طراحی سازه ی بادی در لندن

در پارکی در شرق مرکز شهری لندن ، یک سازه ی معماری پنوماتیکی به منظور برگزاری رویدادهای اجتماعی و فضایی برای گردهمایی کودکان و خانواده هایشان در اوایل اکتبر ایجاد شده است.این سازه توسط لابراتواری به نام DOSIS واقع در مادرید که توسط Isabel Collado و Ignacio Peydro اداره می شود ، طراحی شده است. پنوماتیک ( نیوماتیک ) در زبان یونانی به معنی باد یا نفس می باشد , ولی در صنعت و فناوری امروز به معنی استفاده از هوای فشرده برای انتقال انرژی است .ولی در اینجا منظور همان سازه ی بادی است.

این فضای خاص و متفاوت که گنبد دوم نام دارد شبیه به یک حباب است که مساحت آن از ۶۰ مترمربع تا ۴۰۰ مترمربع متغیر می باشد.زمانیکه قرار باشد مراسمی در آن اجرا شود به تناسب مراسم به سرعت اتاقهای گوناگونی مانند: کارگاه های آموزشی انیمیشن ، نمایش فیلم ، طراحی و آزمایشهای علمی و… در آن شکل می گیرد.

گنبددوم ، همانطور که گفته شد به منظور ایجاد یک مرکز فرهنگی به نام خانه ی دوم توسط لابراتوار DOSIS ایجاد شد.این سازه به گونه ای طراحی شده که به سرعت مونتاژ وجمع آوری می شود و برای این کار به نفرات و انرژی زیادی احتیاج نیست.این ساختار به صورت اتوماتیک عمل نموده وبه کمک آن می توان فضایی بزرگ با ضخامتی کمتر از یک میلیمتر را در عرض چند دقیقه ایجاد نمود.