مبلمان خصوصی، پاسخ خلاقانه به حفظ حریم خصوصی

حتما برایتان پیش‌آمده که در میان جمع باشید اما دلتان یک فضای خصوصی و آرام بخواهد. افراد گاهی در شلوغی‌های سالن انتظار فرودگاه، در نوبت بانک یا در صف مراجعه به یک اداره پر رفت و آمد به یک فضای کمی خصوصی نیاز دارند. فضایی که در آن تمرکز کنند و کارشان را به سرانجام برسانند. اما پیدا کردن این فضا سخت و حتی در اکثر مواقع غیرممکن است. اینجاست که طراحان مبلمان وارد میدان می‌شوند و به کمک کاربر می‌آیند. با شناسایی این نیاز طراحی مبلمان‌هایی به منظور حفظ حریم خصوصی به یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان مبلمان تبدیل شده است. این مبلمان‌ها و عناصر دیگر دکوراسیون قرار است برای ما در محیط‌های عمومی، محدوده شخصی ایجاد کنند. اما اینکه چطور این‌کار را انجام می‌دهند، مطلبی است که در ادامه خواهید خواند. همچنین در این مطلب خلاقانه‌ترین مبلمان‌ها از این دست را معرفی خواهیم کرد.

فضاهای
فضاهای”فوکوس”

فضاهای فوکوس چه هستند؟

امروزه نیاز به وجود فضاهای خصوصی در کنار فضاهای اصلی بیش از قبل احساس می‌شود و تحقیقاتی بسیاری هم این مسئله را تایید می‌کنند. وجود فضاهایی برای تجدید تمرکز و آرامش، نه فقط برای کاربران اماکن عمومی که برای طراحان هم به موضوعی مهم تبدیل شده. برای همین شرکت‌های شلوغ و اماکن عمومی، رویکرد‌های جدیدی را پیش گرفتند. رویکردهایی که حس امنیت و احترام به حریم خصوصی افراد را تقویت کنند. اضافه کردن فضاهای «فوکوس» یکی از این راهکارهاست. فضاهای فوکوس برای مدت کوتاهی مورد استفاده افراد قرار می‌گیرند و می‌توانند در قالب‌های متفاوتی ایجاد شوند، از یک صندلی چند منظوره گرفته تا فضاهایی با وسعت و عملکردهای متنوع‌تر.

در اهمیت فضای فوکوس هم بس که نبود فضای خصوصی حتی خلاقیت و بهره‌وری کارمندان را هم محدود می‌کند. شرکت مبلمان «هاوورث» اخیرا در مقاله‌ای نشان داده که کارکنان اداری به طور متوسط ۲۸ درصد از زمان مفیدشان را به دلیل وقفه‌ها و حواس‌پرتی از دست می‌دهند. البته در این مسیر طراحان باید به همه ابعاد موضوع توجه کنند و عواملی مثل مدت زمان انتظار یا اشتغال، نوع کاربری، رده‌های سنی کاربران را مد نظر داشته باشند. گاهی اوقات شما باید با خودتان و افکارتان تنها باشید تا حواستان پرت چیزی نشود؛ اما در عین حال به حضور در جمع هم نیاز دارید تا ایده‌هایتان را با همکارانتان مطرح کنید و نظرشان را بدانید و حل این تضاد مهمترین چالش در طراحی چنین فضاهایی است.

