالاها را برای طرح های مختلف گرافیکی و عکاسی در این حالات آماده نمود.
این صندلی زیگزاگ است که توسط “gerrit thomas rietveld” گرتی توماس ریتولد طراحی شده است.

وی با تنظیم کالاها به صورت ترکیبات مختلف گرافیکی ، آنها را با فرمهای غیر معمول و مرموز، به نمایش گذاشت ، بدون آنکه به هویت اصلیشان خیانت صورت پذیرد و یا به اعتبارشان لطمه وارد گردد.

“Karl Lagerfeld” کارل لاگرفلد می گوید که من تا کنون در چنین پروژه ای کار نکرده بودم ، تفسیر دوباره کارهائی که به صورت بی نقص طراحی شده اند ، برای من کار کاملا تازه ای می باشد.

کارل می گوید : گرچه این مورد برای من بسیار جدید و بی سابقه است ، اما در عین حال بسیار هیجان انگیز و فرحبخش نیز می باشد.

توضیحاتی که تا اینجا مطرح شد نشان از اهمیت عکاسی در عرصه طراحی ، تولید ، بازاریابی و فروش کالا و خصوصا کالای دکوراسیون دارد و تذکاری دوباره به ما که اگر می خواهیم که در فروش کالای دکوراسیون موفق باشیم لازم است که در این عرصه بیشتر فعال شویم و برای طراحی و به دنبال آن عکاسی اهمیت ویژه ای قائل گردیم.
“aspen sofas” سوفای آسپن توسط ” jean-marie massaud” جین ماری ماسود طراحی شده است .

این هم عکس دیگری از سوفای آسپن طراحی شده توسط جین ماری ماسود.
aspen sofas by jean-marie massaud

صندلی دسته دار ترپزی وول ، طراحی توسط : فرانکو آلبینی
tre pezzi wool armchairs by franco albini

مبل ال سی ۲ طراحی توسط : لکوربوزیه

LC2 armchairs by le corbusier (pierre jeanneret and charlotte perriand)

لاگرفلد در مورد اجرای این پروژه می گوید : برجسته نمودن یک آبژکت ، مرموز و غیر معمول است ، ضمن آنکه در هر حال آن یک قطعه از مبلمان است.

لاگرفلد در این پروژه به اشیاء بی جان امکان داد که خود را بیان کنند و از کلاس لوکس خود سخن بگویند.

امید است با طرح این مطلب ، اهمیتی را که امروزه در جهان برای عکاسی در میان عناصر مختلف مطرح در تبلیغات به عنوان اصلی زیر بنائی قائل می باشند را نشان داده باشیم و در آینده شاهد آن باشیم که صنعتگران ما خصوصا در رشته ها مبلمان و دکوراسیون در این جهت اقدامات گسترده تری به انجام رسانند.