طراحی خلاقانه مبلمان

از هم اکنون تا ۲۵ جولای ۲۰۱۶ گالری Machado-Muñoz واقع در مادرید اسپانیا میزبان نمایشگاهی از آثار دوهنرمند به نام های Patrik Fredrikson و Ian Stallardمی باشد.  این نمایشگاه با نام سیال “Fluido” طیف وسیعی از طرحها از شمع و آینه  گرفته تا میز و مبلمان را شامل می شود ، نکته ی مهمی که در این نمایشگاه به نظر می رسد علاقه ی این دوطراح به تقابل میان اشیای فیزیکی و احساسی است.

تیم طراحی Fredrikson Stallard آخرین متد را برای ایجاد و کنترل این قطعات به کمک یک روش کاملا علمی اتخاذ کرده است و در نهایت نتیجه ی آن آمیزش دو فرایند تجربی و علمی همراه با اندکی شانس بوده است .با وجود اینکه آثار موجود در این نمایشگاه بسیار زیبا به نظر می رسند اما دور اندیشی وکیفیتی خام ونپخته را به نمایش می گذارند زیرا طرح و ساختار هنوز به طور کامل اجرا وعملی نشده است.

در ساخت این آثار مجسمه مانند از پلی اورتان در ترکیب با برنز و فلزات دیگر استفاده شده است. این آثار به شکل مایعی سیال و سرد هستند که بدون هیچ گونه پرداختی قابل لمس می باشند. پلی اورتان یک پلیمر ترموست Thermoset است .با انتخاب این افزودنی ها و تغییر شرایط شیمیایی و فیزیکی فرایند واکنش، می توان خواص گوناگونی را برای کاربردهای متنوعی به وجود آورد.همین ویژگی پلی اورتان باعث گسترش کاربرد آن در بخشهای مختلف زندگی شده است. این پلیمر به دلیل بهداشتی بودن به فرم الستومر در ساخت دستکشها، پوششها و سایر تجهیزات جراحی و اتاق عمل، قلب و سایر اعضای مصنوعی و… کاربردهای فراوانی دارد. همچنین شکل اسفنجی آن در تولید مبلمان ، تخت خواب، موکت و کفپوش و … به صورت گسترده استفاده می شود.

این دو طراح و یا به عبارتی تیم طراحی Fredrikson Stallard احساس شگفتی و جاذبه ی خاصی نسبت به هنر دارند به خصوص در مورد آزادی عمل خاصی که هنر به آنها می دهد. طراحی به نام Ana Domínguez Siemens در باره ی تیم طراحی Fredrikson Stallard می نویسد : به هر حال با وجود اینکه آزادی در تمرین و خلق اشیا ، با کنترل قطعات طراحی شده اندکی متناقض به نظر می رسد ولی نکته قابل تامل وتوجه در مورد این دو طراح انتخاب مسیری مشخص در طراحی و تلاش در جهت رسیدن به هدف و ایجاد طرحی خارق العاده با استفاده از متریالها وتکنیکهای جدید است.