طراحی داخلی جذاب قطار عمومی در فرانسه

شرکت خدمات ملی راه آهن فرانسه SNCF با همکاری شرکت ۳M (شرکت علمی جهانی است و هرگز اختراع در آن متوقف نمی شود) و با تقلید از آثارهنری معروف جهان ، درفضای داخلی قطار به عنوان یک فضای عمومی کسل کننده ، دیزاینی جذاب و متفاوت را ایجاد نموده است.

فضای داخلی این قطار فرانسوی توسط فیلمهای گرافیکی پوشیده شده است که بی شباهت به کارهای هنرمندان امپرسیونیست موزه ی Orsay نیست.در این فضا از معماری کاخ ورسای نیز تقلید شده است و تصاویر سینما Gaumont (قدیمی ترین شرکت فیلم جهان )نیز وجود دارد.دریافتگری یا امپرسیونیسم شیوه هنری گروه بزرگی از نگارگران آزاداندیش و نوآور فرانسه در نیمه دوم سده نوزدهم بود که بزودی جهانگیر شد. این شیوه مبتنی است بر نشان دادن دریافت و برداشت مستقیم هنرمند از دیده‌های زودگذر با به کار بردن لخته رنگ‌های تجزیه شده و تابناک برای نمایش لرزش‌های نور خورشید. در این روش اصول مکتبی طراحی دقیق و سایه روشن کاری و ژرفانمایی (پرسپکتیو) فنی و ترکیب بندی متعادل و معمارانه رعایت نمی‌شود.

هنگام سفر با این قطار، مسافران ازکارهای هنری ، هنرمندان امپرسیونیست مانند ” Morning Sun” اثر “Camille Pissarro” و “Blue Water Lilies” اثر “Claude Monet “و دیوارهای شیشه ای مزین و پرجنب وجوش به تقلید از موزه ی Orsay شگفت زده خواهند شد.

این پروژه همچنین نشان دهنده ی رابطه ی میان هنر و خطوط راه آهن است . اگر بخواهیم کمی موضوع را باز تر کنیم به عنوان مثال خط J که بخشهای مختلف شهر پاریس را به یکدیگر وصل می کند و شامل ایستگاه های lazare و vernon می باشد سفر از طریق مناظری است که روزی الهام بخش هنرمندان بزرگ بوده است.و یا موزه اورسی ( Musée dOrsay) از معروفترین موزه‌های پاریس و یکی از موزه‌های مهم نقاشی و مجسمه‌سازی جهان است. بنای این موزه در ساحل چپ رود سن و محل قبلی ایستگاه قطار پاریس است. این موزه محل نگهداری آثار هنری فرانسه بین سال‌های ۱۸۴۸ تا ۱۹۱۴ است. آثار موجود در این موزه شامل نقاشی، مجسمه، عکس و مبلمان است.

ساختمان این موزه در ابتدا برای ایستگاه قطار استفاده می‌شد. این بنا در
سال ۱۹۰۰ به مناسبت جشنواره جهانی افتتاح شدومعماران این بنا عبارتند از:
لوسین ماین، امیل بنارد و ویکتور لالو. این بنا تا سال ۱۹۳۹ به عنوان
ایستگاه قطار جنوب غرب فرانسه
مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سال ۱۹۳۹ به علت مناسب نبودن این بنا برای
قطارهای نسل جدید به محل نگهداری قطار و سرویس تغییر کاربری داد. در
سال‌های جنگ جهانی دوم
نیز از قسمتی از این بنا به عنوان مرکز پست استفاده می‌شد. استفاده از این
بنا به عنوان محل نگهداری و سرویس قطار تا سال ۱۹۷۳ ادامه داشت.

ودر نهایت می توانیم بگوییم که این مداخله ی خلاق سبب کاهش خرده جنایتهای فرهنگی نظیر نوشتن یادگاری ، خراش و حکاکی و بطور کلی آسیب رساندن به دیواره ها در فضاهای عمومی شده است و برای مسافران آرامش را هنگام سفر به دنبال خواهد داشت.