صندلی پلیمری سیلک برگ برنده جدید شرکت استیل کیس
فضای اداری

صندلی پلیمری سیلک برگ برنده جدید شرکت استیل کیس

۰
(۰)
صندلی اداری پلیمری Silq
صندلی اداری پلیمری Silq

اگر قسمت‌های متحرک یک صندلی اداری با یک ماده کاملاً داینامیک جایگزین شود چه اتفاقی می‌افتد؟ این سؤالی بود که نخستین بار در سال ۲۰۰۸ جیمز لودویک معاون ارشد طراحی و مهندسی محصولات Steelcase در میان مهندسان تیم خود مطرح کرد. سؤالی که در آن زمان هیچ‌کس پاسخی برای آن نداشت؛ بنابراین تلاش برای ساخت یک صندلی کامل‌تر و متناسب با فرم‌های مختلف نشستن آغاز شد.

صندلی اداری پلیمری Silq

صندلی اداری پلیمری Silq

تحقیقات مختلف بر روی شیوه‌های مختلف نشستن انسان‌ها منجر به ساخت صندلی اداری قابل تنظیم Gesture در سال ۲۰۱۴ شد. صندلی‌ای که با قطعات و اهرم‌های مختلف خود امکان تنظیم قسمت‌های مختلف متناسب با فیزیک و نوع نشستن کاربران را فراهم می‌کرد. صندلی اداری Gesture تا سال ۲۰۱۶ همچنان یک سر و گردن از سایر صندلی‌های اداری بالاتر بود تا آنکه مهندسان شرکت استیل کیس صندلی اداری Silq را به بازار عرضه کردند. در ساخت این صندلی دو رویکرد مهم در نظر گرفته شد: نخست امکان پشتیبانی از مدل‌های مختلف نشستن کاربران و دیگری وجود تنظیمات کم. رسیدن به این دو هدف تنها با به‌کارگیری مواد پلیمری امکان‌پذیر بود و نتیجه آن صندلی اداری ارگونومیک Silq بود که با وجود پشتیبانی کامل تنها از یک اهرم کنترل‌کننده برای تنظیم ارتفاع برخوردار است.

ساخت صندلی اداری پلیمری Silq با الهام از پاهای تیغه‌ای مصنوعی ورزشکاران در مسابقات پارالمپیک

ساخت صندلی اداری پلیمری Silq با الهام از پاهای تیغه‌ای مصنوعی ورزشکاران در مسابقات پارالمپیک

در صندلی Silq به‌جای استفاده از بخش‌های متحرک و قابل تنظیم از مواد جنبشی استفاده شده است. ایده این کار از پاهای تیغه‌ای مصنوعی که توسط ورزشکاران در مسابقات پارالمپیک استفاده می‌شود، الهام گرفته شد. لایه‌های فیبر کربنی در پاهای مصنوعی با خاصیت انعطاف‌پذیری خود نیروی گام‌های دوندگان را دوباره به بدن آنها منتقل می‌کرد تا انرژی کمتری برای دویدن مصرف کنند.

حتما بخوانید:  7 توصیه برای طراحی مناسب دفتر کار خانگی
صندلی اداری پلیمری Silq

صندلی اداری پلیمری Silq

با این حال فیبر کربن یک ماده گران قیمت و دست‌ساز است که هزینه تولید محصولات را بسیار بالا می‌برد؛ بنابراین، تیم طراحی استیل کیس تصمیم گرفتند پس از رسیدن به هدف نهایی خود با یک مدل فیبر کربن یک فرمول برای پلیمر اختصاصی طراحی کنند که کارایی مشابهی با فیبر کربن داشته باشد. نتیجه این طراحی، یک صندلی اداری خارق‌العاده بود که با نشستن هر کاربری سازگار می‌شد.

صندلی اداری پلیمری Silq

صندلی اداری پلیمری Silq

به عقیده جیمز لودویک هنگامی‌که ما تنها کاربر و مالک صندلی اداری باشیم، وجود یک صندلی قابل تنظیم کافی به نظر می‌رسد البته اگر در تمام مدت کار به یک شکل ثابت بر روی آن بنشینیم؛ اما در فضاهای اداری اشتراکی که محل نشستن کارکنان به طور دائم تغییر می‌کند، کمتر کاربری حوصله دارد که صندلی اداری را دوباره تنظیم کند. این تنظیمات پیچیده و متعدد بر خلاف اهداف خود، در نهایت مانع از نشستن سالم و راحت می‌شوند. این در حالی است که صندلی اداری Silq با ساختاری یکپارچه و بدون تنظیمات متعدد کاملاً با فرم نشستن شما تغییر و در هر حالتی از بدن پشتیبانی می‌کند.

صندلی اداری پلیمری Silq

صندلی اداری پلیمری Silq

پلیمر یا فیبر کربن؟

سؤال این است که مدل پلیمری صندلی Silq تا چه اندازه با نمونه اولیه آن که از فیبر کربن ساخته شده بود، برابری دارد؟

  • پلیمری که برای صندلی Silq طراحی شده کاملاً مانند فیبر کربن عمل می‌کند، با همان انعطاف‌پذیری و بازگشت انرژی که مانع از خستگی کاربر می‌شود.
  • پلیمر برخلاف فیبر کربن قابل بازیافت است.
  • هزینه تولید پلیمر به مراتب کمتر از فیبر کربن است.
  • سرعت تولید صندلی پلیمری نسبت به فیبر کربن دست‌ساز بسیار بالاتر است.
حتما بخوانید:  16 صندلی اداری ارگونومیک سال 2017 (قسمت اول)

به این مطلب علاقه داشتید؟

میانگین امتیازها ۰ / ۵. تعداد نظرات: ۰

اولین نفر باشید که برای این مطلب امتیاز ثبت می کنید.

مطالب مرتبط