طراحی داخلی آشپزخانه

استفاده از پلان آزاد، یک اصطلاح کلی مورداستفاده برای طراحی معماری داخلی است. طراحی با پلان‌هایی که در آن فضا‌ها به صورت باز و بزرگ دیده می‌شوند و حداقل کوچک سازی و محدود کردن در آن اتفاق می‌افتد. در مورد این ایده نوین طراحی همین کافی است که طراحی در فرم پلان آزاد یعنی ر‌هایی از هر نوع محدودیت در انقباض و انبساط افقی پلان و امکان ایجاد یک ساختار، با ارزش برابر در تمام محیط. استفاده از ایده ی پلان آزاد در طراحی داخلی آشپزخانه نیز مفید خواهد بود.

استفاده از پلان آزاد در طراحی داخلی آشپزخانه امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در ابتدا، ایده این که فضای کاری آشپزخانه از محیطی محدود و بسته به محیط‌های باز و بدون پوشش تبدیل شود، مخالفان و منتقدان زیادی داشت. اما به تدریج به یکی از محبوب ترین روشهای طراحی تبدیل شد. استفاده از محیط‌هایی که باز و بدن مرز بندی بودند باعث شد تا بسیاری مزایای این نوع طراحی به مرور زمان خود نمایی کنند.در زیر تصاویری از سیستم آشپزخانه جدا شونده” کاری از شرکت Stadtnomaden را خواهیم دید که در عین سادگی و با حفظ عملکرد مطلوب به دنبال طراحی آشپزخانه با پلان باز بوده است.

قطعات مدولار این سیستم آشپزخانه به گونه ای طراحی شده است که به راحتی می توان با کنارهم قرار دادن آنها دیزاینهای مختلفی را ایجاد نمود.اگر علاقه مند به داشتن آشپزخانه ای با یک جزیره هستید و یا اگرآشپزخانه ای با فضای کاری بازو قرارگیری کابینتهادر کنار دیوار را می پسندید اگر به تفکیک فضایی علاقه مندیدو ….این قطعات مدولاربا توجه به تنوع سلایق و علایق شما قابلیت چیدمان خواهند داشت.این مدولها هریک وظیفه خاصی دارند یا برای قرارگیری درکنار عملکردهای خاص نظیر ظروف،پخت و پز و ذخیره سازی طراحی شده اند.

مدولها بوسیله آهنرباهای قوی در کنار یکدیگرقرار می گیرند.لوازم جانبی نظیر تخته برش و بیس ظروف(که می توانند به عنوان نگهدارنده ظروف و یا حتی یک فضای سبزکوچک باشند)به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که فضای میانی مدولهارا پر می کنند.بنابراین به کمک این وسایل هیچ فضای مفیدی از بین نمی رود و در ضمن امکان ارائه گزینه ها و آپشن های سفارشی هم وجود دارد.ابعاد مدولها به این صورت می باشد: ۹۶-۹۴ سانتی متر ارتفاع – ۷۴ سانتی متر عرض – ۶۰ سانتی متر عمق

لیندا آلتمن و الیورکرف مغزهای متفکر پشت طراحی این سیستم آشپزخانه هستند.طراحان این سیستم معتقدندسادگی مدرن ،جمع وجوری و انعطاف پذیری بالا از جمله دلایل جذابیت این سیستم است.آنها گفته اندکه این سیستم به خصوص در کشورهای چون آلمان(زادگاه طراحان و جایی که این محصول برای اولین بار متولد شده است) قابل استفاده است زیرادر کشوری مانند آلمان جابجایی به فضای دیگری که آشپزخانه ای مناسب داشته باشد، مرسوم نیست بلکه این خود افراد هستند که معمولا همراه با آشپزخانه خود جابه جا می شوند.

منبع:http://www.busyboo.com