گوشه شخصی
گوشه شخصی

چرا به فضای فوکوس نیاز داریم؟

همانطور که با به‌روز شدن تکنولوژی؛ مدل فضاهای کاری سنتی تغییر می‌کند، به تغییرات مثبت در مبلمانو اشیا هم نیاز داریم. مبلمان‌هایی با طراحی هوشمندانه، که در این گستره پر‌هیاهو، آرامش و امنیت را در اختیار کاربران قرار دهند. در فضاهای عمومی امروز عموما دیوارها کوتاه شده‌ و موانع ارتباطی کنار گذاشته می‌شوند. شرکت‌ها به افزایش ارتباطات و کارتیمی، کوتاه‌کردن فاصله‌ها و باز بودن فضا روی آورده‌اند، اما این فضای باز مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند. مشکلاتی مانند سر و صدا، از دست دادن فضای خصوصی و عدم توانایی تمرکز. در چنین محیطی هنوز لحظاتی وجود دارد که شما به گوشه‌ای دنج و آرام نیاز دارید تا تخیل و خلاقیتتان را بروز دهید.
صندلی چند منظوره
صندلی چند منظوره

صندلی MZPA

یک تیم از طراحان ماهر، با یک راهکار نوآورانه فضای خصوصی را در فضاهای باز و فضاهای تعاملی ارائه‌ داده‌اند. این مبلمان که فضایی شخصی را ایجاد می‌کند، می‌توان در دفاتر باز، لابی هتل، فرودگاه‌ها و غیره استفاده کرد. صندلی «مزپا» با طرح ارگونومی “The Planet” ساخته شده. این صندلی به پورت شارژر USB و قفسه‌ای با نگهدارنده فنجان مجهز است. همچنین یک بالشتک نرم در داخل آن قرار دارد که اجازه می‌دهد فرد بیشتر احساس آرامشی شخصی کند.

Windowseat

Windowseat

صندلی پنجره‌ای

«مایک سیمونین» طراح صندلی «ویندوسیت» (Windowseat) می‌گوید: «حفظ حریم شخصی در محیط‌های کاری نادر است. ما احساس کردیم مردم به مکانی برای فرار و لحظه‌ای برای استراحت نیاز دارند. افراد احتیاج دارند تمرکز و زمان شخصی‌شان را بدست بیاورند تا بتوانند یک پیام بفرستند، از رایانه‌شان استفاده کنند، تماسی بگیرند، یا فکر کنند. صندلی ما، ویندوسیت؛ طرحی برگرفته از خاطرات بازی یک کودک در جعبه مقوایی است.»

Deskshell

Deskshell

نقاب‌ میز

Deskshell یک محفظه فردی است. مناسب افرادی که دوست دارند هرجایی آرامش خودشان را داشته باشند. افرادی که محل کارشان در محیط‌های بازِ متفاوت تغییر می‌کند. با استفاده از این تقسیم‌کننده فضا شما می‌توانید همزمان روش کار خصوصی‌تان را با یک محیط کاری با فضای باز ترکیب کنید. این وسیله یک تقسیم کننده میزِ سبک و قابل انعطاف است. همچنین پارچه‌ای که در آن به کار گرفته‌شده جاذب صداست. این یک قطعه کاربردی و به‌دردبخور است که می‌تواند در هر محیطی استفاده شود.

فضاهای

فضاهای”فوکوس”

مبلمان چطور مرز بین حریم خصوصی و عمومی را مشخص می‌کند؟

خلاصه اینکه مفاهیم ِ«دفتر باز» نقاط قوت و ضعفی دارند. حالا سوال این است که آیا کاربران در چنین فضایی واقعا می‌توانند کار کنند؟ یا اینکه بیشتر به فضای شخصی‌شان اهمیت می‌دهند؟ بیایید صادق باشیم؛ قرار گرفتن در فضای باز و بدون مرز همیشه و برای همه احوال خوب نیست. گاهی اوقات لازم است خط بکشید و مرزبندی کنید. این مرز می‌تواند فیزیکی و یا منعطف باشد. یک «درِ بسته» همیشه به عنوان یک مرز پذیرفته شده است، اما ممکن است تماشای یک صفحه در یک ایستگاه کاری نیز حس حضور در جمع را با حفظ حریم خصوصی ایجاد کند.
برای مثال اکثر کتابخانه‌ها بر محیط‌های مشترک، مبلمان مدولار، ادغام تکنولوژی و صندلی‌های انعطاف‌پذیر تمرکز کرده‌اند. اما گاهی اوقات مردم می‌خواهند پنهان شوند، مردم برای داشتن تمرکز بیشتر به کتابخانه می‌آیند. فضای آرام؛ کالای گران‌بها و نادری است که افراد به خصوص در دانشگاه‌ها و کتابخانه‌ها در جستجوی آن هستند. قطعه مبلمان بالا این شکاف را پر می‌کند؛ «فضای شخصی با کیفیت بالا در جمع». در ادامه نمونه‌های بیشتری از این مرزبندی‌ها به وسیله مبلمان را خواهیم دید.

