طراحی تلفیقی خانه و دفتر کار

یک شرکت معماری اسپانیایی به نام PKMN اقدام به ساخت خانه‌هایی انعطاف‌پذیر کرده است که به کمک دیوارهای متحرک می‌تواند با توجه به نیازهای هر مالک تغییر کند.

انعطاف پذیری در طراحی مسکن معاصر را می توان – با توجه به تغییرات ابعاد زندگی و معیشت – به عنوان راه حلی برای جلوگیری از گسیختگی تعاملات بین جامعه، مردم و فضای زیستی در نظر گرفت؛ زیرا خانه را باید متناسب با نیازهای در حال تغییر انسان طراحی نمود. انعطاف پذیری به ایده انطباق در طول زمان اشاره دارد. بنابراین، مسکن انعطا ف پذیر مسکنی است که می تواند با تغییر نیازهای کاربران سازگار گردد و به درک نیازهای مورد انتظار کاربران با مشارکت آنها منجر شود. مشارکت مردم در این فرآیند، امکان انطباق مسکن با نیازهای آنها را افزایش می دهد و در نتیجه رضایت عمومی از مسکن را بالا می برد.

طراحی به نام Yolanda تصمیم گرفته بود،خانه ای که از مادربزرگش به او رسیده بود را باز سازی کند. او می خواست فضایی انعطاف پذیر داشته باشد که بتواند از فضای خانه هم برای زندگی و هم به عنوان استودیوی طراحی استفاده کند.شرکت معماری PKMN معتقد است که نوع فعالیتها و احساسات و متعلقات شخصی هر کاربر می تواند در طراحی برای او نقش داشته باشد.از آنجایی که طراحی مانند Yolanda خود در طی روز مدام در حال حرکت است و نیاز به وسایل مختلفی دارد ،طراحی طوری انجام شده است که علاوه بر دسترسی آسان این تغییر و جابه جایی در فضا به سرعت و درکمتر از ۵ دقیقه اتفاق بیفتد.

برای استفاده حداکثری از فضا محفظه ای باحجم ۱۱.۲۷ مترمکعب طوری طراحی شده است که درآن ، قفسه های کتاب و کیف و کفش و لباس و جایی برای تخت خواب کم جا، وسایل آشپزخانه و… تعبیه شده است و به راحتی این محفظه هاتوسط ریل جابه جا می شوند.در واقع با یک تکنیک ساده چهار فضا در یک فضا گنجانده شده است و به راحتی به یکدیگر تبدیل می شوند. اولین واحد شامل همه چیز مورد نیاز برای یک آشپزخانه است ، واحد دوم اتاق خواب در یک طرف، و کتابخانه در طرف دیگر را شامل می شود، و محفظه سوم حمام و اتاق تعویض لباس راتشکیل داده است.

منبع:http://www.pequeñasgrandescasas.com