طراحی پلی برای بازیهای المپیک ۲۰۲۲ پکن

استودیو معماری Penda واقع در پکن و وین به تازگی از طرح خود برای پل San Shan که از روی رودخانه ی Giu عبور کرده و راهی بین شهر Dense پکن به دره های شمالی آن است رونمایی کرده است.فرمی ازقوسهای متوالی که تاکیدی بر یک مارپیچ دوبل است وبا الهام از نماد بازیهای المپیک طراحی شده است.

این ساختار از بالا به پایین توسط حلقه های مارپیچی متقاطع – که توسط شرکت مهندسی سازه ARUP – و تا حد ممکن بلند و باریک طراحی و مهندسی شده است حمایت می شود تا بهترین ساختار ممکن را ایجاد نماید. در کناره های پل ، کابلهایی با قدرت کشسانی بسیار زیاد ، بصورت بافته و معلق قرار دارد که در محل تقاطع آرکهای مارپیچ به بالای پل وصل می شود.

این ساخت و ساز همزمان با بازیهای المپیک زمستانی سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است. نام این پل (penda ) در زبان انگلیسی به معنای ” سه کوه ” است که به نمای این پل از کنار اشاره دارد با داشتن سه قوس ( آرک) که دارای پس زمینه ای موج دار می شود. این پل ساختاری پویا را در منظره کوهستانی راه ژانکجیاکو به وجود می آورد، که در آن تمام مسابقات بزرگ در فضای باز در بازی های المپیک پکن رخ خواهد داد.

گفته می شود این پل در کنار منطقه ای تفریحی برای شهروندان ساخته خواهد شد و اساسا منطقه ای عمومی برای گسترش طرح جامع توسعه پکن را شکل داده و باعث ادغام فضاهای جدید به محدوده ی شهری پایتخت می شود.هر آرک از پنج لوله ی استیل که با پلیت های مسطح به هم وصل شده اند تشکیل می شود.با توجه به ساختار مارپیچ دو تایی ، در این پل نسبت به پلهای معمولی ثابت یا متحرک ، ۵ برابر استیل کمتری به کار می رود.