صندلی خلاقانه جدید فوستر نورمن

صندلی خلاقانه جدید فوستر نورمن

غار تنهایی

و اما در آخر صندلی خلاقانه جدید «فوستر نورمن». این صندلی با تاکید و توجه به خلق فضای خصوصی در عرصه‌های عمومی و پرتردد طراحی شده‌است. محصول نورمن ویژه کاربرانی است که در عین حضور در فضای عمومی، خصوصیات و نیازهای متنوعی نیز دارند. صندلی Cove را «پولترانو فرائو» (Poltrona Frau) طراحی کرده. این صندلی برای اولین بار در ۲۲ مارس ۲۰۱۸، در نمایشگاه ترمینال مسافری استکهلم به نمایش درآمد و به‌کار گرفته‌شد. مایک هلند، رئیس طراحی صنعتی شرکت فوستر درباره طراحی Cove می‌گوید: «این طراحی فضایی، مفهوم یک صندلی ساده را از لحاظ عملکرد و مواد گسترش می‌دهد. شکل جمع و جور آن و نحوه بکارگیری فرم‌های منحنی، حجم سخاوتمندانه‌ای را خلق می‌کند. فرمش فضایی خصوصی و چند عملکردی را برای خوردن، کار و یا استراحت فراهم می‌کند.»

این صندلی برای مکان‌های مختلفی از جمله سالن‌های عمومی، پذیرایی، نمایشگاه‌ها و… مناسب است و طراحی شده تا به عنوان عضوی از یک مجموعه عمل کند. وجود تعداد کافی از این صندلی‌ها در مجموعه مبلمان فضاهای عمومی، نیازهای متفاوت و متنوع کاربران را پوشش می‌دهد. فرم منحصر به فردش، نتیجه تحقیقات و مطالعات بسیار است. شکل دایره‌ای، گستردگی و راحتی را به ارمغان میاورد. امکان تغییر زاویه نشیمن، داشتن پورت شارژ USB، منبع تغذیه اختیاری و میز کنسول بسیاری از نیاز‌های کاربر را مرتفع می‌کند. نیازهایی مانند استراحت و کارهای شخصی در فضایی کوچک ولی خصوصی، به نحوی که کاربر حداکثر تمرکز، آرامش و امکانات لازم را برای امور شخصی داشته باشد.

صندلی خلاقانه جدید فوستر نورمن
صندلی خلاقانه جدید فوستر نورمن
کمربند‌های کوسن در پشت صندلی در جایی قرار می‌گیرند که بتوانند خمیدگی‌ها را شکل دهند و کنترل کنند. همچنین می‌توانند به عنوان دستگیره استفاده شوند. جهت صندلی قابل تغییر است و به کاربران این امکان را می‌دهد که در هر حالتی، مثلا زمانی که کتاب می‌خوانند یا از لپ‌تاپ استفاده می‌کنند، به راحتی بنشینند. انتخاب مناسب نوع متریال و تناسب آن با فرم و عملکرد، بسیار مهم و از عوامل موثر در بهبود کارایی محصول است. در مورد این صندلی، سطوح داخلی و خارجی می‌تواند برحسب مورد و مطابق نیاز، از جنس چرم یا پارچه انتخاب شود .